potvrdzuje dávny poznatok ľudovej meteorológie, ktorý sa vzťahuje k práve sa začínajúcemu februáru.
Hovorí: Február príde s ukrutnou zimou po roku, v ktorom bolo veľa múch, sršňov, chmeľa, žaluďov, trniek, šípok, kôstkového ovocia, vtedy, keď šedivník (vres) krásne kvitol a divizna od samého vrcholca odkvitala, vtedy, keď boli vtáci v jeseni tuční, keď bolo veľmi sparné leto a počas leta často priaznivé a krásne počasie a vtedy, ak na Jakuba (25. 7.), bolo jasno.
Ak si z vlaňajška tieto prognózovacie pomôcky nepamätáte, možno vám poslúžia naše pranostiky. Konštatujú, že február prichádza ostro mrazom podkutý, že keby tento krátky mesiac mohol, chladom by aj teľa v krave umoril a fujavice, metelice vo februárový čas, neopustia nás.
Február, ktorý býva v strednej Európe skutočne veľmi často najchladnejším mesiacom v roku, začína obyčajne s prívetivou tvárou. Ukazuje ju vďaka známej perióde hromničného oteplenia (2. 2.). Za ním zvykne okolo 14. 2. prichádzať obávaná valentínska zima. Možno pod vplyvom horúcich prejavov lásky vôkol sviatku zaľúbencov však zima okolo Valentína nemáva pridlhé trvanie. Často ju už okolo 16. 2. strieda juliánske oteplenie. Niekedy nás zaskočí peterská zima, ktorá sa občas ustanoví okolo 22. februára a meno má podľa sviatku Stolovanie svätého Petra. Ibaže, už o dva dni prichádza matejské oteplenie (24. 2.).
A tak si mrazom dýchajúce pranostiky nechávajú otvorené aj zadné vrátka, keď nám zvestujú: Február má svoje vrtochy, stavia i búra ľadové mosty. Najsľubnejšia je táto skúsenosť: Keď nás vo febuári mráz ostro sužuje, zima dlho nepotrvá.
Február prináša aj nemálo významných sólo pranostických termínov. Už zajtrajšie Hromnice sú vraj dňom, kedy sa zima prvýkrát stretáva s jarou a prísľub je naozaj lákavý. Vraví sa totiž: Od Hromníc studeného menej teplého viac. Takmer vzápätí nasledujú 4. 2. meniny dámy, o ktorej sa hovorí: Svätá Veronika seká ľady u rybníka. Dva dni po nej má sviatok Dorota. O pravdepodobnosti odmäku 6. 2. hovorí jedna z milých urologických pranostík: Dorota, vyšťala sa do hrota.
Kráľom februárových pranostík je suverénne Matej (24. 2.). Najpopulárnejšou matejskou pravdou je veta: Matej- jari nádej. Ďalšie nádej na blízkosť jari potvrdzujú: Na svatého Matěje, skřivan vesele zapěje, přijde jaro přijde. Vraj stále platí aj to, že Maťko seká ľady a to tak, že opatrné líštičky po tomto dni po ľade už radšej nebehajú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári