úrovni minulého storočia. Aspoň čo sa týka správneho časového naplánovania. Dokonca sa zdá, že v časoch žabích rosničiek a pranostík boli predpovede presnejšie, ako sú dnes. Čím to je? Veď terajšie moderné meteorologické prístroje by mali byť oveľa presnejšie ako predpovede z čias našich predkov, ktorí sa orientovali splnom mesiaca alebo iných prírodných javov. Klimatológovia sa zvyčajne odvolávajú na nezvyčajne nestály ráz podnebia, ktoré ovplyvňujú rôzne negatívne priemyselné faktory. Či už znečistenie ovzdušia skleníkovými plynmi, alebo sa zaštiťujú všade prítomným fenoménom El Niňo. Čo je však pozoruhodné, mnohí, najmä starší ľudia, ešte stále vedia laicky predpovedať počasie bez technických vymožeností.
"Čože, vraj má zajtra fúkať silný vietor?" začudovala sa stará pani na autobusovej zastávke, ktorá si túto predpoveď prečítala na stránkach našich novín. Túto informáciu sme, samozrejme, čerpali z oficiálneho stanoviska inštitúcie, ktorá v náplni práce má práve predpovedanie. Dôchodkyňa totiž ich predpoveď doslova "znegovala" slovami: "Vietor príde, ale až o dva dni neskôr. Cítim to v kĺboch."
Nuž, s napätím sme očakávali, kto v tomto súboji vyhrá. A ani sme sa veľmi nečudovali, keď počasie dalo za pravdu dôchodkyni. A nie je to jediný prípad, keď sa klimatológovia zmýlia. V poslednom čase sa totiž zdá, že predpovede im síce vychádzajú, ale až o niekoľko dní neskôr. Čiže, čím sa riadiť? Buď poznatkami senzibilných ľudí, zdravým sedliackym rozumom, alebo si k oficiálnej predpovedi prirátajme dva dni.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári