nemajú s KSK uzatvorené žiadne zmluvy na úhradu poskytnutých sociálnych služieb a ich pracovníci nedostali výplaty. Navyše kvôli neuhradeným faktúram majú zablokované karty na čerpanie pohonných hmôt, čím je ohrozené poskytovanie opatrovateľskej a prepravnej služby.
"Slúžime ľuďom nášho mesta už ôsmy rok a takú vážnu situáciu ako je teraz sme ešte nikdy nezažili. Kvôli totálne vybielenému účtu už nemôžeme kúpiť ani benzín a naftu do aút, hoci poskytujeme našim klientom aj prepravné služby. Máme 25 zamestnancov, ktorí od začiatku roka nevideli ani korunu a momentálne žijú a slúžia už len z nadšenia... Ich priemerná hrubá mzda je okolo 7000 Sk a pre vačšinu z nich je to jediný príjem, ktorý majú," povedal nám šéfka košickej Maltézskej pomoci Mária Gamcová.
Podľa platného zákona už momentálne nie je žiaden rozdiel medzi štátnymi a neštátnymi poskytovateľmi opatrovateľských služieb. Podľa M. Gamcovej je celý problém v tom, že v poslednej dobe vzniklo mnoho subjektov na poskytovanie sociálnych služieb, ktorým dal KSK licenciu. Keďže peňazí je presne toľko, čo minulý rok, je logické, že pri väčšom počte subjektov každý z nich dostane menej financií. Zákon pritom KSK ukladá, aby každému poskytovateľovi zabezpečil za poskytnuté služby aspoň garantované minimum. "My sme len stredne veľká organizácia, no ako som sa rozprávala aj s ďalšímo poskytovateľmi týchto služieb, majú rovnaké problémy ako my. Z odboru sociálnych vecí sme dostali avízo, že KSK nemá peniaze a nebude nám garantovať plnú výšku. Takisto vraj na zmluvách robia, ale že nevedia, kedy ich s nami podpíšu..."
Šéfka odboru sociálnych vecí na KSK Eva Dudová síce pripúšťa určité meškanie pri podpisovaní zmlúv, čo pripisuje racionalizačným opatreniam pre týchto poskytovateľov, ktoré kraj musel urobiť kvôli nedostatku financií. Je však presvedčená, že príspevok neštátnym subjektom poskytovaný KSK nie je a ani nesmie byť jediným zdrojom, z ktorého zabezpečujú svoju činnosť. "V záujme KSK je naďalej podporovať neštátne subjekty a riešiť situáciu k spokojnosti subjektov poskytujúcich sociálnu pomoc a najmä občanov odkázaných na sociálne služby. Ani schválené racionalizačné opatrenia však v žiadnom prípade neobmedzia činnosť existujúcich subjektov," uviedla s tým, že opatrovateľská služba je originálnou pôsobnosťou obcí a práve tie by mali byť za jej rozvoj zodpovedné.
Do doriešenia finančnej situácie zatiaľ kraj pripravil zmluvy všetkým poskytovateľom pobytových služieb, aby v týchto zariadeniach nebola priamo ohrozená situácia ich klientov, ktorí tam trvalo žijú.
"V súčasnej dobe už boli pripravené zmluvy pre subjekty poskytujúce služby ambulantné, medzi ktoré radíme aj prepravnú službu poskytovanú aj Maltézskou pomocou Je našim záujmom podporovať a rozvíjať najmä tento druh sociálnej pomoci nakoľko rozvinutá sieť ambulantných sociálnych služieb spomaľuje nárast potreby rozvoja zariadení s celoročným pobytom," dodala.
Finančnými problémami neštátnych zariadení sociálnych služieb v kraji sa bude zaoberať aj dnešná mimoriadna porada na úrade KSK.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári