pozimkom alebo predjarím.
Voľakedy sa totiž za obdobie panovania zimy považovali dni medzi sviatkom svätej Kataríny (25. 11.) a meninami Matejov (24. 2.),čo dokumentuje i obsah pranostiky: Svätá Katarína zimu obľubuje, svätý Matej zimu odplavuje. Táto prívetivá pranostika má rozhodne pravdu v tom, že zimná tma sa stráca a jedna z dávnych múdrostí prízvukuje: Po Mateju apoštole, vidno v poli i v stodole. Druhá, sľubujúca už jarnejšie radovánky, ubezpečuje o tom, čo si môžeme na vlastné uši overiť pozorným načúvaním: Matej otvára škovránkom zobáčiky.
Ibaže, aj keď je mesiac február krátky, patrí k najstudenším častiam roka a matejské pravdy nemusia platiť vždy. Preto sú pranostiky, viažuce sa k 24. 2. veľmi opatrnícke a radia, aby sme teplé kožúšky, hrejivé čiapky a topánky ešte neodkladali do naftalínu. Celé desiatky stredoeurópskych pranostík napospol vravia o tom, že síce: Matej ľady láme, ak ich však nenájde, narobí si ich. Vraví sa tiež: Ak svätý Matej natrafí na otvorené vody alebo zem (rozumej bez ľadu), pozatvára ich mrazom.
Ak by ste dnes zatúžili vedieť, či to naozaj platí, vhodné je použiť osvedčený starootcovský uterákový test. Je veľmi jednoduchý, presne podľa tejto pranostiky: Na deň svätého Mateja dávajú hospodári na noc von mokrý uterák. Ak sa ho čo i len máčik chytí mráz, príde ešte štyridsať mrazíkov, ak zamrzne na kosť, treba čakať veľmi studenú jar s množstvom mrazov. Ak však matejský uterák ostane bez stôp po mraze, môžeme začať s vytešovaním sa na teplú a prívetivú jar.
Vidiečania budú dnes veľmi pozorne sledovať aj vetry. Ak totiž v sadoch a záhradách zatrasú vetry vetvami stromov, signalizuje to množstvo ovocia, ak sa však Matej obíde bez vetra, treba ho pohotovo zastúpiť. Pre veľkých a malých nastáva v matejský podvečer úloha vyštartovať a zatriasť vetvami ovocných stromov namiesto absentérov: vánkov, vetrov a vetriskov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári