podľa rímskeho martyrológia pripadá jeho sviatok na 14. februára. Ostatky svätca boli uložené v schránke - relikviári a tú zamurovali do základného kameňa súsošia Immaculaty na Hlavnej ulici.
Na bronzovej tabuli uzatvárajúcej schránku je nápis: "Šiesteho dňa mesiaca októbra tohto roku (z chronostika 1720) k väčšej sláve Nepoškvrnenej Panny Márie, za pontifikátu pápeža Klementa XI., pod najvyššou ochranou Karola VI., rímskonemeckého cisára, kráľa Španielska a Uhorska, veľkomožný pán administrátor šľachtickej spišskej komory Jeho Výsosti cisára a kráľa, pán Pavol Mednyanski de Medgyes položil základný kameň pyramídy, ktorá sa (tu) má vystavať, do ktorého plebán slobodného kráľovského mesta Košice, prepošt Blahoslavenej Panny Márie z Bersu, Alexander Mariássy, uložil počas slávnostných obradov relikvie svätého Marcelina, svätého Sebastiána a svätého Valentína - mučeníkov, ako aj pápeža Inocenta XI."
Podľa známeho košického historika umenia Gabriela Kladka nebol sv. Valentín vždy patrónom zaľúbených. Zobrazovali ho s chorým skrúteným dieťaťom, je teda patrónom ľudí trpiacich epilepsiou.
"Sú známi dvaja Valentínovia, ale podľa výskumov ide o jednu a tú istú osobu," povedal nám G. Kladek.
O tom, ako sa stal sv. Valentín patrónom zaľúbených, koluje množstvo legiend. Jedna z nich tvrdí, že sv. Valentín neakceptoval príkaz cisára nesobášiť vojakov (údajne im ženy uberali na bojovej výkonnosti). Preto bol Valentín zatknutý a neskôr popravený.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári