Majú funkčnú matriku, ešte chcú vytvoriť rekreačnú zónu
Placka: Starostovia v polčase
Je tu čas, keď starostovia vstúpili do druhého polčasu, čo zvolením občanmi dostali dôveru a prevzali taktovku nad košickými mestskými časťami. Ako sa im darí plniť volebný program, čo si z neho môžu ´odfajknúť´ ako splnené a kde cítia, že treba niečo dotiahnuť, to je téma nášho seriálu - Starostovia v polčase. Dnes má slovo starosta MČ Košice-Staré mesto Ing. Ján Süli
Na začiatku tohto volebného obdobia mali v Starom meste podľa starostu smelé plány. Aj napriek tomu, že sa už vedelo o niektorých vážnejších zmenám trebárs vo fungovaní matrík, stavebných úradov či v oblasti školstva. "Dnes môžem s pokojným svedomím povedať, že stavebný úrad, ktorý sa dostal pod náš miestny úrad, funguje dobre. Rovnako aj matrika. Údaje nahrávame aj do digitálnej podoby. A to spätne od roku 1895. Budú teda aj v knižnej podobe, aj nahraté v počítači." Určite však mal starosta trochu inú predstavu o školstve. Podľa neho riadiť materské a základné školy z jedného centra je nešťastné riešenie. "Možno sa mýlim, ale myslím si, že najmä základné školy potrebujú väčší kontakt a skôr rodinný prístup, nie úradnícke vedenie. Za nešťastné riešenie považujem aj fiškálnu decentralizáciu, ktorá je v skutočnosti centralizáciou. Som však zato, aby sa po 16 rokoch súčasného fungovania samosprávy Zákon o meste Košice opraviť a urobila jeho nová podoba, ktorá bude funkčná." Hoci podľa J. Süliho niektorí tvrdia, že je to zlé, nie je to pravda. Nebyť nehoráznych úverov s nehoráznymi úrokmi a velikášstvom pri niektorých prejavov, napríklad i na Hlavnej ulici, dnes by sme mohli byť v Košiciach frajeri. V skutočnosti treba teraz platiť za rozšafnosť z minulých rokov. Zlé je ale to, že to musia zacvakať mestské časti.
"Organizačné zmeny, ktoré i do Košíc prichádzajú, rešpektujem, som disciplinovaný človek. Chcem pomáhať mestu, aby sme to prežili. Pracujem ale aj na to, aby mali Košice jeden moderný model samosprávy a nie totalitný. Nerobím to len pre seba, pre moju osobu, lebo ja čo nevidieť v samospráve pravdepodobne skončím." J. Süli hovorí, že prírodu človek neoklame a svoje pôsobenie nemieni zbytočne ďalej naťahovať. Dnes však ešte pracuje a pracuje pre budúcnosť, preto, aby sa raz mohol s pokojným svedomím poprechádzať po centre či si vyjsť do Čermeľa a pritom by ho netrápili výčitky, že vtedy, keď mohol niečo pre mesto a ľudí urobiť, nespravil to.
"Do konca volebného obdobia chcel by som ešte dokončiť priestor medzi Urbanovou vežou a Dómom sv. Alžbety a vytvoriť tam exkluzívne, reprezentantívne centrum mesta. Najprv sa ale spraví archeologický prieskum, až následne dokončí dlažba. Model tohto projektu je už vypracovaný a na jar by sme sa mali spolu s mestom do neho pustiť." Toto ale nebude jediná akcia. Keďže J. Süli si uvedomuje, že športoviská a možnosti rekreácie sú v Košiciach drahé, nebolo by zlé vytvoriť súvislú rekreačnú zónu pozdĺž Hornádu od Sídliska nad Jazerom po Aničku. Ľudia by sa tam mohli prechádzať, bol by tam i cyklistický chodník, a kto má chuť, ten si sadne, urobí si piknik alebo sa bude opaľovať. Stačí len vykosiť trávu a terén upraviť tak, aby mali obyvatelia možnosti pre pešiu, aj cykloturistiku. "Mal som tiež v pláne spojiť dve kúpaliská, ale ukázalo sa, že doteraz, a to je už nejakých 14 či 15 rokov, nie sú doriešené majetkoprávne záležitosti. Mesto nekoná, a tak nemôžeme ani my," uzavrel dvojročné bilancovanie starostovania J. Süli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári