Keď ide o "fleky", politici často zveličujú
Renáta NÉMETHOVÁ
Keď sa väčšinová pravicová koalícia v košickom mestskom zastupiteľstva natvrdo rozhodla, že vymení predstavenstvo Dopravného podniku a následne aj generálneho riaditeľa, použila rôzne argumenty, aby svoje počínanie obhájila.
Poslanci urobili v podniku prieskum, na základe ktorého vyslovil poslanec Cengel na verejnom zastupiteľstve pamätnú vetu. Vraj, keby sa v Dopravnom podniku používali štandardné a transparentné postupy pri obstarávaní tovarov a služieb verejnými súťažami, keby si vedenie nedávalo miliónové odmeny, bolo by možné usporiť 200 miliónov Sk.
Predstavenstvo je vymenené a obsadené nominantami pravicovej koalície. Generálny riaditeľ v dôchodku so šsťstotisícovým odchodným, ktoré mu zabezpečila manažérska a kolektívna zmluva.
Avizovaná 200-miliónová rezerva zostáva stále v hre. Pravici ju totiž neustále pripomína primátor Zdenko Trebuľa, ale aj riaditeľ magistrátu, či poslanci z opozície. Všetci, ktorí s výmenou vedenia v DPMK nesúhlasili.
Diskusie na túto tému definitívne ukončil nový šéf predstavenstva, ktorý verejne vyhlásil, že dvestomiliónová rezerva je nereálne číslo a ide len o názor poslancov, ktorí urobili prieskum.
Každému, kto len trošku pričuchol k politike, je jasné, že keď politikom o niečo ide, nie vždy hovoria celú pravdu...
Tak to zrejme urobila aj pravica v DPMK, ktorá mohla radšej na rovinu povedať, že po desiatkách rokoch, ktoré Reiprich strávil v DPMK, je načase urobiť zmeny, dôchodcov z vedenia poslať okopávať záhradku a nahradiť ich svojimi odborníkmi.
Naviac bolo jasné, že bývalé vedenie, roky usídlené a vyjazdené v určitých dodávateľsko-odberateľkých koľajničkách, už nie je schopné zmeniť svoje zabehané zvyky a urobiť zmeny v podniku, ktoré sú nevyhnutné.
Nehovoriac o tom, že poslanci naozaj pri prieskume narazili na mnoho netransparentných postupov pri zadávaní stámiliónových zákazok. Zákon o verejnom obstarávaní síce porušený nebol, ale metódy boli zvolené tak, aby vyhovovali vedeniu a im spriazneným firmám.
Prisilné reči pri odvolávaní vedení v podnikoch, či rušení lukratívnych zmlúv s mestom, netreba, hlavne u politikov, brať priveľmi vážne. Im ide totiž vždy primárne o "dobré fleky", a až sekundárne o verejný záujem. Vo voľbách si potom vyberáme tých, ktorí sa na "dobrom fleku" podľa nášho názoru dokážu chovať slušne a niečo pozitívne pre mesto, či štát aj urobiť.
Po príklady, že zveličenia alebo úplné klamstvá sa na odstránenie ľudí, či firiem z dobrých flekov, resp. zákaziek, používajú bežne, netreba chodiť ďaleko.
Spomeňme si na časy, keď primátor Schuster vyháňal od zákazky na zimnú údržbu spoločnosť Strelingstav. Tvrdil, že nebude takú nevýhodnú zmluvu tolerovať a tak ju vypovedal aj za cenu súdného sporu. Vzápäti celkom pokojne podpísal zmluvu so súkromnou firmou Ekothermal, ktorá zvíťazila v súťaži. Táto firma mu bola, ktovie prečo, tak veľmi sympatická, že mu až do konca vládnutia v Košiciach neprekážali stúpajúce náklady na čistenie ciest a zimnú údržbu až na neuveriteľných 200 miliónov ročne, čo bolo najmenej päťnásobne viac ako suma, za ktorú to dovtedy robila firma Strelingstav.
V tomto momente pre DPMK nie je najdôležitejšie to, či 200 miliónová rezerva je stopercentnou pravdou alebo nie, ale to, čo dokáže predviesť nové predstavenstvo. Či presvedčí, že vie čo s podnikom treba urobiť, aby sa v ňom hospodárilo efektívnejšie a transparentne.
A či zabezpečí, aby sa nám Košičanom cestovalo kultúrnejšie.
Autor: jg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári