Vlani zachytili najviac falzifikátov tisíckorunáčok
Košice Policajti v rámci Košického kraja zaznamenali od začiatku roka zvýšený výskyt podozrivých bankoviek, najmä tisíckorunáčok. Iba v Košiciach
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
bolo zachytených 20 kusov papierových platidiel, ďalších 22 v okrese Michalovce a dve v okrese Trebišov. V jednom prípade išlo o cudziu menu - 100 Euro, zvyšné bankovky boli slovenské. Tridsaťtri tisíckorunáčok, dvestokorunáčka, stokorunáčka, šesť päťdesiatkorunáčok a dve dvadsaťkorunáčky. Deviateho februára zamestnanci VÚB v Sobranciach zistili podozrivú bankovku v nominálnej hodnote 20 anglických libier. Bola vytlačená na nekvalitnom papieri a chýbali jej ochranné prvky. Bankovku chcel zameniť 45-ročný nezamestnaný Štefan S. Uviedol, že bankovku dostal od sestry z Anglicka.
"Všetky zachytené bankovky vykazovali známky falšovania, respektíve pozmeňovania," informovala nás zástupkyňa hovorkyne Krajského riaditeľstva PZ v Košiciach kpt. Ing. Oľga Lukáčová. "V súčasnosti sú prípady preverované a pracovníci Národnej banky Slovenska robia expertízne skúmania, ktoré potvrdia alebo vyvrátia, či išlo o falzifikáty."
V Košickom kraji vlani zaznamenali výskyt 154 kusov falzifikátov rôznej meny, v porovnaní s rokom 2003 to znamená pokles o dva kusy. Najčastejšie boli falšované tisíckorunáčky. Celkom ich bolo zachytených 55, čiže o 20 viac ako v roku 2003. Druhou najviac falšovanou menou bola stokorunáčka (22 kusov). Oproti roku 2003 došlo k výraznému poklesu falšovania amerických stodolároviek. Kým predvlani ich zachytila polícia 74, vlani to bolo už iba 16 kusov. "Slovenské bankovky sú falšované pomocou počítačov a farebných tlačiarní, prípadne kopírovacích strojov. Robia to najmä študenti a mládež, ktorí sa falzifikáty snažia dať do obehu v supermarketoch či novinových stánkoch. Domácky vyrobené bankovky sú nízkej kvality, preto páchatelia tejto trestnej činnosti využívajú na ich distribúciu slabo osvetlené miesta, alebo také, kde je veľký obrat peňazí, menej pozorný personál a nedostatok času na skúmanie pravosti bankoviek. Falzifikáty zahraničných mien sú kvalitnejšie a na Slovensko sa dostávajú väčšinou prostredníctvom občanov SR pracujúcich v zahraničí, alebo ich k nám privezú cudzinci. Tí väčšinou ani netušia, že bankovka, ktorú chcú v SR zameniť, je falošná," dodala O. Lukáčová.