orgány miestnej štátnej správy v kraji, pričom ich počet sa vyrovnal doposiaľ "vedúcemu" roku 2000. Najväčší "nezbedníci" boli podľa počtu priestupkov najmä Trebišovčania, za ktorými nasledovali Košičania a Michalovčania. Kým v uplynulom roku riešili zamestnanci krajského a poltucta obvodných úradov 9 238 priestupkov, rok predtým to bolo o vyše 1 200 menej. Úradníci za 5 537 uzatvorených priestupkov udelili obvineným v zmysle zákona pokuty vo výške 3,81 milióna korún. V 2 212 prípadoch bolo konanie zastavené a 1 269 priestupkov sa uzavrelo pokarhaním. Ostatné sa buď skončili zmierom alebo uzavreli bez sankcie.
Najviac priestupkov sa udialo voči občianskemu spolunažívaniu (5 026 prípadov), za ktorým tesne nasledujú majetkové delikty. Na tomto stave má podľa šéfky odboru všeobecnej vnútornej správy a živnostenského podnikania (VVSaŽP) KÚ Emílie Župíkovej významný podiel vysoká nezamestnanosť a nepriaznivá ekonomická situácia v kraji. "Často kradnú celé rodinné klany, či už v obchodoch a supermarketoch, lebo je to jediný zdroj ich obživy. Okrem toho sa kradne na poliach a v záhradách alebo kovový materiál do zberných surovín. Títo zlodeji si zväčša dajú pozor, aby hodnota ukradnutých vecí nepresiahla minimálnu mzdu 6 500 Sk, pretože krádež nad túto hodnotu by už bola trestným činom," uviedla s tým, že Košický kraj patrí v porovnaní s "ostatným" Slovenskom k najproblémovejším regiónom.
Už horšie je to s vymáhateľnosťou pokút, ktorá dosahuje len jednu štvrtinu. Úrady štátnej správy potom hriešnikov posielajú na preťažené príslušné súdy a v tom poslednom štádiu aj exekútorovi. Podľa šéfa odboru VVSaŽP z michalovského ObÚ F. Garguláka sa niekoľkostokorunová pokuta môže zmeniť až na trojtisícovú, vďaka ktorej môže exekútor zabaviť aj hnuteľný majetok. Vinníci však mnohokrát nemajú žiaden hnuteľný, resp. nehnuteľný majetok, ktorý sa im dá zobrať. Za to sú čím ďalej, tým agresívnejší voči tým, ktorí im tú pokutu vymerali... Okrem slovných vyhrážok nie sú výnimkou ani fyzické napadnutia, či prerezanie pneumatík týchto úradníkov. Keďže ich práca je podobná polícii a sudcom, "priestupkári" by privítali, keby im zákon do budov, kde sa tieto záležitosti prejednávajú, taktiež pridelil nepretržitú ochranu. Okrem toho sa zamestnanci štátnej správy sa sťažujú na nízke platové ohodnotenia vzhľadom na to, akú rozsiahlu a nepríjemnú agendu riešia.
Ako uviedol prednosta Krajského úradu Ján Dolný, zo svojej pozície bude za štátnu správu pripomienkovať pripravovanú novelu zákona o priestupkoch. Ich páchateľ by si po "novom" mohol vybrať, či mu bude milšie zaplatiť finančný postih alebo si ho odpracuje pri verejnoprospešných prácach. Nebude to pritom prvý takýto pokus. Hoci doteraz to poslanci vždy zamietli, tentoraz by sa to už mohlo podariť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári