nekomunikuje so svojím okolím a reaguje iba na bolestivé podnety. Rodina už veľmi v zázrak nedúfa. Chlapci rastú ako z vody a život bez mamy je pre nich smutnou samozrejmosťou.
"Stále čakám, čo bude. V kútiku duše verím, že sa moja žena ešte preberie, aj keď ani samotní lekári tomu veľkú nádej nedávajú. Snažím sa s tým žiť, ja i deti, nič iné nám neostáva. Chlapci sa stále pýtajú na mamu, ale za ten rok veľa prežili a pochopili... Našťastie nám pomáha rodina moja mama, svokra, švagriná a sestry," vzdychol si 37-ročný Juraj Ivanecký. Keď 24. januára lanského roka viezol krvácajúcu manželku v piatom mesiaci tehotenstva do košickej fakultnej nemocnice, nebol by si pomyslel, že je to naposledy, čo s ním žena hovorí...
Príčinou jej silného krvácania bol zdravotný problém - placenta vrastená v hrdle maternice, ktorej hrozilo odtrhnutie. Preto žene urobili lekári cisársky rez (nedonosené dievčatko žilo iba niekoľko hodín), avšak krvácanie neustávalo. Až o dvanásť hodín neskôr nasledovala ďalšia operácia, pri ktorej lekári odstránili pacientke maternicu. Zákrok sa udial na naliehanie Máriinej sestry, zdravotnej sestričky, podľa ktorej sa žena v dôsledku veľkej straty krvi dostala do prešokového stavu. Zrejme vtedy došlo i k opuchu mozgu a jeho možnému poškodeniu, v dôsledku čoho sa už pacientka z bezvedomia nikdy neprebrala. Podľa Marcely Sabolovej je to, čo sa stalo, nesmierne deprimujúce.
"Najťažší bol prvý polrok, človeku sa ani žiť nechcelo... Časom si však zvyknete. Navyše, ako zdravotník to beriem trochu profesionálnejšie, už som sa s tým zmierila," poznamenáva Máriina sestra, ktorá ju v nemocnici navštevuje takmer každý deň. "Prekladajú ju z oddelenia na oddelenie, už ležala na ´áre', neurológii, internom i rehabilitačnom, ale na jej zdravotnom stave sa nič nezmenilo."
Verdikt vyšetrovateľa ešte nepadol
"Pacientka je stále hospitalizovaná v našej fakultnej nemocnici, momentálne leží na internej klinike. Jej stav je stabilizovaný, ale, žiaľ, nezmenený. Aj keď jej životné funkcie sú zachované, nedá sa s ňou komunikovať, pozitívna progresia v zmysle prebratia sa k plnému vedomiu nenastala," konštatuje námestník riaditeľa Fakultnej nemocnice L. Pasteura Richard Raši, podľa ktorého tento smutný prípad stále nie je uzavretý.
Nemocnica záležitosť riešila najprv zakázaním ústavných pohotovostných služieb lekárom, ktorí sa na ošetrovaní pacientky v kritickom okamihu podieľali. Následne komisia ministerstva zdravotníctva konštatovala, že k poškodeniu jej zdravia došlo porušením štandardných terapeutických postupov. S dvoma lekármi gynekológom a anestéziológom bol po niekoľkých mesiacoch rozviazaný pracovný pomer.
Prípadom sa tiež zaoberajú orgány činné v trestnom konaní. Prešetruje sa ako podozrenie z ublíženia na zdraví a v rukách ho má úrad justičnej a kriminálnej polície. Konkrétne obvinenie však zatiaľ nepadlo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári