štyrikrát súdne trestaný 36-ročný Peter Č. zo Šace. Od roku 1994 fyzicky a psychicky týral o rok mladšiu manželku, ako aj svojich šesť detí. Obvinený bol umiestnený v cele predbežného zaistenia (CPZ), o jeho väzobnom stíhaní rozhodne súd.
Vyšetrovateľom ÚJaKP OR PZ Spišská Nová Ves bol obvinený pre trestný čin týrania blízkej osoby a zverenej osoby doposiaľ dvakrát súdne trestaný 53-ročný invalidný dôchodca Milan I. z Vojkoviec. Od decembra 2004 fyzicky a psychicky týral svoju o rok mladšiu manželku a 30-ročnú dcéru tým spôsobom, že sa im vyhrážal usmrtením. Obvinený bol zadržaný a umiestnený do CPZ s návrhom na väzbu.
To sú iba dva prípady, v strohej reči paragrafov klasifikovaných ako trestné činy týrania blízkej a zverenej osoby. V rámci Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Košiciach ich zaznamenali vlani policajti 189 čo oproti roku 2003 predstavuje pokles o 38. Návrhom na podanie obžaloby bolo ukončených 155 prípadov, väzobne je stíhaných 78% páchateľov tejto trestnej činnosti.
"Všetky zaznamenané skutky boli vyšetrované na základe oznámenia poškodených," informovala nás hovorkyňa KR PZ mjr. Mgr. Jana Demjanovičová. "Ide o trestné činy, v ktorých je páchateľ známy, preto ich polícia vyšetruje v rámci platných zákonov bezodkladne. Vo väčšine prípadov ide o páchateľov, ktorí sú v príbuzenskom pomere s poškodenými. Je však potrebné uviesť, že domáce násilie sa ešte stále spája s rôznymi mýtami a predsudkami. Tieto nedovoľujú poškodeným bez okolkov rozprávať o svojej situácii orgánom činným v trestnom konaní. Dĺžka trvania páchania domáceho násilia je rôzna. V roku 2004 sme zaznamenali prípad, keď muž páchal domáce násilie od roku 1987. Príčinami domáceho násilia sú najčastejšie sociálne pomery v rodinách, nezamestnanosť jedného z partnerov a vo veľkej miere alkoholizmus."
Z celkového počtu 224 týraných bolo vlani najviac postihovaných žien a to až v 180 prípadoch. Domáce násilie sa najčastejšie pácha v mestských aglomeráciách, kde je väčšie anonymita a možnosť utajenia pred okolím, ale vyskytli sa aj prípady násilia v obciach s menším počtom obyvateľov. Podľa J. Demjanovičovej, obete by mali premôcť strach a neodkladne nahlásiť týranie na najbližšom policajnom útvare. Ak to urobia, musia rátať s tým, že oznámenie sa nedá stiahnuť (ako tomu bolo v minulosti) a polícia musí konať.
Väčšina týraných žije v jednej domácnosti s tyranom, preto by nemali násilníka informovať o "návšteve" na polícii, aby sa nepomstil. V prípade zachovania mlčanlivosti páchateľa o oznámení informuje polícia až po jeho vzatí do vyšetrovacej väzby.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári