ani oni osobne. Preto sú zaň väčšinovej pravicovej koalícii vďační.
"Pravica výrazne zvýšila dane občanom i podnikateľom, hlavne dane z nehnuteľností vzrástli o 100 percent. Takýmto spôsobom zabezpečuje príjmy ľavica. Na strane druhej - vo výdavkoch - sa v schválenom rozpočte najviac peňazí minie takpovediac na služby. Dopravnému podniku sa pridali milióny, aby nemusel zvyšovať ceny lístkov, ktoré sa v Košiciach nezvyšovali už tri roky. V minulom roku sa nezvýšila ani cena za odpad, a tak mesto bude musieť rozdiel vykryť z vlastnej pokladne, pretože zmluvu s Kositom plniť musí," hovorí predseda Spoločného klubu (SDA, SDĽ-Smer, DHR) poslanec Ján Frajt.
Ako predseda bytovej komisie je rád, že pravica schválila 3 milióny do fondu, z ktorého bude mesto dobrovoľne prispievať chudobným na bývanie podľa vopred určených pravidiel. Takisto je rád, že pravica rozhodla o tom, že každý dôchodca, bez ohľadu na to, či býva na Terase alebo v Poľove, dostane príspevok na stravovanie v rovnakej výške. Doteraz ich totiž dávali mestské časti - tie bohatšie viac, iné menej.
"Pridali aj mestským častiam o 95 korún viac na obyvateľa. Naozaj neviem, kde by som si ešte želal pridať. Také položky, ako schválila pravica, by som si ani netrúfol navrhnúť a určite by neprešli, keby sme ich navrhli my. Takže rozpočet vôbec nepovažujem za diétny, ale za vysokokalorický," dodal Frajt.
Podľa šéfa poslaneckého klubu KDH-DS Emila Kočiša je v komunálnej politike úplne scestné hovoriť o pravicovosti a ľavicovosti.
"Diera na ulici predsa nie je ľavicová ani pravicová. V samospráve treba operatívne riešiť problémy ľudí a plniť si povinnosti, ktoré mestu a mestským častiam vyplývajú zo zákona. O ľavicovosti hovoria tí, ktorí nerokujú o rozpočte vecne, ale vidia ho politicky. Ľavičiari, ktorí v Košiciach spolu so Schusterom vládli dve volebné obdobie, nám už ukázali, ako sa robia ľavicové rozpočty - nechali nám taký dlh, že ho budeme platiť dvadsať rokov a mesto bude mať stále málo peňazí. Náš rozpočet sa na tie ich nepodobá," zdôraznil Kočiš.
Šéf poslaneckého klubu SDKÚ-OKS Igor Laskovský sa na rozpočet mesta pozerá pragmaticky, s balíkom peňazí treba naložiť tak, aby neboli problémy s plnením si povinnosti voči občanom.
"To, že sme pridali veľkým mestským častiam o 95 korún na hlavu, bolo demonštráciou našej snahy zamedziť centralistickým tendenciám magistrátu. Kým sa nezmení Zákon o Košiciach, musíme rešpektovať súčasný stav a dať mestským častiam toľko peňazí, aby mohli normálne fungovať. Nemôžem ich znefunkčniť iba preto, lebo sa mi páči silné mesto," vysvetľuje Laskovský.
Pravicoví lídri zdôrazňujú, že Dopravnému podniku pridali práve preto, aby pokračoval v zavádzaní systému tarifikátorov v autobusoch a električkách, aby ľudia platili spravodlivo - tí, čo idú jednu zástavku, zaplatia menej, ako tí, čo prejdú celé mesto.
"Dane z nehnuteľností sme občanom zvýšili, takže práve preto chceme preukázať, že peniaze neminieme len tak, ale ich investujeme do dobrých projektov. Takým je aj výstavba trolejbusovej dráhy na KVP, ale aj oprava ciest za 100 miliónov v spolupráci so súkromným a bankovým sektorom. A to, čo dostali mestské časti naviac, musia použiť na projekty v mestských častiach pre ľudí a zvlášť tieto peniaze zúčtovať na magistráte. Takže to nie sú len tak vyhodené peniaze," dodal Kočiš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári