Keďže sú z drevotriesky, ohrev vody, vykurovanie a sporáky sú na elektrinu, z čoho sa odvíja aj zálohová platba za nájomné a služby spojené s bývaním. Vychádzali sme z predpokladanej spotreby. V 20 bunkách žije 127 ľudí," uviedla ekonomická námestníčka poverená vedením BPMK Božena Stanková.
Prečo mesto rozhodlo postaviť unimobunky, o ktorých bolo dopredu jasné, že budú príliš veľkým sústom pre sociálne odkázaných a nepostavilo jednoduchú stavbu zo starých tehál s kúrením na tuhé palivo? "V tom čase to bolo jediné možné rýchle a uskutočniteľné riešenie, keď sme ich nechceli nechať na ulici. Iné možnosti neboli. Malo to byť dočasné ubytovanie na tri mesiace. Napriek tomu, že neplatili, nechali sme ich tam ďalej bývať. Mesto nemalo a nemá prostriedky na vybudovanie nízkoštandardných bytov, ktoré si tiež žiadajú investície," zaujala stanovisko ku kritike na nie najšťastnejšie a príliš drahé bývanie pre ľudí v hmotnej núdzi hovorkyňa magistrátu Zuzana Bobriková.
Ako dodala, unimobunky dostalo mesto zadarmo, nemálo prostriedkov investovalo do inžinierskych sietí, prístupovej komunikácie a trafostanice. Keby stavalo novú murovanú ubytovňu, náklady by boli oveľa vyššie a trvalo by to dlhšie. Bolo to rozhodnutie magistrátu v spolupráci s BPMK a bolo to najschodnejšie riešenie.
"Mesto nemalo povinnosť poskytnúť Rómom z Vodárenskej náhradné bývanie, pretože nemali nájomný vzťah a väčšina nebola vôbec z Košíc. Nasťahovali sa tam neoprávnene. Napriek tomu sme im poskytli náhradné ubytovanie. Keby nedostali strechu nad hlavou, obsadili by pivnice, nebytové priestory alebo by sa premiestnili inde," vysvetlila B. Stanková.
Sociálne odkázaní sa sťažujú, že majú platiť 7-tisíc a kritika aj tam nebývajúcich smeruje na magistrát, ktorého rozhodnutie postavilo túto komunitu pred neriešiteľný problém bývania v drahých unimobunkách. Pohľad správcu je úplne odlišný. "Mesto im pomohlo, ale nikto z nich neplatí ani sľúbenú tisícku mesačne. Pritom svietia, kúria, majú teplú vodu. Priemerná zálohová platba je 5 773 Sk. Najvyššia je 6 894 Sk. Všetko závisí od počtu osôb. Ani jedna z rodín na Luniku IX pritom nemá nižší príjem ako 11-tisíc Sk. Faktúru za elektrinu musí zaplatiť BPMK, ktorý už pol milióna vložil do sústavného odpájania a znovuzapájania elektriny či odstraňovania havarií. Nie je to až príliš veľa, čo dostali? Chcú všetko a zadarmo."
Z. Bobriková informovala, že mesto v rámci koncepcie rozvoja bývania pripravuje projekt pre Lunik IX. Snaží sa zohnať peniaze z fondov na jeho realizáciu. Obyvatelia sa rozkategorizujú podľa toho, či dokážu platiť a pridelí sa im primeraný byt. Počíta sa aj s najnižšou príjmovou skupinou, ktorá sa sústredí do veľkokapacitnej ubytovne s nízkym štandardom, kde sa v plnej miere využije inštitút osobitného príjemcu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári