2004 preveria a urobia účinné opatrenia v súvislosti s maloletými deťmi, žijúcich s rodičmi v okolí Fialkovej ulice v drevených chatrčiach a pod plátennými prístreškami. Situácia týchto rodín je viac ako zúfalá. Žijú v neuveriteľne zlých hygienických podmienkach. V treskúcej zime, bez elektriny, vodu na varenie berú z kaluží, zohrievajú sa pri táborákoch. S odstupom času sme sa vybrali na Fialkovú, respektíve do chatrčí a stanov zmapovať situáciu a zistiť, či došlo k nejakej náprave.
"Nič sa nezmenilo," povedala nám Helena Mašľárová, ktorá s ďalšími desiatimi rodinnými príslušníkmi vrátane osemmesačného vnuka "býva" pod stanom. "Nikto z úradníkov tu nebol. Mrzneme, žijeme horšie ako zvieratá a nikoho to nezaujíma."
H. Mašľarová, ako aj ďalší obyvatelia stanov a chatrčí tvrdia, že ak sa kompetetentní nepostarajú čím skôr aspoň o ich deti, hrozí, že ochorejú, možno i pomrú. Deti nemôžu za svojich rodičov, ktorí kedysi predali svoje byty, a tak sme sa hovorcu ÚPSVaR I. Jakeša opýtali, ako chcú situáciu na Fialkovej riešiť. "Naši pracovníci boli v januári 2005 v lokalite Fialková najmenej štyrikrát. Zaevidovali tam žijúce rodiny, pomohli im spísať žiadosti, aby mohli dostávať sociálne či iné peňažné dávky, poradili, kam a na ktorý úrad ich majú zaniesť."
Nás zaujímalo, prečo ÚPSVaR neinicioval umiestnenie detí do ústavnej výchovy, aby sa predišlo ohrozeniu ich zdravia či životov. "Vlani sme umiestnili v ústave 136 detí. Súčasná leigislatíva nám však neumožňuje odtrhnúť deti od rodičov a riešiť ich ako jednotlivé prípady. Podľa zákona, naše právomoci končia poskytnutím poradenstva. Treba si uvedomiť, že všetky deti z Fialkovej majú rodičov, ktorých nikto nezbavil práv a povinností. Rodičia sa bránia odobratiu detí do ústavnej starostlivosti, väčšina tvrdí, že hlavným dôvodom ich problémov je chýbajúci byt. Riešenie bytovej otázky občanov však spadá do kompetencií samospráv," skonštoval I. Jakeš.
Či sú maloletí v ohrození zdravia a života môže, podľa I. Jakeša, úrad posudzovať len pri opustenom dieťati a na základe lekárskeho nálezu. Opýtali sme sa, prečo teda zamestnanci ÚPSVaR na Fialkovú ulicu neprišli aj s lekárom, ktorý by posúdil zdravotný stav detí.
"Zabezpečiť lekársku prehliadku a získať potvrdenie o zdravotnom stave aby sme mohli konať, musia rodičia, nám to neprislúcha," uviedol hovorca.
Či pracovníci ÚPSVaR v prípade Fialkovej volili správny postup, sme sa opýtali Mgr. Emila Kurčáka, vedúceho košického ústredia ÚPSVaR. "V Košiciach nemáme úsek sociálno-právnej ochrany, do ktorého právomocí patrí riešenie týchto problémov, funguje iba na ústredí v Bratislave. Ľudia, ktorí tam majú na starosti jednotlivé kraje, možno aj chodia do Košíc, ale ja o tom nič neviem," odpovedal E. Kurčák.
V bratislavskom ústredí nám povedali, že situáciu mapujú, ale na otázku, či vedia o mrznúcich a živoriacich deťoch na Fialkovej nám nikto nedokázal odpovedať.
Okrem ÚPSVaR majú v podobných prípadoch pomáhať predovšetkým príslušné obce, ako im to vyplýva zo zákona č. 195/1988 Z. z. o sociálnej pomoci. Maloletým, ak je ich život alebo zdravie vážne ohrozené, občanom pri zabezpečení prístrešia. Poskytovať ochranu maloletým pred škodlivými vplyvmi, poradenstvo pri riešení rodinných problémov, výchovnú starostlivosť rodinám. Ďalej, podieľať sa na obnove rodinného prostredia, spolupôsobiť pri výchovných opatrenich uložených súdom, navrhovať nariadenie alebo zrušenie ústavnej výchovy a vyhľadávanie občanov, ktorí potrebujú sociálnu pomoc. V prípade Fialkovej však určite nebola vyčerpaná ani polovica z týchto možností a povinností.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári