do Košíc v boji proti nelegálnym činnostiam?
E. Angyalová: Zoznam čiernych zamestnávateľov bude na internete
Minulý týždeň rokovanie v parlamente vzrušilo niekoľko bodov. Medzi inými aj vládny návrh zákona o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní, okolo ktorého boli rôzne diskusie. Nepopierateľné je, že zákon má svoje opodstatnenie, pretože by sa na Slovensku konečne mala vymedziť nelegálna práca a nelegálne zamestnávanie, ustanoviť zákaz ich vykonávať i stanoviť postih pre tých, čo ľudí zamestnávajú, ale pritom si všeličo dovoľujú, len aby ich okabátili.
Stačí sa trošku dostať medzi ľudí a sťažností na zamestnávateľov, ktorými sú zväčša menší či väčší podnikatelia, je viac ako dosť. Človek sa dá najať v domnení, že konečne bude mať čo robiť a dostávať za to aj primeranú odmenu. V skutočnosti sú ľudia zamestnaní len na čestné slovo, bez akéhokoľvek dokladu, ktorý by im zaručoval aspoň aké-také práva. Takto načierno zamestnaní nemajú nárok ani na sociálne výhody či strácajú mesiace započítavané do dôchodku. Zamestnávatelia za nich neplatia tiež žiadne odvody, čím stráca aj štát. Najviac sú načierno podľa predbežných zistení zamestnávaní ľudia v službách a v stavebníctve. Konkrétne v Košiciach, napríklad i na Blšáku.
V súvislosti s návrhom zákona sa viedla polemika aj o tom, aby sa Národný inšpektorát práce /NIP/ presťahoval z Bratislavy do Košíc. Väčšina síce bola za, ale napríklad poslankyňa z Košíc Mária Sabolová si myslí, že v súvislosti s presťahovaním sa musí rátať s výdavkami, a to považuje za zbytočné mrhanie peniazmi.
Edita Angyalová, tiež z Košíc, má iný názor. Víta, že sa bude NIP sťahovať do Košíc. Teší ju aj to, že poslanci schválili jej pozmeňujúci návrh, aby NIP, ktorý vedie zoznam zamestnávateľov, čo dostali pokutu za nelegálne zamestnávanie, povinne tento zoznam zo zákona zverejňoval. "Podľa mojich informácií malo by sa to riešiť tak, že tento zoznam bude verejne prístupný na internete. Iste, boli aj výhrady, že treba rešpektovať ochranu osobných údajov. Myslím si ale, že to je otázka, ktorú treba riešiť z hľadiska zákona o osobných údajoch a nie z hľadiska toho, že by takýto zoznam nemal byť zverejnený."
Podľa E. Angyalovej je to naopak dobrá ´palica´ pre zamestnávateľov. Možno sa niektorí aj zamyslia a čiernu prácu zlegalizujú. "Okrem iného môže tento zoznam poslúžiť aj budúcim obchodným partnerom spoločností. I na takomto malom detaile si budú môcť preveriť dôveryhodnosť svojho partnera."
K zákonu, ktorý poslanci schválili, sa ešte vyjadrí prezident. Ten ho môže alebo aj nemusí podpísať. Poslankyňa E. Angyalová nemá ale informácie, že by snáď nad ním váhal a uvažoval vrátiť ho do parlamentu. To, že bude NIP pôsobiť na východe, má svoj význam, pretože práve tu je asi najväčšia koncentrácia nelegálneho zamestnávania. A proti nej treba konečne začať bojovať.
lia
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári