Košice - Varianty na mail art je názov výstavy, ktorú si v týchto dňoch môžete pozrieť vo Východoslovenskej galérii na Hlavnej ulici.
Prezentácia mapuje odozvy poštovného umenia na Slovensku v rokoch 1965-2004 v tvorbe šestnástich umelcov, medzi ktorými sú napr. Juraj Bartusz, Peter Kalmus, Július Koller, či Marián Mudroch.
Výstava približuje rôzne prejavy tendencie, ktorá sa šíri prostredníctvom pošty a kladie dôraz na komunikáciu. "Mail art vznikol v Severnej Amerike v 60. rokoch. V 70. rokoch sa stal medzinárodným hnutím. Na Slovensku sa objavoval v tvorbe umelcov neoficiálnej scény. Znamenal pre nich otvorený priestor a šancu nadviazať kontakt s medzinárodnou umeleckou obcou," povedala Helena Markusková, ktorá pripravila koncepciu výstavy.
Mail artové diela boli posolstvami s etickým akcentom. Obvykle šlo o diela na malých formátoch kresby, grafiky, maľby, fotografie, vizuálne básne, koláže a diela inšpirované estetikou pošty autorské, či interpretované pohľadnice, známky, pečiatky.
Výstava predstavuje výber z týchto diel, pričom ku kľúčovým patrí séria pohľadníc J. Kollera (Post-Karte, 1973-1979), ktorá ironizuje prvky poštového umenia, alebo interpretované známky O. Lauberta (Bez názvu, 1979).
Výnimočné miesto majú albumy pečiatok zostavené umelcami z košickej alternatívnej scény (I. Ďurišin: International Stamps Book, 1982, I. Giboda: International Rubberstamps Book, 1983).
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári