V škôlke M. Nešpora ukázali šikovnosť detí i pedagógov
Fašiangy sú jedných z najkrajších období roka. Je to čas zábav, plesov, karnevalov. Na tradície, obyčaje a zvyky nášho regiónu sa však akosi zabúda. Preto sme sa aj my, v Materskej škole na Ul. Mirka Nešpora v Prešove rozhodli zorganizovať u nás týždeň otvorených dverí, v atmosfére fašiangov.
Od pondelka do piatku k nám prichádzali známi i neznámi ľudia z okolia, rodičia s deťmi, ktorým sme ukázali aj náš každodenný život. Začiatkom týždňa sme s deťmi zdobili triedy a pripravovali fašiangové masky. Spestrením pre deti bolo pečenie tradičných fašiangových múčnikov, ktorými sú šišky a flánky. Deti z pripraveného cesta samé vaľkali a vykrajovali koláčiky, po upečení ich natierali džemom.
Fašiangová príprava vyvrcholila karnevalom, do ktorého sa zapojili aj naši rodičia v maskách. Hudbu, tanec a zábavu spestrili hry, karnevalová torta a nechýbali aj iné sladké odmeny. Vo fašiangovej atmosfére sme pokračovali aj na blízkom kopci. Deti, ktoré sa tu učili základom lyžovania si tiež obliekli karnevalové masky.
Sviatočný deň sme zavŕšili pochovávaním naozajstnej basy, piesňami a riekankami v šarišskom nárečí, v doprovode hudby nášho folklórneho súboru Kolovrátok.
V rámci týždňa otvorených dverí sme návštevníkom predviedli aj to, čo dokážu naše deti: hru na zobcovej flaute, moderný tanec, základy lyžovania, šach, vedomosti z anglického a nemeckého jazyka a svoje umenie predviedli aj naše hudobné telesá, spevácky zbor Nešporáčik a ľudový súbor Kolovrátok.
Naša škola je držiteľom certifikátu školy podporujúcej zdravie, preto aktuálnou bola aj ochutnávka zdravých nátierok pre deti.
Kolektív MŠ M. Nešpora
Obce by si mali chrániť svoje mokrade
Druhý február je vyhlásený za Svetový deň mokradí. V tento deň bola pred 34 rokmi v iránskom meste Ramsar podpísaná Medzinárodná konvencia na ochranu mokradí, známa pod názvom Ramsarská konvencia alebo Dohovor o mokradiach majúcich medzinárodný význam, predovšetkým ako biotopy vodného vtáctva. Je to prvý z novodobých globálnych medzinárodných dohovorov na ochranu a racionálne využívanie prírodných zdrojov. Jednou z pôvodných motivácií pre vytvorenie konvencie bolo znepokojenie vyjadrené začiatkom šesťdesiatych rokov nad vážnym poklesom početnosti populácií vodných vtákov (najmä kačíc), ako aj potreba ochrany biotopov migrujúcich vodných vtákov - preto sú v jej názve slová "predovšetkým ako biotopy vodného vtáctva". Neskôr však konvencia rozšírila svoj záujem na všetky aspekty ochrany a múdreho využívania mokradí a považuje mokrade za ekosystémy, ktoré sú mimoriadne významné pre ochranu biodiverzity aj pre človeka.
Mokrade na Slovensku patria k najohrozenejším typom ekosystémov. Z hľadiska ochrany prírody predstavujú významné biotopy s výskytom mnohých vzácnych a ohrozených spoločenstiev, rastlinných i živočíšnych druhov. Tieto vzácne druhy sú na biotopy mokradí existenčne viazané. Pre ich prežitie je rozhodujúca predovšetkým kvalita vodného režimu, a to najmä dostatočné množstvo a kvalita vody počas celého roka. V prípade nedostatku vody na lokalite, spôsobeného najčastejšie odvodnením, tieto citlivé druhy rýchlo ustupujú. V prípade že nedostatok vody pretrváva dlhší čas, môže na danej lokalite dôjsť k ich úplnému vyhynutiu.
Rovnako dôležité sú mokrade aj pre udržiavanie vodného režimu krajiny , z hľadiska ochrany proti búrkovým prívalom, zmierňovaním záplav a taktiež zachytávaním sedimentov a rôznych živín. Je len na samotných obyvateľov miest a obcí, kde sa ešte nachádzajú mokradné biotopy aby sa zamysleli nad tým, aké nezastupiteľné miesto v krajine majú práve mokrade. Nielen z vyššie uvedených dôvodov ale práve z hľadiska postupného ubúdania týchto lokalít a s tým spojeného ochudobňovania našej fauny a flóry o rôzne druhy organizmov.
Ing. Marta MAŤUVKOVÁ,
pracovníčka pre environmentálnu výchovu
foto zemplín:p 8 mix listy mokrad kapusansky hrad
foto: archív (0205)
Autor: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári