nich môžeme vidieť aj ďalšie malé spevavce.
Podľa slov riaditeľa Spoločnosti pre ochranu vtáctva na Slovensku (SOVS) Rastislava Rybaniča je to úplne prirodzený jav: "Mnohé vtáky, ktoré neodlietajú do teplých krajín, sa v zime sťahujú bližšie k ľudským obydliam. Je to tým, že tu nachádzajú viac potravy."
Na Slovensku sú v zime dve skupiny vtákov. Tie naše, ktoré u nás žijú celý rok, ako sýkorky, drozdy alebo stehlíky. Druhú skupinu tvoria tie, ktoré u nás nehniezdia, ale prilietajú zo severu a zimujú u nás. "Typickým príkladom sú havrany. Kým tie naše sú už na juhu, havrany z európskej časti Ruska sú na Slovensku."
Práve "ruských" havranov môžeme v týchto dňoch vidieť vo veľkých skupinách na poliach, ale aj medzi blokmi na sídliskách. Ale nielen tie sa takto vo veľkom zhromažďujú. "K cestám sa sťahujú aj naše dravce, ako napríklad myšiaky."
Studené dni môžeme pomôcť prekonať operencom aj my. Podľa slov R. Rybaniča je najvhodnejšie prikrmovať ich olejnatými semenami, napríklad slnečnicovými. "Vhodný je aj loj, jabĺčka a ďalšie semená. Nie je vhodné kŕmiť zbytkami jedál. Potravu im sypeme na bezpečné miesto, najlepšie do kŕmidiel. Najjednoduchšie ho môžeme vytvoriť z PET-fľaše, v ktorej z boku vyrežeme otvor. Rôzne špeciálne zmesi práve na prikrmovanie vtákov vo voľnej prírode ponúkajú aj špeciálne obchody s chovateľskými potrebami a v nich dostať kúpiť aj kŕmidlá."
Autor: em
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári