Jeho pripomienky poslanci neakceptovali. Aj napriek jeho pondelkovému druhému vetu nadobudne účinnosť nový zákon už čo nevidieť uverejnením v Zbierke zákonov (okrem niektorých častí). V prílohe Občiansky servis postupne zverejníme jeho úplné znenie - dnes časť, ktorá sa zaoberá manželstvom (čítajte na nasledujúcej strane).
Zákon určuje, že "rodina založená manželstvom je základnou bunkou spoločnosti. Spoločnosť všetky formy rodiny všestranne chráni". Neprešiel návrh, aby sa "iné formy rodiny" priamo vymenovali. Napriek tomu sa odstránila diskriminácia a rozšírila ochrana pre páry, ktoré nie sú zosobášené, osamelé matky, rozvedených či ovdovelých rodičov.
Manželstvom sa chápe zväzok muža a ženy, o toľko vo svete diskutovanom registrovanom partnerstve osôb rovnakého pohlavia sa zákon nezmieňuje.
Zámer, aby bol chránený manžel či manželka, ktorý s rozvodom nesúhlasí a nepodieľal sa na rozvrate manželského zväzku, nevyšiel. Na druhej strane sa do zákona nepodarilo presadiť ani snahu niektorých poslancov uľahčiť situáciu rozvádzajúcim sa manželom tzv. rozvodom dohodou, ak sa manželia dohodnú na rozdelení majetku a starostlivosti o dieťa. Nový zákon nespomína ani inštitút predmanželskej zmluvy.
MT: Vysvetlenia k niektorým paragrafom v dôvodovej správe k zákonu
K § 3
Úprava textu § 3 starého zákona súvisí so zmenou vyplývajúcou zo skutočnosti, že orgánom príslušným na vedenie matriky už nie je orgán štátu, ale obec alebo mestská časť.
Ustanovenie § 3 upravuje tzv. konzulárny sobáš. Slovenský štátny občan môže v cudzine uzavrieť manželstvo. Vzhľadom na to, že cudzie právne predpisy môžu byť niekedy značne zložité a spôsobovať našim občanom ťažkosti, umožňuje sa uzavretie manželstva v cudzine našim občanom pred slovenským zastupiteľským úradom, prípadne pred iným orgánom SR, ktorý je na to splnomocnený.
Manželstvo je potom uzatvárané podľa ustanovení zákona o rodine (vrátane podmienok platnosti atď.) pred vedúcim zastupiteľského úradu, popr. iným splnomocneným pracovníkom zastupiteľského úradu. Nevylučuje sa možnosť sobáša pred orgánom cudzieho štátu, kde sa náš občan zdržuje za predpokladu, že obrad sa neprieči ustanoveniam slovenského právneho poriadku (výhrada verejného poriadku).
K § 4
Občiansky sobáš ako aj uzavretie manželstva zjednodušenou formou v prípade, že život jedného zo snúbencov je priamo ohrozený, zodpovedá pôvodnej právnej úprave.
K § 5
Princípy cirkevnej formy uzavretia manželstva sa v praxi osvedčili a zostávajú naďalej zachované. Pôvodná povinnosť orgánu cirkvi bezodkladne doručiť zápisnicu o uzavretí manželstva príslušnému matričnému orgánu je upresnená na lehotu troch pracovných dní.
K § 8
Novo sa vymedzujú podrobnosti uzavretia manželstva zástupcom. Zákon výslovne špecifikuje požiadavky kladené na plnomocenstvo z hľadiska formy.
Cieľom požiadavky rovnakého pohlavia zástupcu a zastúpeného je zachovanie a rešpektovanie slávnostného spôsobu sobášneho obradu.
Zastúpený na základe plnomocenstva môže byť len jeden zo snúbencov.
K § 9 až § 13
Pôvodné dôvody neplatnosti manželstva (porušenie princípu monogamie, príbuzenský vzťah, nedostatok veku, duševná porucha; ako aj úprava konvalidácie neplatného manželstva) sú prevzaté z doterajšej úpravy.
Zákona upresňuje v § 12 otázky spôsobilosti snúbencov na uzavretie manželstva vo vzťahu k ich psychickým vlastnostiam. Právne následky uzavretia manželstva osobou, ktorá trpí duševnou poruchou, sú odstupňované podľa intenzity poruchy v odsekoch 4 a 5.
K § 17
V ustanovení § 17 sú upravené prípady zdanlivého manželstva (napr. fyzické násilie; uzavretie manželstva maloletým mladším ako 16 rokov, manželstvo by bolo uzavreté pred cirkvou alebo náboženskou spoločnosťou, ktorá nie je registrovaná podľa zákona atď.).
Ak dôjde k naplneniu jednej z alternatívne uvedených skutočností, manželstvo od začiatku nevzniklo a nevyvoláva žiadne právne následky. Rozhodnutie súdu v prípade pochybností má len deklaratórny účinok (na rozdiel od rozhodnutia o neplatnosti manželstva).
K § 18
Medzi doterajšie práva a povinnosti medzi manželmi je zahrnutá i povinnosť spoločne sa starať o deti.
K § 23
Z celospoločenskej záležitosti sa rozvod manželov ako legitimná forma riešenia manželského konfliktu a jediný zákonný spôsob zrušenia manželstva za života oboch manželov stáva individuálnou otázkou rozvádzajúcich sa manželov.
Okrem toho, že manželstvo už nemôže plniť svoj účel, sa dopĺňa aj nemožnosť obnovenia manželského súžitia, teda taká intenzita rozvratu vzťahov, ktorá naznačuje, že medzi manželmi už s najväčšou pravdepodobnosťou nie je možné dosiahnuť zmierenie.
K § 24
Ustanovenie odseku 3 formou príkladmého výpočtu rozvíja kritérium záujmu dieťaťa.
Ustanovenie odseku 4 novo zakotvuje právo dieťaťa na starostlivosť obidvoch rodičov a právo toho rodiča, ktorému nebude zverené do výchovy, na pravidelné informovanie o dieťati. To by malo zahŕňať predovšetkým údaje o jeho školských výsledkoch, záujmových aktivitách, zdravotnom stave. Oprávnenému rodičovi sa priznáva právo domáhať sa realizácie pravidelného informovania na súde.
K § 25
Na otázke úpravy styku s dieťaťom sa rodičia dohodnú a rozhodovanie súdu o nej bez takejto možnosti by bolo nevhodným vmiešavaním štátnej moci do rodinných vzťahov. Rodič má síce právo stýkať sa so svojím dieťaťom, nie je to však jeho povinnosť. Rodičia sa musia dohodnúť o styku s dieťaťom ešte pred vydaním rozsudku o rozvode. Dohoda sa stane súčasťou rozsudku. Ak k dohode nedôjde priamo v rozhodnutí o rozvode, musí súd styk rodičov s maloletým dieťaťom upraviť.
V porovnaní s pôvodnou úpravou sa rozširuje predpoklad, na základe ktorého je možné, aby súd vyslovil obmedzenie alebo zákaz styku rodiča s dieťaťom. Na rozdiel od doterajšieho kritéria "záujmu zdravia dieťaťa" novo formulovaný všeobecnejší predpoklad "záujmu dieťaťa" bude zahŕňať aj prípady, kedy rodič napr. ohrozuje mravnosť dieťaťa, spôsobom svojho života nie je vhodným životným príkladom pre dieťa a pod.
V niektorých prípadoch rodič, ktorému bolo dieťa zverené, znemožňuje druhému rodičovi stretávanie s dieťaťom. Novou úpravou v odseku 3 sa umožňuje súdom zmeniť rozhodnutie o výchovnom prostredí.
Zákon zakotvuje možnosť úpravy styku dieťaťa s blízkymi osobami (napr. starými rodičmi).
Autor: bri
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári