Práve takýto efekt pritom očakávalo ministerstvo zdravotníctva od zavedenia šesťdesiatkorunového poplatku. Ošetrenie na pohotovosti totiž pacienti radi zneužívali. Mnohí prichádzali do ambulancií s malichernosťami, alebo návštevu pohotovosti volili cielene, aby si nemuseli počas dňa čerpať voľno na ošetrenie či na ošetrenie dlho čakať.
"Vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura prichádzajú pacienti v rámci ústavnej pohotovostnej služby najčastejšie na tri pracoviská. Je to ambulancia Kliniky úrazovej chirurgie a centrálne prijímacie oddelenia na Triede SNP a Rastislavovej ulici. Každým z nich prejde za noc niekoľko desiatok pacientov, ale zatiaľ sme nepozorovali, že by ich počet od januára badateľne poklesol," zareagoval námestník riaditeľa Fakultnej nemocnice L. Pasteura pre liečebno-preventívnu starostlivosť Ladislav Virág.
Najviac pacientov sa obyčajne premelie v pohotovostnej službe Centrálnym prijímacím oddelením na Triede SNP okolo osemdesiat až sto za noc. Päťdesiat až sto pacientov ich prejde Klinikou úrazovej chirurgie a okolo tridsať-štyridsať ošetria na CPO na Rastislavovej ulici. Pohotovosť však majú aj iné oddelenia infekčné, krčné, očné, a ďalšie. Nuž a doterajšie skúsenosti sú také, že počet pacientov navštevujúcich pohotovostné služby neklesol.
"Samozrejme, prešiel iba krátky čas na to, aby sme to mohli relevantne hodnotiť. Predpokladám, že zvýšenie poplatku za ošetrenie v pohotovostnej službe v konečnom dôsledku počet pacient ovplyvní," poznamenal MUDr. Virág, podľa ktorého sa objavovali prípady, že si pacienti z vypočítavosti odkladali ošetrenie u lekára na neskoršie hodiny. Dá sa preto predpokladať, že aspoň u ekonomicky slabších skupín dôjde k zmene správania. Kvôli finančnému efektu pravdepodobne radšej využijú na ošetrenie riadnu pracovnú dobu.
Zavedenie zvýšených poplatkov vedenie Fakultnej nemocnice L. Pasteura privítalo. Ak by aj zmena nemala vplyv na racionálnejšie využívanie pohotovostných služieb, takto získané prostriedky aspoň pomôžu skvalitniť činnosť jednotlivých pracovísk.
Výrazne redšie nie je ani na Lekárskej službe prvej pomoci
Ani na košickej Lekárskej službe prvej pomoci na Toryskej ulici počet pacientov v dôsledku zvýšenia poplatkov citeľne nesklesol. Zatiaľčo skúsenosti z iných miest sú odlišné, v Košiciach spomínaná zmena nemala dramatické následky.
"My sledujeme dlhodobo pokles návštev na pohotovosti, mesačný úbytok pacientov predstavuje asi dve percentá. Teraz v januári je pokles badateľnejší, ale nemyslím si, že to súvisí so zvýšením poplatkov. To sme pozorovali aj vlani v zimných mesiacoch. Preto som presvedčený, že je to iba sezónny jav, nie dôsledok zvýšenia platieb," hovorí MUDr. Andrej Démant, konateľ spoločnosti, ktorá pohotovosť na Toryskej prevádzkuje.
LSPP navštevuje široké spektrum pacientov dôvodom bývajú tak bolesti chrbtice či kŕčových žíl, ako problémy so žalúdkom, žlčníkom, vysoký krvný tlak, urologické potiaže, nespavosť alebo nervozita. Samotné zavedenie poplatkov v júni 2003 návštevnosť pohotovosti ovplyvnilo negatívne. Preto sa rozhodli od sociálne slabších skupín poplatky nevyberať. O tom, či pacient bude za ošetrenie platiť, rozhoduje lekár.
"Napriek tomu sledujeme výrazné kolísanie návštevnosti na LSPP - v čase poberania dávok je vždy vyššia. Dôvodom je, že pacienti musia zaplatiť v lekárni 20 korún za recept a tiež za lieky, na ktoré nemajú vždy peniaze," konštatuje A. Démant, ktorý si nemyslí, že zvýšenie poplatkov bude pre LSPP likvidačné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári