percentá ročne, považuje mesto za veľmi dobrú správu.
"Je potvrdením správnosti reštrukturalizačných krokov mesta, ktoré znamenajú zvýšenie finančnej dôveryhodnosti Košíc. Jednopercentné zníženie úroku bude vo finančnom prepočte znamenať úsporu verejných financií v objeme približne 4 milióny korún ročne," komentovala rozhodnutie vlády hovorkyňa košického magistrátu Zuzana Bobriková.
Mesto Košice získalo úverovú výpomoc zo štátnych finančných aktív vo výške 580 miliónov Sk v roku 2002. Jej cieľom bolo, aby mesto po nábehu na ozdravný režim bolo pripravené zabezpečovať základné potreby pre chod samosprávy v obmedzenom, ale životaschopnom režime a súčasne si plniť záväzky plynúce z reštrukturalizovaného úverového zaťaženia. Čiastku 80 miliónov splatilo mesto formou zápočtu za budovu tzv. Divízie (v ktorej dnes sídli Úrad Košického samosprávneho kraja) prevodom z majetku mesta Košice do majetku štátu. Táto splátka bola realizovaná v júni 2002, po jej realizácii zostal úver 500 miliónov Sk.
"V čase kulminácie v rokoch 1999 2000 sa dlh mesta pohyboval na úrovni 2,2 miliardy korún. Do dnešného dňa sa ho vďaka dôsledným a premysleným reštrukturalizačným krokom podarilo znižiť na 1,4 miliardy. Na komplexné pokrytie zdrojov reštrukturalizácie bol popri úvere od štátu použitý aj úver od konzorcia bánk a vlastné zdroje mesta. Ozdravné opatrenia mesta ocenila Slovenská ratingová agentúra, ktorá v roku 2004 zvýšila hodnotenie mesta o osem stupňov," doplnila Bobriková.
K podobnému kroku, aký urobil vládny kabinet, pristúpilo vlani aj konzorcium bánk, od ktorých mesto čerpá reštrukturalizačný úver v prepočte na slovenské koruny v celkovej výške 852 miliónov korún. Úrokovú sadzbu tohto úveru znížilo o 0,5 percenta. Mesto Košice ročne spláca poskytnuté úvery, vrátane úrokových nákladov, vo výške 130 miliónov korún.
Autor: ren
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári