si pri hodnotení turistického ruchu v meste môžeme dať dobré bodíky len v kolonke tzv. jednodňovej turistiky, čo znamená, že návštevníci ráno prídu, prejdú sa po Hlavnej a večer hajde ďalej.
Začiatkom kalendárneho roka sa cestovné kancelárie už pravidelne začínajú predbiehať v ponuke domácich i zahraničných destinácií, len aby prilákali čo najviac turistov. V niektorých prospektoch je toho pritom ospievaného určite viac ako je realita. To mi dajú za pravdu všetci, ktorí sa už z nejakého pobytu vrátili a potom sa handlkovali s cestovkami, čo im poskytli i v skutočnosti a čo bolo len prisľúbené.
Prednedávnom som sa stretla s človekom, ktorý by mohol k propagácii Košíc určite dopomôcť. A pritom by to ani veľa nestálo, len zabezpečiť niekoho na dozor a súčasne na zamykanie a odomykanie dverí. Mám na mysli unikátne dielo Svätý ruženec, ktorého autorom je košický ľudový rezbár František Eštočin. Na ojedinelom drevenom výjave, kým dostalo konečnú podobu, pracoval tri roky. Svätý ruženec je 3 metre vysoký, 4 metre široký a pozostáva zo 490 rôznych častí a 180 figúrok. Z nich je 50 v pohybe. Dielo dopĺňa osvetlenie a ozvučenie. Skôr ako som sa rozhodla napísať túto úvahu, zo zvedavosti som oslovila na Hlavnej ulici niekoľko ľudí rôzneho veku. O viacerých, hlavne starších, som bola presvedčená, že inklinujú k náboženstvu. O Svätom ruženci v seminárnom kostole Sv. Karola Boromejského ale nič nepočuli, pritom je tam štvrtý rok. Koho je to chyba? Len tých ľudí? Iste nie.
V našom meste má určite niekto na starosti propagáciu
Košíc, veď keď už nič iné, tak máme dve informačné centrá. Jedno pritom sídli na Hlavnej ulici a od rezbárskeho diela v seminárnom kostole je vzdialené možno 250 metrov. A predsa som v žiadnych materiáloch o meste nenašla propagáciu tohto minimálne slovenského unikátu.
Stále obdivujeme Západ hovoriac, že tam sa dokážu štáty a mestá spropagovať. Reklamné materiály ponúkajú informačné centrá zväčša zadarmo, vedia sa s vami dohovoriť niekoľkými jazykmi a nerobí im problém zabezpečiť čokoľvek, čo vám, turistovi, na očiach uvidia. V našom meste sme zatiaľ tak dopadli, že k spomínanému dielu sa dostanú záujemcovia len asi hodinu pred omšou, inak je kostol zväčša zatvorený. Nepamätám si ani na to, aby toto rezbárske dielo bolo zaradené aspoň do programu týždňa sakrálneho umenia.
Kvôli šetreniu energiou si nemôžeme dovoliť na Hlavnej ulici osvetliť reflektormi všetky historické pamätihodnosti a zaujímavosti. Ďalšia atrakcia - vyhliadková veža - nie je sprístupnená druhý rok, pretože len po čiastkach sa schvaľujú koruny na jej opravu. Možnosti niečo u nás obdivovať sa tak samozrejme, že zúžia na jediný deň.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Autor: Na stovke je do ômich sekúnd
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári