Aj v zime pozor na slnko, UV lúče sú vždy nebezpečné
Niet vari ženy, ktorá by netúžila po krásnej, sviežej, pružnej pleti, bez akejkoľvek chybičky. Pre mnohé je to nenaplnený sen, pretože vplyvom chorôb, prirodzeným starnutím či inými defektami, napríklad aj kvôli hyperpigmentácii, potrebuje ich pleť korekcie.
Pomerne širokú skupinu nešťastných žien tvoria dámy, ktoré trápia hnedé fľaky. Kým sú po tele, aspoň v zime sa dajú skryť. Čo ale, ak je nimi posiata tvár?
Viacerí dermatológovia, ktorých sme v tejto súvislosti oslovili, sa zhodli na tom, že skôr ako sa začnú prípadné nedostatky kože odstraňovať, treba zistiť príčinu. I spomínané hnedé fľaky majú svojho pôvodcu. Môže ním byť pribúdanie rokov, teda starnutie ženy. Vznikajú však i ako dôsledok metabolickej choroby či vplyvom slnečného žiarenia. A to tak v lete, ako aj teraz v zime.
I keď tá tohtoročná nebola zatiaľ k lyžiarom najpriaznivejšie naklonená, kto sa na kopec ožiarený slnkom dostane, musí si dávať pozor. Slnečné lúče odrazené od snehu a dopadajúce na tvár sa môžu zdať, že nie sú nebezpečné. V skutočnosti je opak pravdou. Najmä ženy s citlivejšou pleťou by si mali pri pobyte vonku, vrátane na horách, tvár chrániť hrubou vrstvou krému, prípadne aj jemným mejkapom.
Pokiaľ bola koža vystavená exponovanému slnečnému žiareniu, môžu sa na nej vytvárať tiež bazaliony, čo je maligný nádor, ale maligný, teda zhubný, je svojím invazívnym rastom do okolia, nie do hĺbky. Človek by sa preto mal doma pozorovať a diagnostikovať, či sa na jeho tele nedejú zmeny. Ak sa trebárs ukáže, že materinské znamienko, ktoré malo dlhé roky tú istú veľkosť a ohraničenosť zrazu narastie a iná je aj jeho farba /existujú tri druhy pigmentu/, okamžite treba vyhľadať lekára.
Dnes sú už ženy, aspoň tie, ktorým na sebe samým záleží, o nástrahách aj ochrane pomerne informované. V predchádzajúcom období sa ochrana kože pred ÚV a ÚVB žiarením dosť málo propagovala. Dokonca sa používali podporné produkty, napríklad kakaové maslo, len aby boli dámy čo najviac hnedé. Ako keby si neuvedomovali, že hnedá farba je dočasná, no následky nerozumného opaľovania môžu byť trvalé. Naviac, opaľovanie tváre predčasne pokožku vysušuje a urýchľuje tvorbu vrások, po ktorých určite žiadna žena netúži.
Žena a krása už oddávna patria k sebe. Dávno ale žene nestačí len sa každú chvíľu pýtať zrkadielka, či je krásna a či je tá NAJ na svete. Pri pohľade do zrkadla si ženy po tridsiatke začínajú uvedomovať prvé vrásky vznikajúce okolo očí. Po štyridsiatke, kedy koža ešte viac schne, sa vrásky okolo očí a úst, ale aj rôzne zmeny, vrátane pigmentácie, prehlbujú. Čo s tým?
Riešením je omladzovanie, o ktoré majú dámy záujem. Potešiteľné je, že zväčša sa najprv rozhodnú pre nekrvavé metódy, teda bez chirurgického zásahu. Skalpel prichádza k slovu až na poslednom mieste, kedy už ostatné metódy nepriniesli žene želaný estetický efekt. Nechirurgické zákroky sú aj finančne lacnejšie, a preto prístupnejšie širokej verejnosti. Dámy, ktoré sa pre odstránenie defektu rozhodnú, zväčša veľmi presne vedia, čo chcú. To tiež dokazuje ich informovanosť.
Medzi niektorými ženami staršej generácie prevláda ale doteraz názor, že pleť by mala celý deň voľne dýchať, preto sú zásadne proti mejkapu. Uznávajú ho len na slávnostnejšie príležitosti. Je to ale omyl. Naše telo, vrátane pleti, prichádza denne do styku s množstvom výparov, smogom, splodinami a ďalšími negatívami, ktoré jej nepomáhajú. Jemný denný mejkap je bariérou proti spomínaným nepriaznivým faktorom. Pritom je neškodný, pretože koža pod mejkapom dokáže dobre dýchať.
Dnešné prípravky, ktoré sa na mejkap používajú, nemajú nič spoločné s tými, čo ponúkal obchod predtým. Tie niekdajšie skutočne vyzerali ako blato a žena, ak si ich dala na tvár, pripomínala múmiu. Súčasná generácia mejkapových prípravkov, to je mix tuhých krémov obsahujúcich mierne farebne tónovaný pigment. Naviac, tieto prípravky sú doplnené liečivými prídavnými látkami, ktoré kožu aj hydratujú.
V súvislosti s kožou, aj keď nie na tvári, ale na nohách, treba si dávať pozor a nič nepodceňovať. Opísaná situácia sa môže stať chlapovi, ktorý hrá futbal a pritom kdesi zakopne, i žene, čo pri upratovaní narazí nohou o váľandu, fotel, skriňu.
Narazený prst opukne a necht pod ním sčerneje. Prejde niekoľko dní a necht nerastie, no zato je stále čierny. I na takú zdanlivú maličkosť si treba dávať pozor, pretože aj takto môže vzniknúť podnechtový zhubný nádor, ktorý je veľmi nebezpečný a prípady jeho výskytu pribúdajú.
lia
Autor: Baran
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári