Protest proti novele Trestného zákona, v ktorej rezort spravodlivosti navrhuje vypustiť trestné činy popierania pravdy o holokauste
V prípade prijatia Lipšicovej novely by podľa predsedu ŽNO Pavla Sitára minister pravdepodobne nechtiac dosiahol to, "čo sa nepodarilo ani nacistom, ani procesom v 50tych rokoch, ani ruským tankom v roku 1968. Prispeli by ste k postupnému zničeniu zvyšku židovskej obce na Slovensku".
ŽNO pochybuje, či by pri dnešnom stave vymožiteľnosti práva bola reálna možnosť dočkať sa spravodlivosti súdnou cestou. Úroveň demokracie a tolerancie na Slovensku podľa nej ešte nie je taká, aby sa dala Lipšicom navrhovaná novela bez rizika aplikovať v praxi. Určité skupiny by "Vašu novelu využili na otvorené ospravedlňovanie a oslavu fašistickej minulosti", skonštatoval Sitár.
Náboženskej obci pritom nie je z postoju Lipšica jasné, akým spôsobom sa budú môcť brániť "obete týchto trestných činov, ak v budúcnosti už trestnými nebudú". Židovská komunita, ktorá predstavuje menej ako 0,06 percenta z celkovej populácie SR, sa podľa Sitára "nemôže a ani nevie brániť".
Na konci listu Sitár podotkol, že počas druhej svetovej vojny zahynulo viac ako tisíc nositeľov mena Lipšic. Paragraf o osvienčimskej lži prijal parlament v roku 2001 a jeho úlohou je potrestať tých, ktorí sa snažia spochybniť, ospravedlniť alebo vyvrátiť osvienčimský holokaust. Lipšic plánoval spomínanú skutkovú podstatu vypustiť z Trestného zákona, o ktorom má parlament hlasovať vo februári.
Vo všetkých štátoch, kde vládol fašizmus, sú pritom spomínané činy trestné a trestané.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári