fiškálna decentralizácia, vďaka ktorej musí kraj túto sumu v rámci dane z nehnuteľností zaplatiť obciam a mestám, na území ktorých sa nachádzajú budovy a pozemky vo vlastníctve KSK.
"Náš odhad je taký, že okolo 15 - 20 miliónov budú tvoriť dane za naše stredné školy. Máme 178 školských, zdravotníckych, kultúrnych a sociálnych zaridení. Dokopy nás bude tento špás stáť 40 miliónov korún," povedal nám šéf KSK Rudolf Bauer.
Aj keď ten už začiatkom roka požiadal 195 starostov a primátorov dotknutých obcí, resp. miest o odpustenie daní z pozemkov a stavieb, jeho výzva sa s príliš pozitívnym ohlasom nestretla. Len z dvoch mu prišla kladná odpoveď, ďalších sedem obcí sa rozhodlo vyrubiť menšie dane. Najviac zaťaží krajský rozpočet finančný transfer mestu Košice, ktorému sa z tejto dane ujde dokopy 6,5 milióna Sk. Hoci sa predseda KSK snažil dohodnúť s vedením mesta na ústretovom kroku, ani od nich sa pochopenia nedočkal. Aj keď bola mestu odpustená daň z motorových vozidiel, magistrát zatiaľ kraju daň z nehnuteľností neodpustil. Ako R. Bauer uviedol, KSK tak vlastne mestu ušetrilo 5 miliónov korún...
Podľa slov hovorkyne magistrátu Z. Bobríkovej košický magistrát neuvažuje o oslobodení od daní z nehnuteľností nad rámec schválený VZN, lebo sa obáva toho, že takéto žiadosti by mu adresovali aj iné subjekty. Kraj tak podľa schváleného VZN dostane iba 30-percentnú zľavu pre školské, kultúrne a sociálne zariadenia nachádzajúce sa v Košiciach.
Rozpočet mesta by tak mali najviac vylepšiť SOU pôšt a telekomunikácií v MČ Košice-Západ so 620-tisícovou daňou, SOU hutnícke v Šaci zaplatí o desať tisíc menej a vyše 300-tisíc Hotelová akadémia na Južnej triede. Dane do rozpočtu budú uhrádzať školy ako správcovia majetku. Viacerí ich riaditelia už avizovali, že ak budú musieť zaplatiť daň z nehnuteľností, bude to mať na chod škôl negatívny dopad.
Rodičia sa však podľa šéfky odboru školstva Márie Kokardovej nemusia obávať, že kvôli vyrubenej dani poklesne kvalita výučby. Takisto učitelia zatiaľ nemusia mať strach, že ich pohyblivé zložby na výplate odídu do minulosti. "Žiaci a ani nikto iný túto skutočnosť nesmie pocítiť. Je to už úloha pre nás zariadiť to tak, aby kvalita výučby a všetky ďalšie náležitosti zostali na rovnakej úrovni ako doteraz."
M. Kokardová ešte stále dúfa, že sa kraju podarí dohodnúť aspoň s niektorými obcami a mestami na odpustení dane. Ak to nevyjde, budú ju čakať ťažké rokovania na ministerstve školstva. "Veríme, že nám vyjdú v ústrety a dajú nám peniaze zo svojej rezervy. Stále ich budeme žiadať, iné východisko nevidím. My síce máme vytvorenú určitú rezervu, no tá by nestačila. Navyše tým pádom by sme nemohli venovať tieto prostriedky z nej na podporu vzdelávania."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári