tentoraz sa vernisáž neobišla bez jeho tyipckej akcie. Do výstavnej siene prišiel na motorke a urobil niekoľko čestných okruhov okolo prekvapených hostí.
Výstava je vlastne konfrontáciou skupiny K4, ktorú tvorí spolu s tromi osobnosťami moderného umenia.
"Vznik neformálnej skupiny K4 s autorským zastúpením Július Koller (1939) Alojz Klimo (1922-2000) a Marek Kvetan (1976) podnietil práve štvrtý člen Peter Kalmus (1953). Okrem rodiska v Piešťanoch všetkých štyroch spája aj konceptualizmus, vzťah k abstraktnému umeniu a prekračovaniu hraníc jednotlivých médií," prezradila kurátorka Alena Vrbanová, ktorá je autorkou koncepcie výstavy.
Koller je jedným z najznámejších domácich a európskych konceptualistov a predstavuje súbor obrazov doplnený o konceptuálne fotoportréty umelca a objekt.
Zosnulý Alojz Klimo, popredný predstaviteľ nášho konštruktívneho umenia, je zastúpený maľbou a grafikou posledného obdobia.
Cyklus veľkoplošných digitálnych tlačí predstavuje najmladší zo skupiny Marek Kvetan, zameriavajúci sa na neokonceptuálne stratégie tvorby a hľadanie úplne nových výrazových rozmerov.
Petrovi Kalmusovi patrí podstatná časť výstavy. Okrem jeho typických koróznych malieb a knižných objektov dominuje inštalácia, pozostávajúca zo zarámovaných milimetrových papierov klasického formátu A4, husto polinkovaných farebnými čiarami.
Nejde o uzavreté dielo, práve preto ho nazval Zatiaľ toľko. Obsahuje 250 obrázkov a na jednom je práca asi tak na štyri hodiny. Pracuje na ňom od roku 2001 a venoval mu už viac ako tisíc hodín. "Je to otvorený projekt. Na každom milimetrovom papieri som pracoval desiatimi rôznymi farbami, vždy inými. Vychádzal som z toho, že políčka sú delené po desiatich preto tá desiatka," hovorí Peter Kalmus, ktorý tento svoj pozoruhodný farebný rituál vystavil po prvý raz. Výsledkom tohto originálneho grafického záznamu myšlienok je farebný objekt, každá z jeho častí je pritom iná.
"Kalmusove práce sú zaujímavé najmä popieraním zákonitostí umenia a určite aj akčným rozmerom. Sympatická je jeho voľnosť a neviazanosť a pritom úprimná výpoveď o umení. Mohli by sme ho porovnávať napríklad s Otisom Laubertom, ktorý je podobný autodidakt, zaradený do zbierok aj do publikácií o výtvarnom umení. Myslím si, že Kalmus si to svojou kreatívnou prácou zasluhuje," zhodnotila tvorbu výtvarníka žijúceho v Košiciach kurátorka Alena Vrbanová.
Výstava vo Východoslovenskej galérii na Hlavnej 27 potrvá do 6. marca.
Autor: hra
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári