štvrtú samostatnú expozíciu tohto amatérskeho výtvarníka.
Jej ústredným motívom je spojenie jógy, východných filozofií a ezoteriky s maľbami - prierezu niekoľkoročnou autorovou tvorbou preto dominujú takzvané mandaly. Mandala je pôvodne symbolickým útvarom budhistov, magickým kruhom, obrazcom utvoreným zo vzácnych drahokamov, kvetov či zafarbenej ryže, z farebných kamienkov alebo z rôznofarebného piesku. Ich tvorba si vyžaduje špeciálne techniky koncentrácie. Je to jeden z hlavných tajných symbolov tibetského budhizmu, ktorý poskytuje možnosť meditácií, duchovného očistenia a nadobudnutia novej životnej energie a transcendentálnej múdrosti.
Výsledkom výtvarného umenia, spojeného s tvorbou mandaly, sú tajomné, magické kruhové obrazce. Túto cestu maliarskej abstrakcie sleduje dôsledne aj Ján Saxun. "V mojich mandalách - obrazoch sú znázornené prírodné živly oheň, voda, vzduch...," hovorí. Väčšina z nich sú síce olejomaľby, ale na výstave sa našlo miesto aj pre zopár kresieb. Podľa Saxuna sú mandaly diela, ktoré nesú určité duchovné posolstvo. "Ak sa človek dokáže zastaviť a koncentrovať sa na ne, vtiahnú ho, pohltia a následne z nich vyžaruje sila a pozitívna energia," vysvetľuje pôsobenia svojich malieb.
Každá mandala má svoje centrum, centrálny bod či akési stredisko vo svojom vnútri, od ktorého sa odvíja jej symetrická kresba to predznamenáva, že tak isto aj každý z nás má svoj bod, s ktorým je všetko vo vzájomnom vzťahu a spojení. Saxun verí, že mandaly, ktoré počas tvorby v umelcovi spúšťajú aj proces sebapoznávania, vyvažujú materiálny protipól dnešného sveta.
Spoznať sám seba znamená aj schopnosť reflektovať odlišné, to, čo nie je súčasťou našej kultúry, čo nepatrí do našej tradície. Mandaly tak poskytujú skvelú možnosť stať sa citlivými k iným kultúram, náboženstvu či myšlienkam. "Základným posolstvom týchto obrazov je zmier medzi všetkými názormi. Pri pohľade na mandalu človek pocíti mier na mnohých úrovniach," ozrejmuje Saxun.
Súčasťou expozície je aj výber z poézie Sninčanky Ivety Buraľovej. Texty tridsiatich dvoch básní sú umiestnené vedľa obrazov a zároveň ich možno počuť z reproduktorov. "Snažili sme sa vytvoriť ezoterickú atmosféru, ktorá by pôsobila na všetky zmysly. Obrazy prinášajú vizuálne vnemy, prednášané básne, ktoré som vyberal k jednotlivým obrazom, pôsobia na sluch návštevníkov. Väčšina z nich hovorí o duši a prírode, sú napísané s detskou ľahkosťou a vyžaruje z nich pozitívna sila. Čuch zase stimulujú vonné tyčinky," približuje atmosféru výstavy Saxun.
Výstava, ktorá nesie názov "Záhrada duše" potrvá do konca februára.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári