Tatrách, vyjadril včera prednosta Obvodného úradu (ObÚ) v Poprade a predseda krízového štábu Milan Baran. Zdôraznil, že na rokovaní vládneho výboru 13. januára predseda vlády netlačil na porušenie zákona, ale naopak žiadal rešpektovať všetky dotknuté zákony.
"Odborným podkladom pre toto stanovisko bol záznam a uznesenie Krízového štábu ObÚ v Poprade z 11. januára a komisionálna previerka vodárenských zdrojov, ich ochranných pásiem a vodných tokov z 5. januára," uviedol prednosta, ktorý sa na rokovaní výboru osobne zúčastnil.
Baran pripomenul, že komisiu na previerku vodných zdrojov zriadili už počas mimoriadnej situácie v zmysle zákona o civilnej ochrane obyvateľstva. Krízový štáb v Poprade 11. januára na základe previerky analyzoval stav vo Vysokých Tatrách z hľadiska možných mimoriadnych udalostí ako sekundárnych následkov novembrovej víchrice. Rozhodol urýchlene odstrániť napadanú drevnú hmotu z ochranných pásiem vodárenských zdrojov I. a II. stupňa, podzemných aj povrchových. Ochranné pásmo I. stupňa nariadil oplotiť a dať do pôvodného stavu ešte pred jarným topením sa snehu. Terén nad potrubím verejných vodovodov a kanalizácií sprístupniť tak, aby sa tam v prípade poruchy dostali ľudia i technika.
V súlade so zákonom o ochrane pred povodňami na všetkých tokoch, kde bol vyhlásený III. stupeň povodňovej aktivity, treba urýchlene odstrániť prekážky, teda polámané kmene stromov, konáre či celé stromy s koreňovým systémom. Ide predovšetkým o Studený potok, Štiavnik, Hromadnú vodu, Veľký šum a Kežmarskú bielu vodu, ktoré sú súčasne vodárenskými tokmi.
"Povinnosťou krízového štábu a dotknutých orgánov a organizácií je predchádzať sekundárnym mimoriadnym udalostiam, povodniam, lesným požiarom a zabezpečiť dodávku pitnej vody pre tatransko-podtatranský región. Deväť tatranských vodných zdrojov slúži vyše 20 000 obyvateľom a asi tisícke návštevníkov v tatranských zariadeniach, v meste Kežmarok a ďalších jedenástich obciach," uviedol prednosta.
Doplnil, že predbežné náklady na povodňovú ochranu vyčíslili na asi miliardu korún. "Pri mimoriadnych udalostiach treba dať na misku váh všetky dotknuté zákony. Nesmieme nadradzovať jeden zákon nad ostatné. Musíme nájsť súlad, spoločné riešenie v prospech ľudí i prírody s čo najmenšími stratami," uzavrel Baran.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári