Podľa prieskumov verejnej mienky je neobľúbenosť amerického prezidenta v oboch krajinách porovnateľná.
Bratislavčania sa poučili z minuloročného Parlamentného zhromaždenia NATO, keď celkom zbytočne zadebnili výklady. Tentoraz sa už neunúvali, lebo vedeli, že protesty nebudú.
Ťažkoodenci boli bez práce, policajti s prilbami a štítmi pri galérii na nábreží Dunaja sa bavili: "Kedy si mal naposledy masku na hlave?" pýtal sa jeden. "Neviem. Na vojne?" hovoril druhý. "Ja pred siedmimi rokmi," pridal sa ďalší. "No vidíš, aspoň si si to znova vyskúšal."
Juraj Rizman z Greenpeace vysvetľuje pasivitu Slovákov nedostatkom tradície. "To bolo vidieť napríklad aj na akciách odporcov NATO, ale aj na akciách odborových centrál," hovorí. Samotné hnutie Greenpeace robieva po celom svete len malé protesty, podobné tomu dnešnému.
Okrem toho si Rizman myslí, že veľké protesty proti Bushovi sa sústredili do Nemecka. "Slovensko je ešte stále trochu od ruky. A boli tu aj dosť tvrdé bezpečnostné opatrenia," hovorí Rizman.
Agentúra MVK robila v minulosti prieskum, podľa ktorého ľudia nie sú ochotní protestovať. "Slováci ofrflú, myslia si svoje, ale nepatrí k mentalite verejne prejavovať nespokojnosť," hovorí šéf MVK Pavel Haulík. Podľa neho to má historické korene a nemení sa to zo dňa na deň. "Sebavedomie a občianska odvaha sa možno prejaví po dlhšom čase. Preto sa aj reformy na Slovensku robia ľahko, lebo necítiť odpor. Všade v ostatných postkomunistických krajinách by reformy narazili na veľmi tvrdý odpor, na Slovensku sme nezaznamenali skoro žiadny," hovorí Haulík.
Haulík považuje za možné, že samotné Bushovo vystúpenie na Hviezdoslavovom námestí zlepší jeho imidž v očiach Slovákov, aj keď zrejme nie natrvalo. Vnímajú to ako ocenenie a "odzbrojí to aj časť radikálne naladených ľudí".
Autor: rf
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári