k nehodám. Je neprehľadná a už pred rokmi bola vypracovaná štúdia na jej riešenie. Všetko však skrachovalo na financiách a realizácia bola odsunutá na neskorší termín.
Ako sa zdá, nastal čas, keď sa zámer prestavby oprášil a začala sa jej venovať opäť pozornosť. Prvým krokom by malo byť vypracovanie projektovej dokumentácie, na čo poslanci mestského zastupiteľstva schválili v kapitálových výdavkoch na tento rok dva milióny korún.
Festivalové námestie nie je jediným novým dopravným riešením v Košiciach. V zozname stavieb sú aj ďalšie. Prostriedky boli odklepnuté aj na iné dopravné akcie. Podľa vedúceho referátu dopravy a cestného hospodárstva Útvaru Správy komunikácií Košíc Ing. Emila Štelcla, rozpočet počíta aj s dokumentáciou na rozšírenie jazdných pruhov pod železničným mostom na Palackého ulici, výstavbou Ľavobrežnej komunikácie. Rozbehnúť by sa mali aj práce na projekte rozšírenia Slaneckej cesty, prepojenia mestskej časti Pereš s Lorinčíkom a vybudovanie cyklistického chodníka Anička Nad jazerom.
Peniaze sa tentokrát neušli na rozšírenie Hviezdoslavovej ulice a výstavbu Suchodolinskej cesty.
"Predpokladáme, že súťaž na spracovanie projektovej dokumentácie Festivalového námestia bude vypísaná v marci. Ďalšie tri mesiace budú na predloženie ponúk a až potom bude možné pristúpiť po vyhodnotení k samotnému vypracovaniu projektu. Vychádzať sa bude zo štúdie, ktorá bola spracovaná pred šiestimi rokmi," uviedol Ing. E. Štelcl.
Pôvodná štúdia rieši vytvorenie dvoch križovatiek riadených svetelnou signalizáciou, čo by odbúralo súčasné problémy vodičov a zvýšilo bezpečnosť dopravy. "Smery z Triedy SNP, Tatranskej, Československej armády, Letnej, Watsonovej a Starej Spišskej cesty zostanú nezmenené. Od mesta na Terasu sa nič meniť nebude, ale pribudne svetelná signalizácia. Na Starú Spišskú cestu sa bude jazdiť inak, cesta sa posunie približne o 50 metrov vyššie do úrovne Letnej ulice cez parkovisko pred tlačiarňami, kde vznikne nová komunikácia. Z mesta sa bude vchádzať do križovatky odbočením vľavo. Po rekonštrukcii z jednej križovatky vzniknú dve - v smere na Triedu SNP a na Starú Spišskú cestu," priblížil zámery zmien vedúci úseku dopravy Útvaru hlavného architekta Ing. Karol Iglódy.
Meniť sa nebudú zastávky MHD. Pribudne viac semaforov. Svetelne riadený bude priechod od električkovej zastávky ku čerpacej stanici na tlačidlo, rovnako pri amfiteátri, na hlavnej križovatke Letná-Stará Spišská cesta bude zložitejšie svetelné riadenie do všetkých smerov. Na Tatranskej zostane pôvodný stav. Semafory budú na každom vstupe. Cez detektory by sa malo prechádzať celou križovatkou na zelenú bez zdržania. Pred rokmi si zmeny vyžadovali 20-miliónovú investíciu, v súčasnosti je predpokadaný takmer dvojnásobok finančných nárokov na realizáciu.
Slanecká cesta by sa mala z terajšej dvojprúdovky rozšíriť v prvej etape na štvorprúdovku od Nižných Kapustníkov až po Krásnu nad Hornádom. V strede ju rozdelí zelený trojmetrový pás, v ktorom budú riešené ľavé odbočky na sídlisko. Zabrať by sa malo územie až po teplovodné potrubie. Rátať treba s výrubom jestvujúcich stromov, ktoré nahradia nové. V druhej etape bude pokračovať výstavba novej cesty medzi štrkoviskom a železničnou traťou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári