400 korún hrubého na hlavu) a zástupcovi starostu Petrovi Horbajovi (121 800 Sk brutto) na zasadnutí v decembri 2004. Podľa poriadku odmeňovania má totiž mimoriadnu odmenu poslancom za mimoriadnu aktivitu navrhnúť starosta. Zastupiteľstvo odmeny schválilo a starosta Jaroslav Hlinka podpísal.
"Návrh na mimoriadne odmeny predtým čítal zástupca. Lenže povedal, že keď je v tom, nebude to čítať," vysvetľuje Ujlaki. "Preto sa povedalo, že to prečíta nejaký hovorca. Funkcia hovorcu rotuje medzi poslaneckými klubmi. Povedali: Ste na rade, je konsenzus, treba toto prečítať. Podľahol som tlakom a prečítal som to. Teraz už ľutujem..." priznal poslanec.
Odmeňovací poriadok porušil v júni 2004 aj poslanec Ľubomír Demský (ANO), ktorý namiesto starostu navrhol zálohy na mimoriadne odmeny poslancom (minimálne 10 500) a zástupcovi (43 500). Boli schválené a podpísané.
V oboch prípadoch starosta priznáva rozpor s poriadkom odmeňovania. "Ale ten je len internou normou. Nejde o porušenie zákona. Nebol preto dôvod, aby som výkon uznesenia pozastavil," zdôvodňuje Hlinka, no dodáva: "Poslanci by mali odmeňovací poriadok rešpektovať."
Na margo škandalózne vysokých mimoriadnych odmien ešte Ujlaki prezradil: "V kuloároch sa hodnotilo, čo všetko sa urobilo navyše. Bol konsenzus, že treba odmeny navrhnúť, lebo bolo aj ohrozené, že keď sa to neschváli, odmeny, čo boli predtým (zálohy - pozn. red.), padnú (budú ich musieť vrátiť). Ďalšia vec bola, že tento rok už odmeny vyplácané nebudú, takže by sa to dalo nazvať labuťou piesňou."
Horbaj zo 122-tisícovej odmeny venoval 25-tisíc Vysokým Tatrám, 15-tisíc Človeku v ohrození a vyše 3-tisíc Diamantu, miestnemu tanečnému súboru starších dám.
"Vláčenie po novinách mi dobre nepadlo. Ale s výškou odmeny som sa nestotožnil a bol som jedným z dvoch poslancov, ktorí sa hlasovania zdržali," uviedol zástupca.
Kvôli fiškálnej decentralizácii dostane Juh tento rok namiesto minuloročných 50-miliónových vlastných príjmov z miestnych daní od mesta len 15-miliónovú dotáciu.
V rámci racionalizačných opatrení by zastupiteľstvo na februárovom rokovaní malo znížiť súčasné výšky mesačných odmien poslancov (2 900), členov miestnej rady (1 000), predsedov komisií (1 000), členov komisií (600) i odmenu sobášiaceho poslanca (1 500 za deň).
Zo šiestich komisií (ročný súčet odmien členov jednej predstavuje okolo 70-tisíc) by mali dve zrušiť a počty členov ostatných skresať, pričom členovia súčasne viacerých komisií už budú dostávať odmenu len za členstvo v jednej.
Podpísanie koncoročných odmien, ktoré stáli MČ približne 1,1 milióna, starosta zdôvodnil: "Vzhľadom na minuloročné finančné možnosti MČ uznesenie nebolo zjavne nevýhodné."
Vzhľadom na súčasné finančné možnosti MČ sa však poslanecké kluby dohodli, že v tohtoročnom rozpočte už prostriedky na mimoriadne odmeny nevyčlenia.
Výška kvartálnych odmien starostu (za tretí a štvrtý štvrťrok 2004 mu zastupiteľstvo schválilo po 72-tisíc k 60-tisícovému mesačnému platu) zatiaľ v rámci racionalizačných opatrení predmetom poslaneckých diskusií nie je.
"Ale nemal by som s tým problém," tvrdí poslanec Ladislav Vlček (Smer). "Nikdy som starostovi neschválil ani korunu odmien. Nie je dôvod, aby mal také vysoké odmeny, ani aby vôbec mal odmeny..."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári