Riaditelia škôl pred nimi zatvárajú dvere
Boje voľnoštýliarov na čermeľských žinenkách počas domáceho šampionátu priniesli najväčší úspech košickému zápaseniu - Loky sa tešila z troch titulov i víťazstva v súťaži družstiev, ale väčším problémom, ako samotné rozdeľovanie medailí boli azda pravidlá, podľa ktorých ich nariadili rozdávať. Aby nebola nuda, FILA (Medzinárodná zápasnícka federácia) opäť trochu zamotala hlavu najmä rozhodcom...
"Dá sa to aj tak hodnotiť, že najväčším problémom nášho zápasenia sú momentálne asi nové pravidlá, lebo možno ani sami páni z FILA nevedia, čo v budúcnosti prinesie to, čo vymysleli, ako a kedy sa s tým vysporiadajú národné zväzy. FILA žiada nové pravidlá a pokyny aplikovať na medzinárodných turnajoch a určite nepotrvá dva týždna, ale možno i pol roka, kým sa s nimi všade stotožnia," nevidí veľký osoh zo zmien v reguliach zápasníckeho športu ani tréner voľnoštýliarov Lokomotívy Juraj Dancák. "Háčik je napríklad v tom, že sa môže stať, že zo skupiny nepostúpi ten, kto ani raz neprehral, ale zvýhodnený je ten, kto vyhrá na lopatky. Za také víťazstvo má viac bodov, ako za víťazstvo na body, takže môže postúpiť i s prehrou. Na to teraz doplatil napríklad Babrňák, ktorý mal byť v šesťdesiatšestke jednotkou. Aj keď my sme z toho napokon vyťažili, lebo ju vyhral Gardoš. Považujem to však za disproporciu v pravidlách," športovo uznáva Juraj Dancák.
Má však radosť, že štvorboj Lokomotíva - Dunajplavba - Dukla Trenčín - Snina vyznieva momentálne pre jeho tím.
"Po tom, čo z Dunajplavby odišla jedna generácia zápasníkov, je asi u nás najlepšia nastupujúca generácia. Čo sa týka odchovancov i šírky kádra, kvalita nášho družstva je momentálne najlepšia. V lige ostatné družstvá určite siahnu po zahraničných posilách, navyše, niekoľkých borcov môžu získať aj na hosťovanie, ale to ich finančne vyčerpá. Našou politikou je dať priestor vlastným pretekárom, vyhrať súťaž so svojimi odchovancami."
Máte ich na to dosť?
"Samozrejme, aj my sa trápime so základňou, veľa chlapcov nám berie hokej, futbal, či nové bojové umenia, problémom je aj financovanie žiaka na športovom gymnáziu a navyše, ostatné školy k nám nechcú deti pustiť. Keď chceme u nich robiť výber do prípraviek, na rozšírenie základne, riaditeľ nás ani nepustí do školy. V oddieli máme asi stovku zápasníkov, ale potešiteľné je že vekový priemer ligového kádra je nízky, okolo dvadsaťdva-dvadsaťštyri rokov. Akurát Ďuri Tokár má tridsať. Máme pár nádejí, napríklad Jaro Novák, či môj mladší syn, ale aj ďalší, ktorí by sa mali definitívne zaradiť do reprezentačného kádra a pokračovať tak v úspechoch z juniorských a kadetských kategórií."
Visia momentálne medaily na svetových podujatiach pre slovenské zápasenie veľmi vysoko?
"Problém je v tom, že po generácii Kertantiho, Fernyáka, Kollára, nebolo vychované béčko, ich nástupníci, takže také tri-štyri roky bude treba počkať, kým opäť prídu i nejaké medailové úspechy. Ale reprezentačný káder je mladý a perspektívny. Dobré je, že sa bude zúčastňovať na takých kvalitných turnajoch, aké ho čakajú v Kyjeve, Neapole, či Poľsku."
mat
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári