teraz reptajú. Nájdu sa aj takí, čo v snahe ušetriť spojazdnia opäť staré pece na tuhé palivo. V tejto súvislosti však majú následne prácu hasiči, pretože niektoré komíny neboli vyčistené niekoľko rokov. Podobné prípady sa stal nedávno v Barci a Slanci. Tam si ale majiteľ pripojil na komínové teleso udiareň.
"Vidieť, že ceny plynu idú nahor, ľudia chcú šetriť. Mali sme viacero podobných prípadov, majitelia si neuvedomujú, že komíny treba čistiť. Niektorí pec nepoužili aj desať rokov, sadze vzbĺknu a oheň je na streche," povedal nám operačný dôstojník Hasičského a záchranného zboru v Košiciach.
Podľa riaditeľa OR HaZZ Košice-okolie Ľubomíra Hochvarta dochádza logicky k podobným prípadom prevažne v zimných mesiacoch. "Problém vznikne, ak komín nie je čistený, alebo je v komínovom telese zamurovaný drevený trám. Často sa stáva, že si ľudia obložia podkrovie drevom, náhle v peci prikúria a vznikne požiar. Nedajú sa vylúčiť ani sadze v komíne, všetko je však otázkou kontroly komínových telies. Ak sa ľudia vedia dostať k lacnému drevu, chcú ušetriť. Samozrejme, že záleží aj od pece, avšak mali sme prípady, keď zhorela celá strecha. Horšie je to v prípade chatiek, keď sa stáva, že zhoria do tla," vysvetlil Ľ. Hochvart.
Kominári nie sú prístupom ľudí k čisteniu či kontrole komínov nadšení. "Ak má niekto pec na tuhé palivo, musí si komín čistiť a vykonať revíziu raz za štyri mesiace. Ľudia to však nerobia, hoci by túto povinnosť mali kontrolovať aj obce. Právo udeliť pokutu v prípade nedodržania tohto postupu majú hasiči. Môžem však povedať, že ľudia na čistenie komínov nedajú peniaze. Nie je to síce lacná záležitosť, ak máme prísť do prímestskej obce. Tam sa cena, keď čistíme jeden komín, vyšplhá na vyše tisícku. Niekedy je tých komínov aj viac, no nie všetci pustia k svojmu komínu kominára. Radšej na metlu priviažu handry a urobia si to sami. Bezpečnosť je však prvoradá," povedal nám košický kominár.
Je pravda, že hasiči majú právo robiť kontroly komínov, avšak len v prípade právnických osôb. Domácností sa to teda netýka. Problém je v tom, že po vstupe Slovenska do EÚ sa zmenila aj vyhláška. Podľa nej už nemusí čistenie komína vykonávať osoba s odbornou spôsobilosťou.
"Je to tak. Už to nie je povinné, avšak odborník musí komín preskúšať pred pripojením spotrebiča, zámenou druhu paliva, alebo v prípade stavebných úprav na telese komína. Lehoty hovoria jasne, v prípade tuhého a kvapalného paliva či príkonu do 50 kW je nutné vykonávať revíziu každé štyri mesiace. Kto kúri plynom a komín nemá vyvložkovaný, musí kontrolovať komín polročne a v prípade vykurovania plynom cez vyvložkovaný komín stačí revíziu vykonať raz ročne. Pri chatkách, ktoré sú občasne užívané, je lehota dva roky," vysvetľuje Ľ. Hochvart a dodáva, že za nedodržanie lehôt môže byť uložená pokuta.
"Tá zrejme neminie ani majiteľa domu v Slanci, ktorému včera zahorela strecha. V komínovom telese mal pripojené zvláštne zariadenie, pripomínajúce udiareň domácich údenín. Hrozí mu pokuta do výšky 3 000 Sk. Nie však len jemu, ak by obec zistila, že niekto opomenul revíziu komína a oznámi nám to, dostane previnilec taktiež postih."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári