na fakulte transformujú študijné odbory na študijné programy.
"Momentálne máme akreditovaných 59 študijných programov, u viacerých sa však na akreditáciu ešte len čaká. Rozširujeme možnosti štúdia, pričom na bakalárskom stupni vznikajú dva študijné programy. Ide o Geografiu a Informačné technológie pre prácu so zdravotne a sociálne znevýhodnenými. Zároveň sme predložili na akreditáciu nový model učiteľstva prírodovedných predmetov. Je to slovenská novinka. Bakalárske štúdium učiteľstva reprezentuje 15 medziodborových programov, na ktoré nadväzujú študijné programy učiteľstva v kombinácii dvoch akademických predmetov," vysvetľuje dekan fakulty doc. RNDr. Pavol Sovák, Csc. (sn snímke).
Na fakulte evidujú momentálne 1 600 študentov. Oproti minulosti je menej tých, ktorí sa zaoberajú učiteľstvom. "Vzhľadom na stav školstva a hodnotenie učiteľov je to pochopiteľné. Ak aj vychováme učiteľov, ktorí majú aprobáciu na informačné technológie, zväčša na školách nekončia. Nájdu si lukratívnejšie zamestnanie," uviedol dekan fakulty.
Tá sa chce v dohľadnom čase transformovať tak, aby sa prijímacie skúšky vôbec nemuseli konať. "Ideme týmto smerom, hoci je pravda, že pri programoch o ktoré je obrovský záujem to môže trvať dlho. My nebojujeme o počty študentov, chceme kvalitu, ktorá sa bude podieľať na vede a výskume. Ako prvá slovenská fakulta dávame možnosť prihlásiť sa na štúdium aj internetovou formou. V takom prípade je poplatok o stovku nižší, pretože logicky máme znížené náklady na spracovanie. Problém však stále vidíme v tom, že zatiaľ nie je celkom reálne požadovať elektronický podpis. Preto ak uchádzač zašle prihlášku internetom, my ju zaevidujeme a následne jej skrátenú formu s podpisom a šekom o zaplatení pošle poštou. Rozhoduje však dátum elektronického zaslania," hovorí prodekan fakulty pre rozvoj Dušan Šveda a dodáva, že táto forma prihlasovania sa na štúdium nesie so sebou aj riziko.
"Všetko musí byť na sto percent zabezpečené, ak by sa takáto prihláška stratila, malo by to nedozierne následky. Na druhej strane vývoj ide dopredu a nechceme zaspať. V Čechách už tento systém používajú druhý rok."
Fakulta zároveň zriadila Centrum celoživotného
vzdelávania ponúkajúce programy pre učiteľov a študentov stredných i základných škôl, zamestnancov štátnej a verejnej správy. "Za dva roky je nutné na Slovensku preškoliť 80-tisíc učiteľov, čo sa týka počítačovej gramotnosti. Zapojili sme sa do európskych projektov a získali dotáciu štyri milióny korún. Snažíme sa získavať peniaze na vedu v rámci rôznych projektov a v minulom roku sme takto získali 30 miliónov."
Fakulta je taktiež testovacím centrom ECDL, teda akéhosi vodičáku na počítač. Škola využíva
efektívne vlastný Akademický informačný systém a momentálne čaká na výsledok súťaže na jeho aplikáciu v s rámci Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.
"Študenti robia všetko cez počítač. Budujeme učebne na videokonferenčné postupy. Študenti na našom detašovacom pracovisku v Rožňave sa učia z prednášok v Košiciach. Proste online, cez počítač."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári