Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 27. január, 2022 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Čarokruhy

Elektroencefalograf sa po Anglicku a Taliansku u zvieratiek využíva iba v KošiciachMyši sa prechádzali po miestnosti a zaujímali sa o

Elektroencefalograf sa po Anglicku a Taliansku u zvieratiek využíva iba v Košiciach

Myši sa prechádzali po miestnosti a zaujímali sa o všetko

Pudlica Alica je výstavný kus. Po čistokrvných rodičoch aj ona má rodokmeň, ale predovšetkým kráľovské správanie sa podporené výcvikom. Chodia s ňou na výstavy, kde sa hodnotí predovšetkým krása a veru Alica má čo ukázať. Láskaná, ba takmer hýčkaná všetkými členmi rodiny sa dokáže dokonale predviesť, a tak v domácej vitríne sa skvie niekoľko cien, ktoré získala. Pred rokom začala strácať silu a častejšie si líhala. Keď bola vonku, už sa jej nežiadalo tak svižne utekať ako predtým. Ak sa predsa-len poriadne vyšantila, pýtala sa na ruky, ako dieťa. Niečo nebolo v poriadku, a to bol dobrý dôvod navštíviť veterinárneho lekára.

Skryť Vypnúť reklamu

V ambulancii po niekoľkých vyšetreniach usúdili, že Alica trpí na epilepsiu. U pudlíkov to býva jedno z najčastejších ochorení, a tak to všetci prijali ako fakt. Užívala Diazepam, ale po dvoch mesiacoch ho bolo treba vysadiť, aby nevznikol naň návyk. Pomocou antidepresív sa jej snažili navodiť stav akejsi pohody, ale to je vždy len čiastkové riešenie. Alicin stav sa však nezlepšoval, ba práve naopak stále polihovala častejšie. Majitelia sa nakoniec rozhodli dať psíka vyšetriť na inej klinike a výsledok bol prekvapujúci: Alica nemá epilepsiu, ale srdcovú vadu.

"Pri zvieratkách je niekedy veľmi ťažké určiť správnu diagnózu, ale konkrétne tejto situácii by sa určite bolo dalo vyhnúť", - hovorí MVDr. Jozef Skalka, pracovník neurologickej ambulancie Univerzity veterinárneho lekárstva v Košiciach. "Máme totiž elektroencefalograf, aký sa používa v humánnej medicíne. Vyšetrenie je známe ako EEG. Pomocou neho sa dajú zistiť funkčné, aj organické ochorenia mozgu. Tu by sa určite bolo zistilo, že spomínaný psík epilepsiou netrpí."

Skryť Vypnúť reklamu

Pre pudlicu Alicu by to v praxi znamenalo asi toľko, že by ju ušetrili od zbytočnej námahy spôsobenej nesprávnou liečbou, majiteľa finančných nákladov a dnes by pudlica opäť mohla svojim zjavom skrášľovať výstavy.

Akupunktúra alebo laserová terapia?

Pri vyšetrení prístrojom psík dostane sedatíva, je pri vedomí a ihlové elektródy zapichnuté do kože hlavy snímajú bioelektrickú aktivitu jeho mozgu. Až miliónkrát ju znásobuje do čitateľnej podoby. Odborník dokáže určiť o aký typ ochorenia ide a aké je rozsiahle. Pomocou tohto prístroja, ktorý sa na veterinárne účely využíva ako jediný v republike, sa dajú okrem iného - bezpečne zistiť epileptické ložiská. Lekár, ktorý sa venuje aj inej, ako výlučne klasickej liečbe, môže navrhnúť rôzne prístupy.

Skryť Vypnúť reklamu

"Od majiteľa závisí, pre aký postup sa rozhodne: klasický alebo tzv. alternatívny",- hovorí dr. Skalka. "Klasická liečba je finančne náročnejšia, ale mnoho ľudí jej dáva prednosť. Pritom epilepsia sa dá pekne blokovať pomocou čínskych herbálnych zmesí, aj keď s tým ešte nie je veľa skúseností. Dá sa využívať aj akupunktúra, alebo laserová terapia podľa toho, čo psík dovolí na sebe robiť, ako reaguje".

Napriek tomu, že epilepsia sa hodnotí ako nevyliečiteľná choroba nielen u ľudí, ale aj u zvierat, niekedy stačí aj niekoľko mesiacov, aby sa stav výrazne zlepšil. Môže to však byť aj roky, každý prípad je individuálny.

MVDr. Skalka tvrdí, že u každého zvieratka sa nájdu nejaké problémy, ktoré človek obyčajne nevníma. Každá zmena napríklad vyvoláva stres z neznámeho. Stresom je aj priveľká radosť, ktorú psík prejavuje, aj keď je to stres pozitívny. Ak psík nedokáže byť doma sám, lebo je príliš naviazaný na svojho pána, už to je patologický stav. Psychológia zvierat uniká našej pozornosti, pritom tak ako u ľudí, býva podnetom na fyzické ochorenia.

Na psíkov a mačičky cez ich meridiány

Aj zvieratká, rovnako ako ľudia, majú energetické dráhy meridiány, taktiež čakry, aj keď v menšom počte. Alternatívny prístup k liečbe býva preto veľmi efektívny. Najlepšie sa dajú ovplyvniť chronické ochorenia, napríklad taký atopický ekzém. Ak nie je v pokročilom štádiu, dá sa vyliečiť. Chronický kašeľ, zlé trávenie, dlhodobé problémy s obličkami alebo pečeňou, to všetko dobre reaguje na správne zvolenú metodiku.

Jednou z účinných metód je Bachova kvetová terapia. V jednej z vedeckých prác Dr. Mechthild Scheffer z Hamburgu popisuje zaujímavý prípad. Na kliniku doniesli kocúra, ktorý sa všetkého bál. Svetelné a zvukové vnemy vyvolávali v ňom agresívne prejavy. Riešenie sa ukázalo ako jednoduché, finančne nenáročné a veľmi účinné. Kocúrovi dali do misky s vodou kvapky z esencie Bachových kvetov. Účinok na kocúrovi sa prejavil po niekoľkých dňoch. Stalo sa však aj čosi zvláštne. Po miestnosti sa za bieleho dňa začali prechádzať myši. Celkom stratili svoju plachosť, ničoho sa nebáli. Zaujímalo ich všetko navôkol a odvážne sa približovali aj k ľuďom. Dalo sa to vysvetliť jediným spôsobom: z misky, v ktorej bola voda napojená esenciami Bachových kvetov, sa napili aj myši.

Ihličky do tela

Čivava je veľmi živá, a tak majiteľ má čo robiť, aby ju udržal v pokoji aspoň pätnásť minút. Je akási prekvapená, nechápe čo sa robí a krúti hlavou zo strany na stranu. Psík trpí na chronické bolesti chrbtice neurogénneho pôvodu. Na stimuláciu akupunktúrnych bodov dr. Skalka použil špeciálnu japonskú metódu IZITAKA, pri ktorej sa ihly zavádzajú do tkaniva pozdĺž chrbtice.Vpich ihly na akupunktúrny bod nebýva bolestivý, ale môže sa stať, že zvieratko je precitlivelé na dotyk, a potom treba postupovať inak.

Dr. Skalka má dlhodobé skúsenosti s využívaním akupunktúry, hlavne u psíkov. Dá sa ňou ovplyvniť takmer všetko, ale najlepšie skúsenosti má s kožnými a neurologickými chorobami. Dobré výsledky sa dajú dosiahnuť aj u takých vážnych diagnóz, ako je ochrnutie. Býva veľmi časté, hlavne na zadných končatinách. Akupunktúrou sa dajú dobre tlmiť aj alergie a ekzémy rôzneho pôvodu. Nie je to však zo dňa na deň. Číňania hovoria, že na vyliečenie chronického ochorenia treba dvojnásobne dlhý čas, ako trvá samotná choroba. Na klinike sa dá využívať aj dráždenie akupunktúrnych bodov pomocou lasera. Neveľký prístroj so zdrojom v hlavici dokáže lúče koncentrovať do jedného bodu a cielene pôsobiť tam, kde treba.

Útla tínejdžerka čaká s veľkým vlčiakom, lebo už dlhšie odmieta potravu, kňučí a občas za ním treba poutierať mláčku, hoci to predtým nikdy nerobil. Mandľové oči sa s dôverou obracajú k dievčaťu. A tiež mandľové oči dievčaťa sa s dôverou obracajú k veterinárnemu lekárovi.

Archetypálny horoskop pre ľudí narodených v čase od 21. januára do 20. februára

Víchrica či smršť Vodnára búra staré, aby mohlo vzniknúť nové

Zima vrcholí. Vodnár ako by vracal svoj oslobodzujúci dych tam, kde vládla prísnosť, odriekavá a a na povinnosť sústredená vôľa Kozorožca. "Muž z nebies" alebo anjel s amforou symbol znamenia Vodnára vlieva do sveta éterický impulz "voľnosti, rovnosti a bratstva". Zatiaľ čo Lev zdôrazňuje osobnú silu Ja, Vodnár prináša kolektívne, humanistické, univerzálne princípy, ktoré sú oslobodené od vlastnenia a zdôrazňovania ega. Jeho impulz originality a nezávislosti sa rozlieva na celý svet a nerobí v tom rozdiely.

Keby sme hľadali mytologickú postavu, ktorá zodpovedá znameniu Vodnára, najviac typických rysov by sme pravdepodobne objavili u Prométhea boha, ktorý ukradol oheň, čím sa vzoprel Diovi. Oheň daroval ľuďom, čím získali väčšiu nezávislosť. Prométhea po odpykaní trestu prijali späť na Olymp a stal sa radcom pre bohov a veštcom.

K vlastnostiam, ktoré sa vylievajú z tohoto archetypu, sa dajú okrem prométheovskej spurnosti priradiť: veľká túžba po vonkajšej aj vnútornej nezávislosti a slobode, idealizmus, originalita, antikonformizmus, odpútanosť od každodenných starostí, či nechuť zaoberať sa banalitami, povznesenosť nad malichernosti, nekonvenčnosť, tolerancia, humánnosť a altruizmus, cit pre bratstvo a duchovnú spolupatričnosť, nadanie objavovať nové prístupy, reformátorstvo až revolučnosť, vynálezectvo, novátorstvo, vizionárstvo, ktoré sa môže zvrhnúť v naivné blúznenie... K tomu sa pripája nepraktičnosť a nedostatok citu pre realitu, neprispôsobivosť, niekedy výstrednosť...

V ľudskom tele Vodnár zodpovedá predkoleniu a lýtkam, ale tiež krvnému obehu a nervovej sústave. Vzdušný živel sa dostáva do podoby vírivej víchrice, smršte, ktorá chce staré zbúrať, aby mohlo vzniknúť niečo nové.

Väzni na Sibíri prežili roky vďaka kaši z hnedej hranatej obilniny

Pohánka vitalizuje, dáva veľa sily a energie

Viete čo je to pohánka? Ak by sme urobili anketu niekde na ulici, nie je celkom isté, či by aspoň každý druhý vedel o čo ide. Pritom sa už bežne dá kúpiť v obchodoch, najlepšie v špecializovaných potravinách a často aj vo veľkých obchodných domoch. Stáva sa, že ju niekto aj kúpi zo zvedavosti, ale nevie ako s ňou naložiť. Pritom táto hnedá hranatá obilnina voľakedy patrila medzi základné potraviny, hlavne na východnom Slovensku. Dodnes sú známe "tatarčene pirohy", lebo ľudový jazyk pohánku pomenúva ako "tatarku". Historicky sa uchoval jej názov, lebo údajne ju do Európy priniesli pohania, Tatári.

Ako perličku pridávam autentickú skúsenosť človeka, ktorý sedem rokov prežil v ruskom koncentračnom tábore na Sibíri. V krutých zimách väzni kopali uránovú rudu, pričom ráno, na obed i večer dostávali misku uvarenej pohánky. Je to najhutnejšia potravina, z energetického hľadiska najviac jang teda najviac vnútorne zohrieva, sťahuje, preto sa má jesť predovšetkým v zime. Obsahuje veľmi málo tuku, ale zato veľa draslíka, fosforu, vápnika, vitamín B, ale hlavne ako jedna z mála potravín rutín. Ten pôsobí liečivo na cievy, vracia im pružnosť, preto by pohánku mali často konzumovať najmä ľudia, ktorí majú problémy s kŕčovými žilami.

Keďže neobsahuje lepok, je vhodná aj pre ľudí s bezlepkovou diétou.

Ak si dožičíme pohánkové raňajky, naša denná aktivita sa zvýši a dlho zostaneme sýty. Príprava je jednoduchá: Päť-šesť lyžíc pohánky opláchneme a zalejeme dvojnásobným množstvom vriacej vody. Prikryté necháme postáť 15 20 minút, aby zrno napučalo a šupka popraskala. Čas môžeme ušetriť tým, že pohánku namočíme už večer. Ak zostala zvyšná noda, zlejeme ju. Konzumujeme s udusenou zeleninou, cibuľkou, olivovým olejom, popučeným cesnakom fantázii sa medze nekladú. Ak máme chuť na sladké, pridáme lyžičku medu, posypeme orieškami alebo kokosom. Pohánka sa dobre znáša aj s uvarenou nelúpanou ryžou v pomere: dva diely ryže, jeden diel pohánky.

Prána je súhrn všetkých energií obsiahnutých v tomto vesmíre

Ida je lunárna, pingala solárna

Ak sme niekedy počuli výraz prána, vedzme, že je to súhrn všetkých energií obsiahnutých v tomto vesmíre. Znamená to oveľa viac, ako elektrina pre našu civilizáciu. Životná energia je tiež jej prejavom. Najdôležitejším zdrojom prány je atmosféra. Je rozochvievaná jemnými vibráciami, ktoré sú hlavným zdrojom všetkých energií pôsobiacich v ľudskom tele.

Prána je podriadená mysli. Inak sústredenou mysľou môžeme prijímať väčšie množstvo prány.

Podľa orientálnej anatómie je naše telo naplnené zložitou sieťou 72 000 nádí zo sanskrstu sa to dá preložiť ako "rúry", v ktorých obieha energia.

Ida a pingala sú názvy pre energetické vodiče. Ida lunárna, ochladzujúca, sa začína v ľavej nosnej dierke, pingala solárna, zahrievajúca, v pravej. Od nosných dierok tieto vodiče, čiže nádí prichádzajú k chrbtici a idú popri nej. Špeciálnym dýchaním, ktorému učí joga a hovorí sa mu pranajama, môžeme pre seba veľa urobiť.

Málokedy sa stáva, že sú obe nosné dierky uvoľnené rovnako. Ak sa ťažšie dýcha ľavou, ľahneme si na pravý bok a uvoľníme sa. Do troch minút by sme mali cítiť, ako sa dýchanie spriechodňuje. Ak sa na celý proces sústredíme, je to rýchlejšie.

Tradícia jogy odporúča v noci dýchať pravou nosnou dierkou, preto sa má spať na ľavom boku. Takto sa lepšie trávi aj potrava.

Pripravila Lea Gallová

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 2. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti?
 3. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 4. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 5. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 6. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť
 7. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 8. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 9. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 10. Mecom ide na zelenú
 1. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 2. Vianočné dovolenky sa vrátili na čísla pred pandémiou
 3. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 4. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 5. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 6. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 7. Vedeli ste, že šport a podnikanie majú veľa spoločného?
 8. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní
 9. Developer Mint Investments získal prvenstvo v CIJ Awards 2021
 10. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 1. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti? 6 968
 2. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny 4 564
 3. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom 4 133
 4. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 3 724
 5. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní 3 570
 6. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 2 919
 7. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť 2 472
 8. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 2 300
 9. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 2 201
 10. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať 2 121

Blogy SME

 1. Miroslav Lukáč: Atómové kočíky, nukleárne maminky, geniálne miminka. Úvaha.
 2. Ľubomír Maretta: Pár
 3. Tereza Krajčová: Anglický denník: Epilóg – Zbohom, Anglicko
 4. Natália Šepitková: Pandémia v Dánsku už možno čoskoro skončí
 5. Anna Milanová: Šťastie 1,2 ... 2022
 6. Lucia Žárska: Investovať do PayPal práve teraz?
 7. Rudolfa Vallová: Zamerané na verejnú správu
 8. Stanislav Pánis: Normalizácia volatility pri pokračovaní rely
 1. Pavel Macko: Vodka a cigary? 12 798
 2. Simona Kyselicová: Ako sa testuje na Covid v Nórsku. P.S.: Som pozitívna 9 176
 3. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 6 037
 4. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 5 407
 5. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: V roku 2022 pôjdu do dôchodku tisícky ľudí. Ste pripravené a pripravení? 4 063
 6. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 3 927
 7. Daniel Bíro: 10 zaujímavostí, o ktorých ste, možno, nevedeli 3 123
 8. Věra Tepličková: Čo dôležité sme sa dnes v jednej z diskusných relácií dozvedeli? 2 760
 1. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 2. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 3. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 4. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 5. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 6. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 7. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 8. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Očkovanie detí proti covidu.

Slovensko, tak ako Rakúsko, na vlastnú päsť povolí doočkovať tínedžerov


3 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Omikron zvyšuje počty nakazených.


a 2 ďalší 40m

Blogy SME

 1. Miroslav Lukáč: Atómové kočíky, nukleárne maminky, geniálne miminka. Úvaha.
 2. Ľubomír Maretta: Pár
 3. Tereza Krajčová: Anglický denník: Epilóg – Zbohom, Anglicko
 4. Natália Šepitková: Pandémia v Dánsku už možno čoskoro skončí
 5. Anna Milanová: Šťastie 1,2 ... 2022
 6. Lucia Žárska: Investovať do PayPal práve teraz?
 7. Rudolfa Vallová: Zamerané na verejnú správu
 8. Stanislav Pánis: Normalizácia volatility pri pokračovaní rely
 1. Pavel Macko: Vodka a cigary? 12 798
 2. Simona Kyselicová: Ako sa testuje na Covid v Nórsku. P.S.: Som pozitívna 9 176
 3. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 6 037
 4. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 5 407
 5. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: V roku 2022 pôjdu do dôchodku tisícky ľudí. Ste pripravené a pripravení? 4 063
 6. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 3 927
 7. Daniel Bíro: 10 zaujímavostí, o ktorých ste, možno, nevedeli 3 123
 8. Věra Tepličková: Čo dôležité sme sa dnes v jednej z diskusných relácií dozvedeli? 2 760
 1. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 2. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 3. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 4. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 5. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 6. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 7. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 8. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu