Slovensku. V špeciálnych testoch sa monitoruje úroveň vedomostí deväťročného učiva ZŠ, z vyučovacieho jazyka, teda zo slovenčiny (príp. maďarčiny, ukrajinčiny a iných) a z matematiky.
"Do minulého roku bol ešte Monitor 9 voliteľný, zúčastňovali sa ho len niekoľko základných škôl. Mohli sa doň prihlásiť žiaci dobrovoľne, zväčša išlo o záujemcov o štúdium na gymnáziách. Odteraz sa už testovanie týka celej populácie deviatakov na Slovensku, teda všetkých základných škôl," hovorí Anna Korduliaková zo Školského inšpekčného centra v Košiciach. Pracovníci inšpekcie sa Monitoru 9 zúčastňujú ako pozorovatelia na školách, dohliadajú na priebeh a objektívnosť testovania.
Monitoring prebehne vo forme špeciálnych testov, začína sa hneď ráno, na matematiku je vyčlenených 90 minút, na slovenčinu 60 minút. Testy budú po vypracovaní zaslané do spracovateľského centra v Nitre.
"Tam sa materiály vyhodnotia a výsledky sa zverejnia asi tak o mesiac. Cieľom je zmonitorovať stav a úroveň vzdelanosti žiakov v deviatom ročníku. Pomôžu zhodnotiť, aké predpoklady majú žiaci dostať sa na vybrané stredné školy. Úspešné vypracovanie Monitoru 9 však ešte nie je podmienkou prijatia na strednú školu. Tamojší riaditelia výsledky môžu a nemusia akceptovať. Ale môžu pomôcť pri rozhodovaní v prípade veľkého záujmu prihlásených žiakov. Takisto sú orientáciou pre žiaka samotného, ktorý sa rozhoduje pre tú ktorú školu. Hoci víziou projektu bolo prijímačky na stredné školy v budúcnosti postupne odbúrať," dokončí Anna Korduliaková.
Výsledky za Košický kraj vo vypracovaných štatistikách Monitoru 9 neboli po minulé tri roky práve lichotivé. Uvidíme, ako budú deviataci reprezentovať úroveň tunajších základných škôl tento rok.
Autor: las
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári