Zákazníčka odpadla skôr, než sa jej dotkla ihla
Úporne rozmýšľate, čím by ste svoju polovičku prekvapili počas Valentína? Skúste darovať tetovanie! Bude to bezpochyby originálny darček a ak sa nebude milovanej osobe pozdávať, stále môže z tetovacieho stola včas zutekať... Práve zimné mesiace sú na tetovanie najvhodnejšie, pretože do leta sa pokožka stihne zregenerovať. Naopak, po letnom tetovaní sa musí človek vyvarovať pohybu na priamom slnku či kúpaniu. Potvrdila nám to aj Viera Hromadová, ktorá sa tetovaniu vo svojom salóne venuje už desať rokov.
Ak sa vyberiete do salónu V. Hromadovej, nečakajte, že na vás bude čakať od hlavy po päty potetovaná. "Zo začiatku sa mi stávalo často, že sa ľudia čudovali, ako to že nie som potetovaná. Venujem sa tomu už desať rokov, no mám iba jedno tetovanie. A aj to som si dala spraviť až po piatich rokoch. A raz mi jedna zákazníčka povedala, že čakala 120 kilovú ´babizňu´... Aj sa mi spočiatku stávalo, že keď prišiel zákazník a zbadal, že ho tetovať bude žena, otočil sa a odišiel... Mnohé ženy sú však rady, pretože ak si chcú dať tetovanie na intímne miesta, ocenia, že som tiež žena," prezradila nám. Podľa nej je u ženy tetovanie najmä erotickou záležitosťou. "Myslím, že keď sa žena vyzlečie a má tetovanie umiestnené na tom správnom mieste, malo by to spôsobiť príjemné pocity... A u mužov môže tetovanie krásne zvýrazniť svaly."
Treba pevnú ruku
Na to, aby sa venovala tetovaniu, naviedol V. Hromadovú manžel. "Urobila som si školenia, získala certifikát. Pred desiatimi rokmi to však nebolo vôbec jednoduché, verejnosť nechcela túto prácu prijať, veď 40 rokov sa oficiálne robiť nesmela..." Na to, aby mohol človek tetovať, treba mať určite istý cit pre umenie, výtvarnú zdatnosť ale najmä pevnú ruku. "Treba byť aj kreatívny, tetovanie prispôsobiť danému človeku a nie robiť dookola to isté. Ak niekto nemá výtvarný talent, tak môže obtiahnuť obrys tetovania, ale ak by mal urobiť náročnejší motív, ktorý treba vytieňovať, to by nezvládol..."
Tetovanie by malo podľa V. Hromadovej odrážať osobnosť človeka a je vhodné, ak zákazník dopredu starostlivo zváži, čo vlastne chce na tele mať. "Niekto sa zameriava na zvieraciu ríšu, svoje stále miesto majú ruže, delfíny a v poslednej dobe sú veľmi obľúbené čierne ornamenty. Najvhodnejšie je, ak si zákazník vyberie zo šesť variantov a spolu vyberieme to, čo sa mu naozaj hodí najviac."
Často však prichádzajú zákazníci, ktorí majú úplne jasnú predstavu o tom, čo by si chceli dať vytetovať a nepotrebujú sa dlho prehrabávať v ponúkaných vzoroch. "Buď príde človek priamo so svojim návrhom, alebo môže v spolupráci s našim grafikom vytvoriť niečo nové. Zo skúseností viem, že keď je zákazník presvedčený o tom, čo si chce dať vytetovať, aj keď sa mi to nepozdáva, nevyhováram mu to. Ku kolegovi raz prišiel muž s tým, že chce delfína na ruku. Povedal mu, veď ste chlap, dajte si tam radšej lebku. Zákazník sa otočil a odišiel... Ja sa snažím vždy akceptovať prianie zákazníka. Ak však má niekto záujem o naozaj nezvyčajné tetovanie, je lepšie, ak pred tým podpíše čestné prehlásenie, že si takéto tetovanie naozaj praje..."
Navyše musí každý zákazník podpísať aj prehlásenie o svojom zdravotnom stave. "Sú ochorenia, o ktorých ma musí informovať, či už je to cukrovka, zrážanlivosť krvi alebo iné. Raz za mnou prišla jedna žena a povedala mi, že je alergická na pigmenty, ale že má pri sebe injekciu s protilátkami a ak by mala nejakú reakciu, že ju mám proste pichnúť... Netetovala som ju!"
Sú však aj zákazníci, ktorých V. Hromadová odmietne nie pre ich nevyhovujúci zdravotný stav. "Netetujeme pokožku hlavy a pohlavia. Ak za mnou príde zákazník a chce si dať vytetovať niečo vulgárne, je už iba na mne, či tak urobím... Sú však zákony, ktoré zakazujú fašistické znaky, motívy rasovej či náboženskej neznášanlivosti. Vo svete takéto prísne pravidlá nie sú, no u nás na to sú zákony. Tých pár korún nestojí za to, aby som prišla o licenciu."
Aj po desiatich rokoch sa stále nájde požiadavka, ktorá V. Hromadovú prekvapí. "Ľudia sú veľmi vynaliezaví. Vždy vymýšľajú nové a nové veci. Minule mi volal jeden zákazník a chcel si dať vyholiť jedno obočie a vytetovať si na tom miesto vzor... Asi pozerá veľa reklám. Nedávno som zas robila biele tetovanie... A občas prídu ľudia, ktorí majú úplne iný dôvod dať sa potetovať ako všetci ostatní. Najčastejšie si tetovanie dávajú robiť ľudia z frajeriny alebo kvôli estetickému efektu. Raz za mnou prišiel zákazník, ktorému zomrel niekto blízky a on sa s jeho stratou vyrovnával tak, že si dal vytetovať jeho meno..."
Tetovanie ako droga
Mnohých ľudí prvé tetovanie navnadí na to, aby si dali ďalšie a ďalšie. Pôsobí ako droga. Každé tetovanie akoby zvyšovalo hlad po ďalšom... "Závisí to od osobnosti, niekto sa dokáže ovládnuť a nepotrebuje ďalšie tetovania. Ja sama mám iba jedno, ale musím sa kontrolovať, aby som si nedala ďalšie... Našťastie sa dostatočne vyšantím na zákazníkoch. Nepotrebujem vyzerať ako obrázková knižka..."
V. Hromadová však má aj stálych zákazníkov, ktorých sama nazýva ´pacientmi´. Tí sú ochotní investovať do tetovania a vždy si s odstupom času prídu pre ďalšie a ďalšie. Väčšinou sa tetovanie nerobí naraz, ale sa rozloží na niekoľko sedení. "Najvhodnejšie je najprv urobiť obrysy a vypĺňať tetovanie až na ďalšom sedení. Raz som však mala zákazníka, ktorý chcel mať spravené celé tetovanie počas jedného sedenia, takže som na tom pracovala 12 hodín... Sú silné osobnosti, ktoré to vydržia, ale aj tí najsilnejší už po šiestich hodinách vedia, že je to veľa..."
Medzi ľuďmi vo všeobecnosti prevláda názor, že tetovanie bolí, veď preto ho svojho času mávali iba silní muži - väzni a námorníci... "Sú to skreslené predstavy. Samozrejme, že sa nájdu ľudia, ktorí mi tu pištia a jajčia, ale na druhej strane sú i takí, ktorí čakajú to najhoršie a potom sa začnú čudovať - ako to že to tak nebolí? Veľa robí aj psychika. Už sa mi stalo, že mi slečna odpadla ešte skôr, ako som sa jej vôbec dotkla... Strach dokáže veľa."
Najbolestivejšie miesta na tele sú tie, kde je najmenej svalovej hmoty. "Čím hrubšia koža a svalstvo, tým menšia bolesť. Najviac je to bolestivé na slabinách, okolo kotníka a na hlave. Moja dcéra však mala 15 rokov, keď som jej robila tetovanie na nohe. Od palca až ku kotníkom. Trvalo to sedem hodín a vydržala to. Aj pery sú veľmi citlivé, ale keď robím permanentný make-up, tak to mnohé zákazníčky takmer vôbec nebolí... Dôležité je podľa mňa sebaovládanie. A ja musím byť dobrý psychológ, aby som zakázníka dostala do pohody a aby mal pocit, že sa mu u mňa nič zlé nestane. Niekedy stačí odviesť pozornosť, takže počas tetovania toho občas veľa narozprávam..."
Navždy alebo iba na pár rokov?
Ak máte pocit, že tetovanie by vám naozaj urobilo radosť, no odrádza vás fakt, že by ste mali po päťdesiatke pobehovať s nápadným motívom na tele, stačí sa rozhodnúť pre dočasné tetovanie. Základný rozdiel je v tom, že trvalé tetovanie vám ostane do konca života, dočasné mizne po troch až piatich rokoch. Závisí to od prevedenia tetovania a od pokožky.
"Mladí ľudia uprednostňujú to dočasné. To sa však neodporúča použiť pri väčších plochách. Farba z neho mizne postupne. Dôležitý je aj podklad - pri svetlejšej pokožke sa pigment odbúrava rýchlejšie, rovnako skôr miznú svetlé farby tetovania." Zohnať vhodné farby už dnes nie je problémom. "Najmä po našom vstupe do Európskej únie sa otvorili nové možnosti dovozu farieb a materiálov. Všetky výrobky sú samozrejme testované a nesmie sa distribuovať tovar nebezpečný pre zákazníka. Farby, ktoré používam, obsahujú zložky rastlín a nie chemické látky. Voľakedy sa tetovalo tušom a ten obsahoval aj ťažké kovy... Ak mám pri zákazníkovi nejaké pochybnosti, radšej konzultujem prípad s lekármi."
Aj keď technicky tetovať možno kohokoľvek, kto spĺňa zdravotné kritériá, neodporúča sa, aby si tetovanie dávali deti, ktoré ešte rastú. "Aj ja v mojom salóne tetujem mladých ľudí, ktorí majú menej ako 18 rokov. Vtedy treba, aby rodič prišiel osobne do salónu a podpísal čestné vyhlásenie, že súhlasí s tetovaním. Ak však človek rastie, môže sa stať, že sa mu tetovanie zdeformuje. Mojou najmladšou zákazníčkou bola kamarátka mojej dcéry. To dievča malo 12 rokov, jej rodičia boli lekári... Tak sa zdá, že dnes sú už rodičia dosť tolerantní.. Ja som svojej dcére tetovanie urobila, až keď prestala rásť." Rovnako si mnohé ženy prajú pekný vzor na brucho, neuvedomujú si však, že prípadné tehotenstvo by mohlo tetovanie zdeformovať.
"Raz za mnou prišli rodičia dvoch šesťročných dievčatiek a chceli, aby som im pod pazuchu vytetovala krvnú skupinu. Ako matke sa mi to nepozdávalo. Neviem, prečo by som mala deťom spôsobovať v takom veku bolesť. Radšej nech tým deťom kúpia náramok s označením krvnej skupiny..." Najstaršou zákazníčkou, ktorá zavítala do salónu V. Hromadovej, bola 70 pani, ktorá si dala urobiť permanentný make-up na pery a obočie. "Tetovala som však 65-ročného muža, ktorý vravel, že keď bol mladý, tak takúto možnosť nemal, a tak sa dal potetovať až teraz. Bol však vo výbornej kondícii, staral sa o seba tak, že aj mnohí mladší muži by mu závideli... Tetovanie nie je otázka veku ale otázka prekonávania predsudkov spoločnosti a samých seba. Často sa hovorí, že tetovanie svedčí o slabosti človeka. Ja si myslím, že je to práve naopak."
Ani trvalé tetovanie nie je neodstrániteľné. Ak ste si dali na rameno vytetovať meno svojej milej a tá sa na vás vykašľala, je tu riešenie. "Odstrániť tetovanie možno tromi spôsobmi. Pri plastike sa odstráni koža a nahradí sa kožou z iného miesta na tele. Táto metóda sa však veľmi nepoužíva. Ďalej je tu brúsenie a laser. U nás však nie je veľmi dobrá úroveň odstráňovania tetovania laserom. Robí sa totiž plošne, zatiaľ čo v západnej Európe či USA bodovo."
Najvhodnejšie obdobie na tetovanie je jeseň, v zime a na jar. Čerstvý obrázok by nemal byť vystavený slnku a netreba sa s ním kúpať. "Dá sa samozrejme tetovať aj v lete, ale zákazník mi musí podpísať prehlásenie, že sa bude vyhýbať slnku a kúpaniu. S čerstvým tetovaním kvôli možnej infekcii netreba ísť na kúpalisko, treba sa vyhýbať soláriu a slnku, lebo pokožka nie je zacelená a slnko by mohlo pigment z pokožky vyťahovať. Trvá približne dva týždne, kým sa koža obnoví."
Chcete byť ako Pamela Anderson?
Filmy, reklamy, videoklipy - to všetko je občas reklamou pre tetovacie salóny. Nejedna celebrita má totiž tetovanie, ktoré neskrýva. "Napríklad vďaka Pamele Anderson sa zvýšil záujem o tetovanie motívu ostnatého drôtu okolo ruky. Prišiel za mnou aj jeden zákazník, ktorý chcel tetovanie rovnaké, aké ma spevák Robie Wiliams. Podľa fotky náš grafik urobil predlohu pre ten istý vzor."
Ak však niekto príde s vlastným návrhom, V. Hromadová tento nikomu inému nevytetuje. Rovnako ako pri veľkých tetovaniach, ktoré stoja nad päť tisíc korún. Ceny tetovania sa pohybujú do základnej čiastky - tisícka za trvalé a o 500 korún viac za dočasné tetovanie - až po niekoľko tisícové sumy. "Závisí to do veľkosti, zložitosti a farebnosti vzoru. Konečnú sumu poviem zákazníkovi vždy ešte pred tým, než začnem tetovať. Mala som aj takého zákazníka, ktorý zaplatil 100 000 za niekoľko tetovaní v priebehu 10 mesiacov. Na väčšom tetovaní napríklad za osem tisíc musím pracovať 10 hodín. Niekto investuje do oblečenia, do áut, niekto do tetovania...," dodala V. Hromadová.
Dáša KIRAĽVARGOVÁ
Autor: V U. S. Steele vyššie mzdy
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári