Správa zdravotníckych zariadení (SZZ) KSK, ktorá im od minulého roka prenajíma tieto priestory, im drasticky zvýšila nájomné. Pokiaľ poltucet košických polikliník hospodáril samostatne, nájomné predstavovalo 250 Sk/m2. Po vzniku SZZ, ktorá tieto polikliniky zastrešila a mala zefektívniť ich hospodárenie, sa nájomné zvýšilo niekde až 4,5-násobne. Lekári spolu s viacerými poslancami zastupiteľstva KSK tvrdia, že takéto ceny ich môžu zlikvidovať.
"Až v takom svetle by som to nevidel, hoci každý si to vysvetľuje ináč. Pravdou však zas je, že predstava zdravotníckej komisie nebola taká, než akú nájomnú politiku uplatňuje SZZ. Chceli sme, aby bol vypracovaný jeden vzorec, na základe ktorého sa vypočíta presný nájom. Určite sme si to nepredstavovali, že si SZZ dosadí vlastné čísla. V niektorých prípadoch mám pocit, akoby správna réžia SZZ bola vyššia, než boli za predchádzajúcich piatich riaditeľov dokopy. A to nebolo naším cieľom. Som presvedčený, že tam dali aj to, čo tam nemuselo byť," povedal nám predseda zdravotnej komisie KSK Marián Biľo (ANO), podľa ktorého by nájomné nemalo byť vyššie ako 750 Sk.
S tým súhlasí aj predseda finančnej komisie Ján Süli (SDKÚ). Ako nám povedal, nemá nič voči trhovým cenám, ale ak sa za rok zvýšia platby viac ako štvornásobne, je to podľa neho príliš silná káva, ktorá "zadusí" viacerých súkromných lekárov. Tí zas trvajú na tom, že nájmy sú likvidačné, pretože nedošlo k zvýšeniu platieb od poisťovní. "Mesačný nájom za dve miestnosti sa nám zvýšil viac ako dvojnásobne. Je to veľký skok, ktorý mám nielen ja, ale aj naši kolegovia majú problém ustáť. Podľa mňa to nie je celkom normálna situácia, za tie zvýšené ceny nedostávame okrem priestorov absolútne nič. Okrem toho sme povinní bežnú údržbu, ako je maľovanie a opravy prenajatých priestorov, na základe nájomnej zmluvy zabezpečiť sami na vlastné náklady. Platíme vyše dvojnásobné nájomné, ale jediné, čo vidím, že za zvýšené ceny nedostávame nič navyše," posťažoval sa nám jeden z nájomcov.
Ako dodal, okrem nájomného platia za všetky médiá a majú aj ďalšie "zanedbateľné" výdavky súvisiace s ich prácou. Neštátni lekári tvrdia, že cena nájmu by mala byť primeraná tomu, čo zarobia. Takisto sa im nepáči, že v ich nájomnom sú započítané aj predchádzajúce dlhy po bývalých poliklinikách, ktoré teraz oni musia splácať.
Riaditeľ SZZ KSK Štefan Rychnavský sa s uvedenými ponosami lekárov stotožňuje len čiastočne. Zároveň však odmietol špekulácie, že časť nájomného slúži na úhradu predchádzajúceho dlhu po poliklinikách. Aj vďaka súčasným cenám si pochvaľuje, že SZZ je schopná splácať všetky záväzky voči svojim dodávateľom a negeneruje dlhy, čím vytvára podmienky na úspešné fungovanie jednotlivých zdravotníckych zariadení. Ako zdôraznil, ceny sú na najnižšej možnej hranici, ktorá pre nich ešte nie je stratová. "Keďže existujeme len 10 mesiacov, nemohli sme v takom krátkom čase vytvoriť priaznivejšie podmienky pre poskytovanie zdravotníckej starostlivosti v jednotlivých zariadeniach. Vo všetkých zdravotníckych zariadeniach v našej správe máme rovnaký nájom. V prípade nebytových priestorov je to 1 110 Sk/m2/rok, spoločné priestory sú o 250 Sk lacnejšie. Naše ceny odzrkadľujú náklady na správu a iba čiastočnú údržbu zdravotníckych zariadení. Aj teraz sa pripravujeme na zlepšenie priam havarijného stavu sociálnych zariadení, merania teplej úžitkovej vody a regulácie tepla vo vytypovaných objektoch. Všetko chce len čas."
Šéf SZZ Š. Rychnavský však nevylúčil, že keď budú definitívne známe hospodárske výsledky SZZ, je možné v druhom polroku 2005 hovoriť o určitom znížení platieb.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári