rozpočet "bol zostavený kvalitne, je pre mesto výhodný a drvivá väčšina zastupiteľstva to dala aj verejne najavo".
Predseda spoločného ľavicového klubu Ján Frajt (SDA-Smer) v diskusii zopakoval, že nemá a ani nemal výhrady k rozpočtu v číslach.
"Rozpočet, ktorý navrhla pravicová koalícia, je ľavicovejší, akoby ho bola schopná ľavica vytvoriť. Považujeme ho za mimoriadne sociálny, akurát podnikatelia na to doplatia, pretože zaplatia na daniach z nehnuteľností výrazne viac," uviedol Frajt s tým, že problémom pre opozičnú ľavicu sú doplnkové uznesenia k rozpočtu, pojednávajúce o začlenení Útvaru hlavného architekta a Správy komunikácií Košice pod oddelenia magistrátu. Frajt pravici pripomenul, že v minulom roku sa minuli takmer dva milióny korún na vypracovania novej organizačnej štruktúry odbornými formami, no žiadny návrh im nevyhovoval.
"Ak tieto veci odstránite, nemáme problém hlasovať za," zdôraznil Frajt, ktorý sa pri hlasovaní zdržal spolu so štyrmi kolegami z klubu.
Proti rozpočtu hlasovalo iba päť poslancov Slobodného fóra.
"Nestotožňujeme sa s týmto rozpočtom, ktorý je ľavicový a založený len na tom, že bohatým berie a chudobným dáva, vrátane navýšenia prostriedkov pre DPMK. Nesúhlasime ani so zrušením Útvaru hlavného architekta," zdôvodnil rozhodnutie SF František Zika.
Výsledky hlasovania (Za 61, proti 5, zdržalo sa 5, neprezentovalo sa 9) prekvapili aj pravicovú koalíciu KDH-DS-SDKÚ-OKS, ktorá nemá dvojtretinovú väčšinu všetkých poslancov, čo je podmienkou prelomenia primátorskeho veta o rozpočte.
"Toto som naozaj nečakal, veľmi príjemne ma to prekvapilo. Konečne tu nikto nemôže hovoriť, že pravica si schválila rozpočet, pretože zaň hlasovalo aj mnoho poslancov, ktorí nie sú v koalícii," komentoval výsledky šéf poslaneckého klubu KDH-DS Emil Kočiš.
"Mám horúčku, ale na hlasovanie by som prišiel aj na nosítkach," povedal nám poslanec Martin Boritáš. "Keď som videl výsledky na svetelnej tabuli, hneď som sa cítil lepšie."
Podľa poslanca Petra Bajusa (DS) je prelomenie veta s takou výraznou podporou "debaklom primátora", ako aj "historicky prvým úspešným pokusom pravice, keď sa podarilo nepodpísané uznesenie opäť schváliť".
Šéf poslaneckého klubu SDKÚ-OKS Igor Laskovský na otázku, či tak usilovne lobovali, zareagoval so smiechom: "Zrejme to spôsobila sila osobností." Vzápäti už vážne dodal, že rozpočet považuje za dobrý, a tak nie je prekvapený, že našiel širokú podporu, aj keď "toľko hlasov som naozaj nečakal".
Rozpočet pravice podporila väčšina starostov, ktorí sú aj poslancami zastupiteľstva, pretože namiesto 555 Sk na obyvateľa v magistrátnom návrhu im pravica zvýšila príspevok z mestskej kasy na 650 Sk. Viac dostane aj Dopravný podnik mesta Košice a to súhrne o 78 miliónov oproti návrhu magistrátu. Aj tak to bude o 20 miliónov menej ako v minulom roku, keď DPMK ešte dotoval aj štát. Pravica obhajuje toto navýšenie tým, že keď už občanom zvýšila dane z nehnuteľností o sto percent, nebude zvyšovať ceny v MHD.
KTO A AKO HLASOVAL
Proti hlasovali: Bombová, Cehlár, Hrivňák, Šafárová, Zika (všetci Slobodné fórum)
Zdržali sa: Betuš, Čižmáriková, Frajt, Horváth (všetci Spoločný ľavicový klub Smer-SDA-SDĽ-DHR) a Čižmárová (NEKA)
Neprezentovali sa: Budišová, Poliaková, Smolková, Mutafov, Klíma, Farkašovský, Drábik (všetci Spoločný ľavicový klub), Lancoš (NEKA), Kováčik (ANO)
Za hlasovalo 61 poslancov: všetci poslanci KDH-DS-SDKÚ-OKS, starostovia Hlinka(Juh), Jakubčiak(Jazero), Puzderová(Šebastovce), Takáčová(Sever), ďalej poslanci klubu HZDS, P SNS, SNS a klubu ANO-SMK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári