publikácie Šokujúca správa o zločinoch komunizmu, alebo Čo vám v škole nepovedali. Brožúru vydalo v tom istom roku vydavateľstvo Eko - konzult a dodnes sa dá kúpiť v niektorých kníhkupectvách na Slovensku. Generálna prokuratúra, ktorej trestné oznámenie adresoval, ho aj napriek urgencii doteraz neiformovala, akým spôsobom podanie vybavuje a aké kroky a úkony v tejto veci urobila.
Autor, ktorý sa snaží obhájiť bývalý režim, okrem iného ostro a hanlivo napáda židovský národ, ktorý je podľa neho "prameňom všetkej degenerácie ľudstva a deštrukcie spoločnosti".
Podľa názoru Sitára sa autor a vydavateľ dopustili vydaním publikácie trestného činu hanobenia národa, rasy a presvedčenia.
Brožúra sa dostala do rúk Pavlovi Sitárovi v septembri 2003. "Bol som šokovaný, ako sa vôbec takáto znôška nenávistných obvinení môže dostať na pulty predajní. Hneď som podal trestné oznámenie. O mesiac som dostal z generálnej prokuratúry list, v ktorom mi oznámili, že ma budú o vybavení podania informovať. Keďže takmer päť mesiacov sa nič nedialo, v februári 2004 som sa opäť obrátil na generálnu prokuratúru. Dodnes som nedostal ani riadok," hovorí predseda košickej ŽNO.
Paradoxne, polícia žiadala Sitára, aby vypovedal v súvislosti s iným trestným oznámením, ktoré podalo Centrum Simona Wiesenthala. Týkalo sa toho istého vydavateľstva, ale úplne inej brožúry. "Samozrejme, nemohol som sa k tomu vyjadriť, pretože som ju nečítal. V súvislosti s mojím podaním ma však doteraz nikto nevypočul."
Podľa Sitára je zarážajúce, že generálny prokuratúra, ktorá by mala byť garantom dodržiavania zákonnosti, na jeho urgenciu nereagovala. Vyslovil obavu, že vo veci nekoná. "Vymožiteľnosť práva je u nás taká, aká je."
V tejto súvislosti Sitár poukázal na to, že aj na Slovensku sa nepopierateľne vyskytujú prípady rasizmu a antisemitizmu. Preto so znepokojením sleduje iniciatívu vynechať z navrhovanej novely Trestného zákona ustanovenia o tzv. osvienčimskej lži. Predstavenstvo ŽNO v Košiciach adresovalo ministrovi spravodlivosti otvorený list, v ktorom ho vyzývajú, aby zvážil možné dopady svojho kroku, ktorý vezme predstaviteľom rôznych rás a presvedčenia možnosť efektívne sa brániť voči útokom.
Stanovisko generálnej prokuratúry
Na otázky v súvislosti s trestným oznámením košickej ŽNO reagovala tlačová hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Svetlana Husárová.
Podľa jej vyjadrenia prokurátorka Júlia Džurná si zadovážila napadnutú publikáciu a a podkladové materiály pre posúdenie jej obsahu, ktorý je "predmetom konzultácií s historokmi a bude predmetom ďalšieho skúmania".
Ako sa uvádza v stanovisku, prokurátorka musí preskúmať, či v publikácii neboli naplnené skutkové podstaty aj iných trestných činov, ako napr. trestného činu podnecovania k národnostnej a rasovej nenávisti, či trestného činu podpory a propagácie hnutí smerujúcich k potláčaniu práv a slobôd občanov. Na otázku, prečo predseda ŽNO napriek urgencii dodnes nedostal informáciu o spôsobe vybavenia podania, odpovedala, že generálna prokuratúra k predmetnej veci ešte nezaujala stanovisko.
Ako uviedol P. Sitár, podľa Trestného poriadku je prokurátor povinný, ak o to oznamovateľ požiada, do jedného mesiaca od jeho oznámenia poskytnúť iformácie, aké kroky, resp. úkony v konkrétnej veci urobil.
(sen)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári