sluchovo, zrakovo, telesne a mentálne postihnuté deti. Ten spočíva v aktívnej spolupráci rodičov, lekárov, špeciálnych pedagógov a verejnosti.
"Narodenie takéhoto dieťaťa zmení celkový život rodiny a to, ako rodičia zvládnu starostlivosť o postihnuté dieťa, závisí aj od prísunu informácií a ľudského prístupu lekárov. Rodičia sa totiž často ocitajú so svojimi problémami v izolácii a nemajú sa s kým poradiť. Mnohí sa tak s diagnózou svojho dieťaťa nevedia vyrovnať celé roky," hovorí foniatrička MUDr. Oľga Nagyová.
"Cieľom združenia je preto vytvoriť priestor pre vzájomnú výmenu skúseností medzi rodičmi, lekármi a pedagógmi. Rovnako sa snažíme integrovať postihnuté deti do spoločnosti prostredníctvom našich projektv, ako bol napríklad Pochod výnimočných detí po Hlavnej ulici, či spoločný karneval," dopĺňa predsedníčka o. z. Usmej sa na mňa a zároveň mamička chlapčeka s Downovým syndrómom Erika Bočeková.
Združenie už vytvorilo vlastnú internetovú stránku a chystá vydanie špeciálneho letáku, ktorý sa bude distribuovať na novorodeneckých oddeleniach. Bude obsahovať všetky dôležité informácie, rady a kontakty, kam sa môže rodič obrátiť v prípade, ak sa mu narodí dieťatko s handicapom.
"V Košiciach existuje niekoľko špecializovaných škôlok a základných škôl s dôrazom na integráciu postihnutých detí medzi deti zdravé. Pre handicapoané deti je dôležité, aby sa do špeciálneho vzdelávacieho procesu zaradili čo najskôr," pokračuje špeciálna pedagogička Zuzana Gajdošová, ktorá pracuje na ZŠ Gemerská, kde sa vzdelávajú zrakovo postihnuté deti. Košické sluchovo postihnuté deti sa učia v integrovaných triedach na ZŠ Juhoslovanská (bývalá ZŠ Park Mládeže) a na ZŠ Lechkého dochádzajú deti s telesným handicapom.
"Dôležité však je, aby si rodič dokázal vybrať odborníka, ktorému dôveruje, zostal sám naďalej aktívny a nenechával všetko len na pedagógov školy," vysvetľuje pedagogička so slovami, že mnohé školy stále nie sú na integráciu postihnutých žiakov pripravené, pričom živelná integrácia bez špeciálnych pedagógov, individuálnych študijných osnov a potrebných pomôcok môže handicapovaným deťom skôr poškodiť.
Združeniu Usmej sa na mňa sa za týmto účelom podarilo získať financie na zakúpenie ozvučovacieho softvéru pre nevidiacich a ťažko zrakovo postihnutých žiakov, ktorý pomáha pri výuke s počítačom. Spoločne s organizáciou Forum tiež podporuje umelecky nadané handicapované deti a mládež a chystá sa výstava ich prác.
"Najbližšie, už 20. februára, nás môže podporiť i široká verejnosť. V Dome umenia o osemnástej večer zahrajú pre všetky výnimočné deti na benefičnom koncerte kapely IMT Smile, Desmod a speváčky Zuzana Smatanová a Anna Gaja. Popri moderátorke Anete Pariškovej sa v programe predstavia i samotné deti s postihom. Zakúpením vstupenky, ktoré sú už v predpredaji, podporíte organizovanie letného tábora so špeciálnym edukačným programom, ktorý zohľadňuje jednotlivé handicapy." dokončí Erika Bočeková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári