pod prenesenú kompetenciu, štát im Ústavou zaručuje normatívne financovanie z kapitoly Ministerstva školstva prostredníctvom Krajských školských úradov. Školské zariadenia, kde patria napríklad školské jedálne, centrá voľného času, materské školy a základné umelecké školy, či školy v prírode sú však po novom financované s výnosu podielu dane, teda prostredníctvom fiškálnej decentralizácie.
"Ide o podstatnú zmenu, ktorá znamená, že školské zariadenia patria pod originálne kompetencie a každý zriaďovateľ ich financuje z iného balíka finančných prostriedkov. Peniaze už teda nedostávajú centrálne, ale naopak schvaľujú im ich miestne, či mestské zastupiteľstvá. Práve tie rozhodnú, koľko peňazí sa komu ujde," vysvetľuje prednostka Krajského školského úradu v Košiciach Mgr. Helena Jeníková (na na snímke).
A čo možno v praxi očakávať od výraznej zmeny financovania? "Fiškálna decentralizácia na originálne kompetencie hlavne v Košickom kraji zrejme znamená menej peňazí vo väčšine obcí. Bude teda závisieť od starostu a zastupiteľstva, aký objem finančných prostriedkov vyčlení na originálne školské kompetencie. To znamená, že starosta, či zastupiteľstvo musia veľmi rozmýšľať čo urobia. Ak je menej peňazí, je na nich, aby si stanovili priority. Či viac peňazí dajú školskej jedálni, školskému klubu detí, alebo centru voľného času," uviedla H. Jeníková a na otázku, či dôjde k redukcii napríklad školských jedální odvetila, že sa tak už deje.
"Presne tak. V minulom roku sa realizovala racionalizácia, avšak jej výsledky asi nie sú také, ako si to vyžaduje množstvo finančných prostriedkov ktoré sú k dispozícii. Vlani bolo v rámci kraja zrušených 43 školských subjektov. Zrušili sa tri základné školy v Košiciach a všetky ostatné subjekty boli školské zariadenia. Tento rok je zatiaľ ťažko povedať, ako sa zmena prejaví. Čas ukáže, akú dôležitosť starostovia a obecné a mestské zastupiteľstvá budú prikladať tomu, aby školské zariadenia ostali zachované. Je to v ich rukách."
Jednoducho povedané, ak nebude dosť peňazí, prípadne zastupiteľstvo a poslanci budú mať iné priority, hrozí školským zariadeniam zánik. "Hrozí likvidácia, avšak zodpovednosť sa preniesla zo štátu na obec. Zastupiteľstvá budú musieť hľadať možnosti. Ak nebude dosť peňazí, musia ich hľadať niekde inde, ak ich nebudú mať, dôjde k racionalizácii. Starostovia musia vedieť, aké priority majú. Oni sa budú v ďalších voľbách zodpovedať týmto ľuďom. Preto by si mali zvážiť, aký majú hodnotový rebríček. Či je pre nich podstatná školská jedáleň, alebo školský klub detí. V podstate by to malo byť tak, ak chcem byť zvolený, urobím všetko preto, aby som to školské zariadenie zachoval."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári