Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 21. január, 2022 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

S troma osádkami smetiarských áut firmy Kosit sme absolvovali výjazd po košických uliciach

Bezdomovec s čučom v ruke našiel nocľah v kontajneriMesto sa iba prebúdzalo do nového dňa. Niektorí sedmispáči sa možno ešte len otáčali na druhú

Bezdomovec s čučom v ruke našiel nocľah v kontajneri

Mesto sa iba prebúdzalo do nového dňa. Niektorí sedmispáči sa možno ešte len otáčali na druhú stranu, no v kancelárii dispečingu odvozu odpadu Kosit-u, a. s. na Rastislavovej ulici bolo už rušno ako v úli. Partie peších čističov komunikácií preberali od vedúceho inštrukcie, kam pôjdu gruntovať. Motorizované trojice patriace k obrovským smetiarskych autám usmernenie nepotrebovali, presne a vopred stanovený harmonogram odvozu majú v malíčku. Takže, už iba pár posledných šlukov z cigarety a deň sa môže začať...

Skryť Vypnúť reklamu

Ešte skôr ako sme sa ´prilepili´ na jednu z takýchto osádok, ktorú čakalo vyprázdňovanie kontajnerov na Terase, prehodili sme pár slov s dispečerkou Monikou Šarochovou. Chceli sme vedieť, koľko je asi na Západe ´smetiakov´. Odpoveď bola šokujúca: 1318. I keď sa všetky kontajnery nevyprázdňujú v jeden deň, ale kolotočovite, aj tak denne čaká v MČ Západ na vysypanie obsahu približne 400 obrovských 1100-litrových nádob pri blokoch a firmách. Tento dispečerkou spomenutý počet dal súčasne odpoveď aj na našu druhú otázku, prečo musia ´kosiťáci´ začínať s prácou už o 6. hodine ráno a končiť neskoro večer. Jednoducho je to kvôli tomu, že inak by odvoz nestíhali.

Denne je v uliciach priemerne 15 kosiťáckych vozidiel, ktoré odvážajú odpad z obrovských 1100-litrových kontajnerov, z kuka nádob i vrecia. Mesačne sa v meste vyprodukuje asi štyritisíc ton komunálneho odpadu a ako uviedla riaditeľka údržby komunikácií a odvozu odpadu Ing. Kristína Priesterová, problémov okolo toho je habadej. "Tým najväčším sú určite ´separatisti´. Ľudia, čo sa prehrabujú v kontajneroch a vyhadzujú z nich smeti. Denne prejde nádobami niekoľko takýchto vĺn a tak nečudo, že na stanovištiach je hotové myslavské smetisko."

Skryť Vypnúť reklamu

Aj bežní obyvatelia by mohli byť podľa K. Priesterovej trochu ohľaduplnejší k životnému prostrediu a nehádzať odpad k, ale do smetnej nádoby. Treba si tiež uvedomiť, že nadrozmerný odpad - nábytok, sanita, bytové jadrá, keramické dlaždice - nepatria do smetiakov ani vedľa nich. "Od občana ho bezplatne prevezmú pracovníci niektorého z dvoch zberných dvorov. Jeden je na Jesenského ulici, druhý na ulici Pri bitúnku." Podľa riaditeľky odvozu by sme si tiež mohli trochu viac vážiť a inými očami sa pozerať na pracovníkov Kositu, ktorí vyprázdňujú nádoby. Je to práca ako každá iná. Snáď s tým rozdielom, že je pod drobnohľadom verejnosti, a tak oveľa viac kontrolovaná.

Ani do ´posilky´ nemusia chodiť

"Kolotoč zvozov je presne daný a vyrátaný," potvrdil dispečerkine slová závozník Július Vajda, keď sme sa s nimi už ako zvedaví prizerači zastavili pri prvých kontajneroch na Moldavskej ceste. On ich spolu s Ľudovítom Delemanom odťahoval k smetiarskemu vozidlu. Ľahko to nešlo. Bránil im sneh i kolieska, primrznuté ku kašovitej zmesi. "Nuž čo, aspoň si aj dnes tak zamakáme, že do posilky už nemusíme ísť," pousmial sa Ľ. Deleman, keď zvládli prvú päticu primrznutých kontajnerov. Jeden, ak je prázdny, má hmotnosť asi 80 kg, plný má niekoľkonásobne viac. "Len keby sa nepridávala aj únava. Večer prídem domov a hľadám najkratšiu cestu k posteli. Ale žena si ma neužije ..." dodal Ľ. Deleman na obveselenie.

Skryť Vypnúť reklamu

Z prvého vyčisteného stanovišťa kontajnerov sa pomaly, niekde takmer krokom, presúva obrovské IVECO k druhému, tretiemu... desiatemu. Vodič Oleg Horváth pracuje vo firme viac ako 13 rokov. Predtým jazdil na Liazke, ktorá vraj nebola zlá, ale tieto nové kosiťácke autá, ktoré sem talianski majitelia priviezli, to je predsa len iná káva. "Na aute je dobrá výkyvná zadná náprava. Dokonca aj do pravého uhla sa s ním dá dostať, takže aj do úzkych uličiek sa vsuniem takmer bez obáv, že by som škrabol nejaké miliónové auto. Len jediný raz sa mi to zatiaľ stalo, aj to s Liazkou. Tiež bola taká zima ako je teraz a šmyklo ma... Inak je ale moje konto čisté," pochválil sa. Treba povedať, že má začo byť sám na seba hrdý, lebo na niektorých úsekoch robil doslova kaskadérske kúsky, ak sa chcel s vozidlom dostať všade, kde stoja kontajnery. "Ja sa snažím a iní šoféri mi zato ešte ukazujú zaťukanie na čelo. To vtedy, ak cestu zatarasím a oni musia chvíľku počkať. Keby išli z domu do práce o päť minút skôr, neboli by nervózni. Na úzkej ceste, kde je fakt miesto len pre môjho ´chrobáčika,´ sa to inak nedá riešiť. Len trpezlivosťou a vzájomnou tolerantnosťou," myslí si O. Horváth.

Keď už je reč o tolerantnosti, na ňu si pred blokom na Bernolákovej 29, kde sú kontajnery skryté za betónovým múrikom, konkrétne a rukolapne poťažkali i závozníci. "Pozrite sa," a ukázali na obraz ľudskosti. "Smetiaky sú poloprázdne, zato na zemi je odpadu pohádzaného habadej. Prečo to ľudia robia? Je pravda, že my toto haraburdie musíme pozberať. Predpisy sú predpisy. Ale nemohli by sme si vzájomne ušetriť robotu?" Alebo sa im stalo, že ktosi ukradol poklop z kanála, ktorý bol tesne pri smetiakoch a J. Vajda padol rovno doň. Ešteže sa rukami zachytil. Koleno však bolo v čudu, mesiac kvôli tomu maródoval.

"Možno je takýto prístup i preto, lebo väčšina ľudí sa na nás pozerá: ´ale, veď to sú len smetiari.´ Tí boli v škole určite najhorší žiaci. Nie je to tak. Ja som maturoval na strednej škole a Ľudo na učňovke. Obaja sme mali inú robotu. Firmy však skrachovali a my sme ostali na ulici. Sme radi, že sme tu, že máme zdroj obživy," nedalo J. Vajdovi, aby nezabŕdol aj do témy spoločenského postavenia, pretože s pohŕdavými pohľadmi ľudí sa vraj veľmi často stretávajú. Niektorí im, len tak, zo zábavy, aj vynadajú. Alebo robia naprieky. I keď je všeobecne známe, že do kontajnerov nepatria dosky, stavebná suť ani iné tvrdé predmety, ktoré by mohli zničiť drviaci bubon, pre istotu závozníci do každého kontajnera nazrú, až potom ho prisunú k autu. Dôveruj, ale i preveruj.

Niekto zase, aby sa do kontajnera vošlo čo najviac odpadu, špinu podpáli. Je pravda, že obsah sa tak rapídne zmenší, no už sa stalo, že takmer začalo horieť vozidlo. Iskra sa totiž dostala do bubna a tam mala na väčší plameň ideálne podmienky.

So spomínanou trojicou sme sa po niečo viac ako troch hodinách čistenia smetných nádob rozišli. S jednoznačným presvedčením: niet im čo závidieť. Musia byť vonku či prší, sneží, mrzne alebo páli slnko, makať, lebo čas je ich nepriateľ a aj malé zmeškanie znamená robiť potom nadčas, a ešte čakať, kedy kto im vynadá alebo sa bude na nich sťažovať. Nečudo, že vydržať túto robotu dokážu iba ozajstní chlapi.

´Chrobáčikovia´ z Juhu

Za druhou partiou, ktorá čistila na Juhu, sme sa vybrali o pár dní neskôr. V pôvodne dohodnutom termíne zaúradoval totiž technický škriatok - pokazilo sa im auto. Zameškané dobiehali v sobotu od skorého rána. Prestávku kvôli nám si plánovali urobiť pri ČSOB. Kým im príde vrátnik otvoriť zamrežovanú bránu, aby sa dostali ku kontajnerov, uplynie vraj pár minút. Tentokrát im ale vrátnik odkázal, že nedôjde. Slúži sám a nemôže si dovoliť opustiť pôvodné stanovište. "Dúfam, že v pondelok ráno sa niekto z banky nebude sťažovať, že sme ich obišli. My sme tie kontajnery chceli vyprázdniť," rozhovorili sa závozníci Dušan Šuster a Marián Regimun a vodič Eduard Smolko, ktorí si na naše prianie predsa len urobili päťminútovku, akurát tak na jednu cigaretu. So zamrznutými rukami sa síce zle pripaľovala, ale podarilo sa.

Aj táto partia si poťažkala na ľudí, ktorí sa nevedia naučiť, čo do kontajneru patrí a čo nie. "Nie je ničím zvláštnym, že do smetiaka vysypú stavebný odpad, dosky, ba aj časti nábytku." Vodiča mrzí aj ´hluchota´ niektorých šoférov. Hoci ich požiada, aby zaparkovali o nejaké centimetre ďalej, nech nestoja v ceste, tvária sa ako keby vážne nepočuli. Jednoducho ignoranstvo.

Za tie roky, čo vo firme robia, si už od ľudí zvykli na všeličo. A predsa ich ešte aj teraz vedia vytočiť. "Napríklad na Turgenevovej ulici. Sme tam, práve vyprázdňujeme nádoby, zrazu príde pani a igelitovú tašku hodí na zem. Keď som sa opýtal, prečo nie do kontajnera, veď to je miesto pre odpad, povýšenecky sa na mňa pozrela. Vraj nepôjde tam, kde si niekto urobí malú i veľkú potrebu, alebo kde by mala dýchať smrad, ktorý ide zo smetiaka. My to ale voňať môžeme a ešte sa aj hrabať v cudzích odpadkoch, keďže to, čo ľudia zhodia na zem, musíme pozbierať," podotkol M. Regimun. Dušan Šuster im čiastočne aj kvôli tomu dal spoločné pomenovanie chrobáčikovia. "Toto meno zaberá najmä vtedy, keď je nám smutno...," zhodli sa dvaja ďalší ´chrobáčikovia.´

Prejavu aspoň istej pozornosti sa dočkajú kosiťáci málokedy. Snáď len na sviatky, pretože ak treba, čistí sa aj na Vianoce a na Veľkú noc. Vtedy sa tejto partii, zatiaľ jedinýkrát stalo, že prišiel k nim z bloku dolu muž s fľašou v ruke a povedal. "nate, chlapi, po zmene si trošku vypite..."

Na Štedrý deň minulých Vianoc som si aj ja všimla, že asi o štvrtej popoludní ešte vo veľkom vysypávala partia obsah kontajnerov na Sídlisku nad jazerom. "To som robil práve ja a skončili sme čosi po polnoci. Priznávam, vtedy som si aj zanadával. A to sa ešte všetko nepozbieralo," potvrdil D. Šuster. Sídlisko nad jazerom je pre smetiarov jedna z najhorších mestských častí. Aby tam bolo skutočne čisto, mala by vraj pribudnúť aspoň stovka kontajnerov. "Zoberme si príklad Ždiarsku ulicu. Sú tam tri vežiaky a dlhá radovka, čo je spolu asi 500 bytov, pritom je tam 17 kontajnerov. Ľudia by sa mali sťažovať a žiadať starostu, nech sa počet smetiakov navýši," zhodne uviedla trojica.

Závozníci nezabudli podotknúť i to, že majú dobrého kolegu vodiča, ktorý im nohy, keď stoja na stúpačkách, ešte neobil, čo sa môže stať najmä ak zastane s vozidlom blízko pri obrubníku. Myslia si tiež, že by sa mal prihlásiť na nejakú súťaž, kde sa jazdí cúvaním, lebo dozadu sa vraj najazdí viac ako dopredu. Najmä na takej Krivej ulici sa výrazne ukazuje jeho milimetrová presnosť.

Dobré oko a minimálne rozdiely medzi obrovským Ivecom a zaparkovanými autami sme obdivovali aj pri tretej navštívenej partii, ktorá v čase našej pochôdzky čistila kontajnery na Tatranskej ulici. Vodič Miroslav Hadovský a závozníci Ladislav Pavlovský a Ladislav Hricko sú už zvyknutí, že musia bojovať s vodičmi, aj smetím. "Niekedy sa hneváme i na tých, čo v kontajneroch ´nakupujú ´. Keď sa už hrabú v ich obsahu, nie že by igelitovú tašku roztrhli vo vnútri smetiaku, a tak pozreli, čo v nej je. Oni si ju vyložia von na zem, prehrabú sa a potom to nechajú tak. A my máme dvojnásobne viac roboty, pretože vietor odpad poroznáša široko-ďaleko," rozhovoril sa aj za kolegov M. Hadovský, ktorý najviac jazdí s obrovským autom po centre mesta. Najhoršia ulica? Určite Vodná. Ale zlé sú kvôli zaparkovaným autám aj Kováčska a Zvonárska ulica.

Vyrušili bezdomovca

A príhody? Stalo sa všeličo. V kontajneri už našli zdochnutú mačku, psa, ale aj spiaceho bezdomovca. Najčastejšie je jeden taký na Grešákovej ulici. Na nocovanie si vyberie smetiak firmy, kde sú zväčša len papiere, takže sa mu celkom dobre vo vnútri spí. "Aj preto skôr ako posunieme kontajner k vidliciam na vyprázdnenie, pozrieme sa už dovnútra. Raz sme totiž bezdomovca doslova vyzdvihli. Po čučovom opojení, fľaša bola pri ňom, neskoro totiž zaregistroval, že sme tam. Ešteže hlasno búchal...," pousmial sa M. Hadovský.

Kosiťáci majú s bezdomovcami niekoľko takých skúseností. Na Terase, to nám povedala prvá partia, mali aj mládenca, ktorý im robil naschvál. Vliezol do kontajnerov a čo v nich bolo, to povyhadzoval von. Robil to dovtedy, kým ho raz Ľ. Deleman nenačapal pri čine, zavrel vrchnák kontajnera a zastrájal sa, že ho nepustí von, ale skončí v bubne auta. Odvtedy sa chlapec stratil. Už nevystrája. Udialo sa aj to, že keď otvorili iný kontajner, dostali šok. Z jeho útrob sa dvihla postava muža. Bol v obleku, a pritom v smetiaku hľadal špaky...

Práve preto už dávajú kosiťáci na obsah kontajnerov pozor. Okrem smeti tam môžu byť dôležité doklady patriace nejakému okradnutému podnikateľovi alebo preukazy totožnosti človeka, ktorého niekto obral o peňaženku prípadne náprsnú tašku...

Alžbeta LINHARDOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 2. Mecom ide na zelenú
 3. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty
 4. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 5. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 6. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 7. Marrákeš je červená perla Maroka
 8. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 9. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu
 10. Predplatné SME.sk len za 29 eur
 1. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 2. Ekologicky sa zeleniť je časom overený hit
 3. Pripomíname dôležitý dátum –31. januára 2022
 4. Vysoká spotreba vody? Môže to byť nepovšimnutý únik vody
 5. 7 predsavzatí, ktoré pomôžu nielen vám
 6. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 7. Medzi kritické ochorenia pribudli autizmus, celiakia či malária
 8. Poisťovne pod značkou Union prichádzajú na prvú pobočku pošty
 9. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 10. Garmin predstavil dlho očakávanú radu športových hodiniek
 1. Predplatné SME.sk len za 29 eur 6 818
 2. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 5 977
 3. Marrákeš je červená perla Maroka 5 427
 4. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 4 811
 5. Chyby, ktoré robíte pri platbe kartou a ani ste o nich nevedeli 3 555
 6. Cukrovkári a covid-19 2 649
 7. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 2 468
 8. Vieme, kde získate najlepšie semienka zeleniny 2 414
 9. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 € 2 339
 10. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom 1 679

Blogy SME

 1. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj
 2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (21. - 27.1.1922)
 3. Róbert Lešš: Dorazil som do Depa a instantnú kávu vysypal do koša
 4. Vladimír Krátky: Povedali, že na Slovensku je oveľa viac hlupákov ako vo Veľkej Británii a Francúzsku ?
 5. Ján Marton: Máme integrovaný manažment vody, integrovanú kontrolu potravín a budeme integrovaní všetci. Mor ho !
 6. Anna Milanová: Zimná Senica...
 7. Jozef Rybár: Kolaps Slovenskej republiky...
 8. Rudolfa Vallová: Kupujte naše, slovenské!
 1. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta? 13 912
 2. Vanda Tuchyňová: Primátor chce ukázať rešpekt a silu, Žilinu však obracia smerom k Jánovi Slotovi ! 5 680
 3. Pavel Macko: Vodka a cigary? 5 507
 4. Michal Porubän: Tak si tu žijeme - poslanec Blaha je zaočkovaný a Žilinka nechce zverejniť zmluvu čo podpísal v Rusku :) 5 340
 5. Tereza Krajčová: Anglický denník: 21. Posledné razy, ktoré mi zlomili srdce 4 280
 6. Ondrej Prostredník: Pán biskup Haľko, ospravedlňte sa prosím. 3 818
 7. Martin Borguľa: Obranná zmluva s USA? Za mňa – NIE! 3 321
 8. Tomáš Harustiak: Biblický Exodus Izraelitov z Egypta sa nikdy neodohral 2 439
 1. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 2. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 3. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 4. Matúš Sarvaš: Prokurátor: Pri čítaní listov na rozlúčku je nemožné neprecítiť slová obete
 5. Valentína Sedileková: Podcast, ktorý vám odhalí svet ľudí s poruchami príjmu potravy
 6. Katarína Pázmányová: Je spoločná manželská posteľ pilierom dobrého manželstva?
 7. Milota Sidorová: Muži sa boja napadnutia, ženy znásilnenia. Bezpečnosť v meste sa týka všetkých
 8. Pavol Koprda: Erik Kaliňák používa rovnaké metódy ako Blaha. Verili by ste jemu alebo vedcom? (rozbor videa)
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Konvoj amerických vojakov prechádzajúci Slovenskom.

Rusko úspešne ovplyvňuje mienku ľudí na Slovensku.


9 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Manévre sa začali už v apríli.


a 2 ďalší 6 h

Blogy SME

 1. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj
 2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (21. - 27.1.1922)
 3. Róbert Lešš: Dorazil som do Depa a instantnú kávu vysypal do koša
 4. Vladimír Krátky: Povedali, že na Slovensku je oveľa viac hlupákov ako vo Veľkej Británii a Francúzsku ?
 5. Ján Marton: Máme integrovaný manažment vody, integrovanú kontrolu potravín a budeme integrovaní všetci. Mor ho !
 6. Anna Milanová: Zimná Senica...
 7. Jozef Rybár: Kolaps Slovenskej republiky...
 8. Rudolfa Vallová: Kupujte naše, slovenské!
 1. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta? 13 912
 2. Vanda Tuchyňová: Primátor chce ukázať rešpekt a silu, Žilinu však obracia smerom k Jánovi Slotovi ! 5 680
 3. Pavel Macko: Vodka a cigary? 5 507
 4. Michal Porubän: Tak si tu žijeme - poslanec Blaha je zaočkovaný a Žilinka nechce zverejniť zmluvu čo podpísal v Rusku :) 5 340
 5. Tereza Krajčová: Anglický denník: 21. Posledné razy, ktoré mi zlomili srdce 4 280
 6. Ondrej Prostredník: Pán biskup Haľko, ospravedlňte sa prosím. 3 818
 7. Martin Borguľa: Obranná zmluva s USA? Za mňa – NIE! 3 321
 8. Tomáš Harustiak: Biblický Exodus Izraelitov z Egypta sa nikdy neodohral 2 439
 1. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 2. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 3. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 4. Matúš Sarvaš: Prokurátor: Pri čítaní listov na rozlúčku je nemožné neprecítiť slová obete
 5. Valentína Sedileková: Podcast, ktorý vám odhalí svet ľudí s poruchami príjmu potravy
 6. Katarína Pázmányová: Je spoločná manželská posteľ pilierom dobrého manželstva?
 7. Milota Sidorová: Muži sa boja napadnutia, ženy znásilnenia. Bezpečnosť v meste sa týka všetkých
 8. Pavol Koprda: Erik Kaliňák používa rovnaké metódy ako Blaha. Verili by ste jemu alebo vedcom? (rozbor videa)

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu