Východoslovenskom múzeu (VSM).
Prezentáciu sem priviezli zo Slovenského národného múzea - Historického múzea v Bratislave a zhliadnuť na nej môžete desiatky dobových fotografií a archívnych dokumentov, ktoré mapujú 200 ročnú históriu života Slovákov v Nadlaku.
Nadlak počtom Slovákov, bohatými kultúrnymi tradíciami, aktivitami slovenských spolkov a združení, činnosťou základného a stredného školstva, či pôsobením cirkví, bol dlhé roky jedným z centier slovenského menšinového života v prostredí dolnozemských Slovákov a neskôr centrom života Slovákov v Rumunsku.
Za viac ako dvesto rokov si na banátskej rovine vytvorili svoju rázovitú kultúru i tradície. A tie, ako i bežný život približuje výstava prostredníctvom množstva zaujímavých exponátov. Z trojrozmerných zaujme hudobný nástroj, pôvodný kroj, zachované hospodárske knihy, či detská košieľka, na ktorej je vyšité meno dieťaťa i rok. Záujem vzbudzujú aj staré fotografie odzrkadľujúce "všednú" každodennosť, ale i výnimočné udalosti. Na jednom z dvadsiatich deviatich panelov nájdete i svadobné oznámenie, ktoré mnohých upútalo aj svojim textom: "Úctivé pozvanie ku svadbe našej milej ceri poctivej panny... s poctivim vdovcom..., ktorá s pomocou Božou... odbývať sa bude vás jako našich dobrých priateľov povolávame..."
Panely sú rozdelené podľa oblastí - venujú sa školstvu, cirkvi, remeslám, poľným prácam, odevu, svadbe. Všetky dokumenty sú doplnené krátkymi výstižnými textami v slovenčine a rumunčine.
Súčasťou výstavy, ktorá bola pôvodne pripravená k 200. výročiu príchodu Slovákov do Nadlaku, je aj ukážka z viac ako stopäťdesiatročnej činnosti tamojšieho vydavateľstva Ivana Kraska. Nájdete tam kolekciu titulov z oblasti histórie, jazykovedy, či memoárovej literatúry.
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári