umožnila poberať štátny príspevok na bývanie, pristupujú svojsky a situáciu si sťažujú sami. Celý naštartovaný proces, ktorý by mal viesť k zníženiu astronomických dlhov a zároveň urobiť poriadok v zmluvných vzťahoch, komplikujú aj tým, že si medzi sebou vymieňajú byty alebo odmietajú podpísať zmluvu, neuvedomujúc si, že idú sami proti sebe. Úžerníkom nehrá do karát, že keď budú splácať dlhy, tým nižšia bude úžera.
"Doteraz sa nám podarilo uzavrieť 200 zo 696 nájomných zmlúv. Pracovníci BPMK chodia od bytu k bytu. Nájomníci sa stavajú do pozície - tu sme, starajte sa o nás. Ochota z ich strany nie je žiadna. Presviedčame ich o výhodách, oni sa vyhrážajú, že pôjdu s trasparentmi pred magistrát," uviedla ekonomická námestníčka poverená vedením Bytového podniku mesta Košice Božena Stanková.
Nie je nič výnimočné, že kým pripavená zmluva prejde cez magistrát, v bytoch už bývajú úplne iní ľudia. Od leta, kedy sa robil súpis skutočne žijúcich osôb v jednotlivých bytoch, sa stav už niekoľkokrát zmenil a mení sa zo dňa na deň. A tak zmluvu uzatvára BPMK s tými, ktorí sa tam fyzicky zdržujú a zaviazali sa platiť nielen nájomné a za služby, ale aj splácať dlžobu. Z dvesto bytov museli meniť zmluvu doteraz v 30 prípadoch.
Legalizáciu nájmu chce správca bytov zvládnuť v čo najkratšom čase. Predlžovanie termínu znamená stále menej peňazí. Čím pozdejšie dostane BPMK príspevok na bývanie, tým dlhšie bude trvať znižovanie dlžôb. Keďže sa na Luníku IX platí nájomné pozadu, prvé peniaze z príspevkov za február očakáva už v marci. "Chceme dosiahnuť, aby sme mali vysporiadané nájomné vzťahy minimálne s polovicou nájomníkov. Za jednu domácnosť to bude 1700 Sk. Pri 300 bytoch očakávame pol milióna korún," dodala B. Stanková.
Dlžoby na nájomnom a službách spojených s bývaním presiahli už čiastku 169 miliónov korún. Na BPMK tlačia vodárne, ktorým dlhuje 2,5 milióna Sk bez penále za dodávky vody pre Luník IX, Herliansku, Golianovu a Demeter. Vodu im zatiaľ neodstavili, ale je predpoklad, že sa tak stane, keď si nájomníci nebudú plniť sľub a platiť tisícku mesačne. Oni problémy nemajú, voda im tečie 24 hodín denne.
Kto nebude mať podpísanú nájomnú zmluvu a nebude platiť nájomné, bude si musieť svoju bytovú situáciu riešiť sám bez nároku na náhradné ubytovanie. To im už ponúknuté bolo. Nasledovať bude žaloba na súd, exekútor a vysťahovanie. Mesto spúšťa aj inštitút osobitného príjemcu, na základe ktorého sa nájomníkom odpočíta mesačná zálohová platba za bývanie.
Vynaliezavosť a pravidlá, ktoré fungujú medzi obyvateľmi sídliska, nemá hranice. Výmeny bytov, či predávanie je na dennom poriadku. Aj v piatok prišla požiadať o byt jedna z nájomníčok, pretože svoj predala bratrancovi. Prečo? Lebo sa tak dohodli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári