bývalej Vojenskej leteckej akadémie Milana Rastislava Štefánika. Tú okrem iného preslávila aj akrobatická skupina Biele albatrosy. Tá však pre nedostatok finančných prostriedkov zanikla. Piloti odišli do civilu, lietadlá na Sliač. Aj keď sa v rámci študijných programov Leteckej fakulty nachádza aj program letecký pilot, fakulta potrebuje na výučbu takýchto odborníkov povolenie ministerstva obrany.
"Nemáme zatiaľ právo prijať študentov bez súhlasu ministerstva obrany. Ministerstvu sme ponúkli možnosť pripravovať príslušníkov vzdušných síl na našej škole v študijných programoch vojenský pilot, manažment vojenského letectva a letecké technické a prevádzkové zabezpečenie. Situácia vojenského vzdelávania je však nejasná," hovorí poverený dekan fakulty doc. Ing. František Olejník, Csc.
Zaujímavé na tom je, že na fakulte nepôsobí ani jeden z bývalých pilotov Bielych albatrosov, pričom skúsení piloti by určite mali čo do výchovy odborníkov letectva povedať. "Je obrovská škoda, že akrobatická skupina Biele albatrosy, ktorá robila veľkú reklamu Slovensku v zahraničí, bola zlikvidovaná. Ja to považujem za veľkú krivdu. Všetko sa skončilo, keď lietadlá L-39 Albatros skončili svoj letecký život. Museli ísť do opravy, neboli však finančné prostriedky a nebolo toho, kto by do modernizácie lietadiel investoval," vysvetľuje dekan fakulty a dodáva, že aj napriek šumom, že vznikne na Slovensku nová akrobatická letka, to tak zrejme nebude. "Biele albatrosy skončili, ťažko ich niekto ešte nahradí. Nepredpokladám, že by sa tak mohlo stať, pretože robiť šou na oblohe nie je len tak. To musia robiť skúsení piloti a tí mladí to nedokážu. Išlo by to len veľmi ťažko, pretože nemajú nalietané dostatočné množstvo letových hodín. Ja nie som pilot, avšak stretávam sa s odborníkmi a myslím, že môžem tieto názory prezentovať. Viac nás však mrzí, že ani jeden z bývalých pilotov na fakulte nepôsobí. Momentálne ani jeden bývalý príslušník skupiny Biele albatrosy nie je začlenenený do štruktúr leteckej fakulty. Možno aj preto, že skupina bola zrušená, títo ľudia dostávajú výsluhový dôchodok a odišli do civilu. Sme, samozrejme, v kontakte, ale na fakulte nepracujú. Určite by sme ich potrebovali. Vieme totiž zabezpečiť letecký výcvik, dokonca aj v rámci študijných programov."
Dekana najviac mrzí, že študenti nemôžu načerpať skúsenosti pravdepodobne najskúsenejších slovenských pilotov. Navyše v rámci fakulty budú ešte dva roky študovať mladí piloti, ktorí začali so štúdiom ešte na VLA. Je však možné, že škola čoskoro začne opäť pracovať pre rezort obrany. "Je obrovská škoda, že títo ľudia nie sú súčasťou fakulty. Ide o najlepších a najskúsenejších inštruktorov v letectve. Bolo by škoda prísť o ich skúsenosti. Je však pravda, že mnohí z nich naďalej pracujú v letectve, u leteckých spoločností, lietajú v aeroklube. Lietať teda nezabudnú. Študentom však nič nedajú. Máme aj momentálne vojenských pilotov, ktorí sa pripravijú pre Vzdušné sily SR. Teraz sa diskutuje o tom, že je zvýšený záujem o pilotov a aj keby sme ich vychovali, určite sa uplatnia aj v civilných leteckých spoločnostiach na dopravných lietadlách."
Navyše, ozbrojené sily plánujú v tomto roku po prvý raz zadať letecký výcvik pilotov a inštruktorov súkromnej firme. Je otázne, či by výcvik nebol lacnejší, ak by sa realizoval prostredníctvom školy na vrtuľníkoch, ktoré majú základňu v Prešove.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári