Existujú metódy, po ktorých neostanú jazvy ani chrasty
Sú ženy, aj v našom meste, ktoré sa rozhodnú, že si hnedé škvrny, čiže depozity pigmentu v koži, dajú odstrániť. Dá sa to chemicky, rôznymi látkami, ktoré sa snažia zabrániť metabolizmu tvorby pigmentu. Sú to hlavne bieliace krémy. Tam, kde nepomôžu, dá sa uplatniť krvavejšia metóda, pri ktorej sa horná koža vypiľuje - vybrúsi fyzikálnou alebo chemickou metódou.
Fyzikálnymi metódami bolo podľa plastického chirurga MUDr. Miroslava Glücka v minulosti brúsenie diamantovou brúskou, pričom sa brúsilo do prvých fáz drobného bodkovitého krvácania naznačujúceho, že chirurg sa dostal do tej hrúbky v koži, ktorá sa ešte zahojí bez jaziev. "Najnovšími metódami sú tzv. ablačné lasery. Ablácia znamená niečo ako vylúpnutie, odlúčenie, odtrhnutie čiže chirurgický zákrok na povrchu tela. Pri nej sa odstraňuje horná časť pokožky dovtedy, kým sa zahojí bez následkov. Lasery sú napríklad erdiové, kedy je lúč svetla vychytávaný v molekulách vodíka a keďže každá bunka je tvorená zo 60 alebo 90 percent vodou, pri tomto procese sa bunky odparujú. Koža sa pritom dáva dolu a dolu až do prvého krvácania." Druhým princípom je CO2 laser, pri ktorom nedochádza ku krvácaniu. Popri týchto fyzikálnych metódach - teda brúske a laseroch - sú ďalšou možnosťou liečenia pigmentových škvŕn intenzívne pulzné svetlá /IPL prístroje/.
"K chemickým spôsobom patrí nanášanie alfahydroxid kyseliny na tvár, pričom sa postupne zvyšuje koncentrácia. Nanáša sa glykolová kyselina, ktorá rozrušuje spojenia medzi bunkami. Tým bunky strácajú súdržnosť a samé sa odlupujú." Kým doma môže podľa M. Glücka pacientka používať maximálne 10-percentnú koncentráciu, lekár-odborník používa aj 30, 40, 50, 60 a 70-percentnú. Zvyšovaním koncentrácie sa zvyšuje účinnosť, pretože kyselina vniká hlbšie do kože a ovplyňuje i hlbšie vrstvy. Táto metóda je síce pomalšia ako používanie laseru, ale nie je taká krvavá. "Liečenie trvá asi pol roka a pacientka prichádza do ambulancie približne raz za dva týždne. Výhodou ale je, že na prvý pohľad nie je vôbec vidieť nejaké pôsobenie na pleť. Žena môže chodiť pokojne do práce, na jej tvári nie sú žiadne jazvy ani chrastičky." Naviac, spomínaná alfahydroxid kyselina pôsobí aj na tvorbu nového kolagénu, takže je to aj omladzovacia metóda, pretože tým, že vyhladzuje tvár, vyhladzuje i vrásky. Svojím spôsobom je to teda čosi také ako mlieko, v ktorom sa kúpala Kleopatra alebo krv, obľúbený kúpeľ Čachtickej panej. "Prakticky všetky ovocné kyseliny - teda jablčná, citrónová, hroznová, mliečna - pomaly starú kožu vylupávajú a omladzujú," radí ženám M. Glück.
Pri drastickejším metódach ak je pigmentová škvrna umiestnená v hornej vrstve pokožky, jej odstránenie je rýchlejšie, ak v hĺbších, musí sa opakovať. Určite sa netreba obávať toho, že by sa snáď koža celkom zbrúsila. Jej anatómia to nedovolí, pretože ak by sa zašlo pri operačnom zákroku hlbšie, okamžite sa urobí jazva, čiže je to postup kontrolovaný.
lia
Autor: Jazdia u nás, platia inde
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári