Spolu so zástupkyňou partnerského mesta Wuppertal Barbarou Krott prebral za metropolu východu ako jediné mesto z bývalej federácie prestížnu "Zlatú hviezdu partnerských miest". Tá sa každoročne udeľuje výnimočným projektom, ktoré prispeli k väčšej integrácii občanov a porozumeniu v spoločnej Európe.
"Bol to pre mňa veľmi príjemný pocit, keď som si na pódiu mohol prevziať túto cenu za všetkých Košičanov, ktorí sa zúčastnili na tomto projekte s našim partnerským mestom Wuppertal. Mám radosť z toho, že aj tento neveľký projekt zaujal svojou kvalitou a myšlienkou a mesto Košice sa tak mohlo zviditeľniť v Bruseli. Už v najbližšej dobe by som sa rád stretol so všetkými študentmi a ich pedagógmi vďaka ktorým sme uspeli vo veľkej konkurencii ostatných prihlásených miest. Je to aj inšpirácia pre ostatných ľudí, či už v kultúre, športe alebo iných oblastiach, že ich kvalitná práca môže byť aj v budúcnosti ocenená," povedal nám po vyhlasovaní F. Knapík.
Spomedzi 1 300 uchádzačov ocenila EK Zlatou hviezdou 27 európskych miest (tri v kategórii konferencií a seminárov a 24 projektov v kategórii stretávania občanov) za spoločné projekty v rámci iniciatívy partnerstva miest (tzv. Town Twinning), ktorého cieľom je skvalitnenie spolupráce a rozvoj vzťahov medzi mestami. EK vybrala desať najlepších iniciatív partnerstva miest na základe kritérií akými boli pedagogická hodnota projektu, aktívna účasť miestnych obyvateľov, konkrétne výsledky a potenciál ďalšieho rozvoja. Mladí košickí študenti získali túto cenu vďaka partnerstvu s nemeckým Wupertalom za spoločný umelecký projekt "Strange" (tajomný, zvláštny pozn. red.), ktorý zahŕňal spoločne pripravené a vyprodukované divadelno-tanečné predstavenie spolu s krátkym videofilmom. Jeho mottom bolo to, že čo Košičania napíšu, to Wuppertalčania zahrajú.
"Musím pochváliť všetkých mladých ľudí z Košíc a Wuppertalu, ktorý sa na našom úspešnom projekte podieľali. Vaši študenti z gymnázia na Opatovskej a Šrobárovej ulici odviedli skutočne kvalitnú prácu, za ktorú si určite zaslúžia toto ocenenie. Úspech je dielom každého z nás, no ak mám byť konkrétna, určite by som vyzdvihla Tomáša Hájika z gymnázia na Opatovskej za jeho scenár k scénke "Dejá vu." Dúfam, že toto nie je náš posledný spoločný projekt a už teraz sa teším na pokračovanie vzájomnej spolupráce. V hlave mám už totiž ďalšie námety," povedala nám umelecká šéfka Wupper Theater Barbara Krott.
Takéto prestížne ocenenie Košičanov veľmi potešilo aj nášho komisára pre kultúru a vzdelávanie Jána Figeľa, ktorý bol hlavným garantom konferencie o budúcom programe aktívneho európskeho partnerstva, v rámci ktorej boli premiérovo odovzdané aj ocenenia Zlaté hviezdy. "Rád by som poblahoželal Košičanom a ich priateľom z Wuppertalu k tomuto úspechu, ktorý je aj ocenením ich dlhoročnej spolupráce. Je potešiteľné, že aj po vstupe do únie pokračujú dobré vzťahy medzi oboma mestami. EÚ by mala byť priestorom pre medziľudské vzťahy a spolupatričnosť, čo sú veľmi dôležité veci v našom každodennom živote. Zdieľaním našich vzájomných skúseností môžeme všetci rásť po kultúrnej a spoločenskej stránke. Práve družba medzi mestami je jednou z častí občianskej spolupatričnosti v rámci európskych programov spolupráce. A mňa tiež teší, že medzi ocenenými v rámci tohto programu je zastúpených aj viacero miest z "nových" štátov EÚ," dodal pre náš denník eurokomisár J. Figeľ.
Viac sa nielen o udeľovaní týchto cien, ale aj o živote východniarov v hlavnom meste Európy dozviete v reportáži v niektorom z najbližších čísel nášho magazínu Pohoda.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári