Korzár logo Korzár Košice

POTVRDENÉ! Pri výstavbe bytov na Furči "zmizlo" 74 miliónov

Košice - Za práce v hodnote 18,2 milióna korún uhradili Štátny fond rozvoja bývania (úver) a Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja (dotácia)

firme Kame - Slovakia Group, a. s., faktúry v sume 92,4 milióna! Na 18,2 milióna totiž znalec ocenil skutočne vykonané práce na skrachovanej výstavbe bytov na Furči, ktorú realizovala Kame.

Faktúry Kame schvaľovali stavebný dozor (šéf Kame Maroš M.), starosta Ladislav Lumtzer (SDKÚ) a úradníci Okresného úradu Košice III. Tak kde je "zvyšných" 74,2 milióna?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"To je tá najťažšia otázka," vraví zástupkyňa starostu Sídliska dargovských hrdinov Monika Smolková (Smer). "Záhadou sú pre mňa zmiznuté peniaze aj spôsob preplatenia faktúr. Vymyká sa to zdravému rozumu." Podľa Smolkovej (na snímke) len dvaja ľudia môžu vedieť, kde peniaze sú: "Starosta a šéf Kame." Obaja sú v kauze byty trestne stíhaní.

SkryťVypnúť reklamu

Na otázku, kde je 74 miliónov, prednostka miestneho úradu Katarína Dudíková (ANO) reagovala: "Mňa sa nepýtajte, zavolajte pána starostu."

Prednostka sa v apríli 2004 zúčastnila v Lipanoch kontroly vo výrobných priestoroch a skladoch jednej zo subdodávateľských firiem, ktorá mala pre Kame vyrobiť stavebné dielce. "Našli sme tam stavebný materiál len za 50-tisíc," uviedla vtedy Dudíková s tým, že tento materiál stačí iba na dostavbu dvoch (z 18) projektovaných domov. Firma to podľa prednostky zdôvodnila tým, že keby im Kame platila, nebol by problém vyrobiť ďalšie dielce.

Keď sme včera zatelefonovali Lumtzerovi, ani sme nedokončili otázku a skočil nám do reči: "Ja sa s vami nebudem rozprávať. Ďakujem (zložil telefón)."

SkryťVypnúť reklamu

Vlani v marci však pre Korzár vyhlásil, že verí, že niekde je materiál, ktorý Kame nakúpila za desiatky miliónov, pričom časť z neho videl na vlastné oči: "Ja som tam ešte predtým bol osobne a materiál som videl aj v skladoch, ktoré tu majú v Košiciach."

V novembri 2004 predseda predstavenstva Kame Maroš M. pre náš denník na otázku, kde zmizlo 98 miliónov (táto suma zahŕňa aj 5,8 milióna za projekt) vyplatených na výstavbu zo štátnych prostriedkov, odpovedal: "Celkové preskúmanie vyčerpaných 98 miliónov by som nechal na orgány činné v trestnom konaní. Poskytol som im všetky podklady potrebné na to, aby sa vyšetrilo, ako spoločnosť s týmito prostriedkami nakladala. Verím, že pravda vyjde na povrch a ľudia sa dozvedia, ako to skutočne bolo." Šéf Kame poprel, že by si z toho niečo ulial do vlastného vrecka.

SkryťVypnúť reklamu

Viceprimátor mesta Eugen Čuňo (SDKÚ), obvinený z brania úplatku od Kame v súvislosti so stavbou Na hore, odmieta, že by časť peňazí určených na výstavbu šla do kasy SDKÚ. "To je nezmysel," povedal Korzáru vlani v novembri Čuňo, ktorý pre Kame ako súkromný právnik zabezpečoval právny servis pri príprave projektu financovaného zo štátnych prostriedkov.

Na obytnom súbore Na hore boli podľa znalca, ktorého posudok si objednala mestská časť, realizované inžinerske siete, sanačná kanalizácia, hrubé terénne úpravy, zhutnenie, navážka substrátov a výroba, dodávka, montáž a založenie dvoch obytných domov (z 18-ich).

Zaplatených však bolo napríklad 756 dverí (pre celkový počet 150 bytov), 792 okien, 580 prahov, takmer dva kilometre parapetnej dosky (súčasný "pobyt" tohto materiálu nie je známy), ďalej konštrukcie drevostavby, tepelné izolácie, tesárske konštrukcie vrátane montáže debnenia a latovania striech, spádových klínov pre strechy a obloženia stropov doskami, napriek tomu, že montáž možno vykonať iba na postavených domoch. Ešte boli uhradené i klampiarske konštrukcie, výroba a montáž schodiskových madiel, montáž 924 metrov obloženia stien palubovkami na perodrážku, 350 kusov dverových krídiel, 259 kusov parapetných dosiek či 350 kusov prahu dverí, no aj neexistujúce schody, chodníky, komunikácie alebo parkoviská...

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 900
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 940
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 757
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 879
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 743
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 564
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 870
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 530
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu