šačianskej nemocnici na gynekologicko-pôrodníckom oddelení, pričom lekári zistili, že nedošlo k porodeniu placenty. Museli ju teda odstrániť, pričom pacientka musela dostať aj transfúziu krvi, pretože pri pôrode bez akejkoľvek pomoci stratila veľa krvi.
"Pacientke hrozilo okrem vykrvácania aj infekcia, preto sme jej nasadili antibiotiká a tiež mohlo dôjsť pri takomto pôrode, ktorý musel prebehnúť za veľmi dramatických okolností, k poškodeniu pohlavných orgánov. Samozrejme, hrozilo aj zranenie novorodenca pri možnom páde, pokiaľ žena rodila v stoji alebo kľaku," konštatoval včera primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia 1. Súkromnej nemocnice v Košiciach-Šaci MUDr. Dušan Frič.
Dievčinu priviezla do nemocnice sanitka, ktorú zavolali jej rodičia. Stav pacientky je už stabilizovaný, avšak jej život bol podľa primára reálne ohrozený. Podľa MUDr. Friča treba doriešiť otázku anonymných pôrodov, pretože existencia takzvaných hniezd záchrany, teda inkubárorov pre nechcené deti, nerieši otázku starostlivosti o rodičku.
"Žena, ktorá sa chce dieťaťa vzdať, by mala mať možnosť porodiť ho anonymne v nemocnici, kde jej bude poskytnutá potrebná lekárska starostlivosť. Pri pôrode totiž môže vykrvácať a zomrieť, tiež je treba predísť prípadnej infekcii," hovorí Dušan Frič, podľa ktorého mala spomínaná dievčina veľké šťastie, že na tajný pôrod nedoplatila vlastným životom.
Inkubátory pre nechcené deti zatiaľ fungujú v troch slovenských mestách - najbližšie je v Prešove, ďalšie sú v Žiline a Bratislave
Autor: jg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári